Efendimiz’in (sas) İki Gülü; Hasan ile Hüseyin

Efendimiz’in (sas) İki Gülü; Hasan ile Hüseyin

Ehl-i Beyt Mektebi derslerinde bu hafta Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, “Efendimiz’in (sas) İki Gülü: Hasan ile Hüseyin” başlığında, Peygamber evinin meyveleri olan Hz. Hasan ile Hz. Hüseyin’in, dedeleriyle olan hatıralarını anlattı.

Dersten Cümleler

· “Her Peygamber’in nesli kendindendir, benim neslim ise Fatıma’dandır.”

· “Benim dünyadaki nasiplerim!”

· “Allah’ım! Ben onları seviyorum, senin de onları sevmeni ve onları sevenleri de sevmeni niyaz ediyorum!”(Buhârî, Menâkıb, 27; Müslim, Fedâil, 17)

· Nasıl sevmem senin sevdiklerini Ya Resulullah?

· “Cennnet gençlerinin efendileri…”

· Efendimiz bu ve benzeri sözleri, müjdeleri verirken iki amacı vardır. Biri; müjde verilen zatı taltif etmek; ikincisi; müjdeyi duyanları teşvik etmek…

· O evin meyveleri demek her adımları ile Kur’an’ın, her nefesleri ile Peygamber’in ve her sözleri ile Ehli Beyt’in havasını soluyan yiğitler demektir.

· Hz. Hüseyin Kufelilere yazdığı mektupta şunu diyordu: “Ben sizi Allah’ın kitabına ve Allah’ın peygamberi dedem Muhammed’in sünnetine davet ediyorum. O sünnet ki, öldürülmüş, yok edilmiş ve onun yerine bidatler ihdas edilmiştir. (Taberi, Tarih)

· Ümmü’l-Fadl’ın gördüğü rüya…

· “Ya Resulullah! Rüyamda senin bedeninden bir parçanın koptuğunu ve gelip bizim eve düştüğünü gördüm!”

· Hz. Hasan’ın doğumu: 15 Ramazan Hicretin 3. yılı; Miladi, 1 Mart 625…

· Hz. Hüseyin’in doğumu: Hicretin 4. yılı, 5 Şaban’da; Miladi olarak 10 Ocak 626…

· Hicretin 5. yılı Muhassin’in doğumu…

· “Ey Ali! Harun’un Musa yanında aldığı yeri sen de benim yanımda almaktan razı değil misin? Ancak benden sonra peygamberlik yoktur?”

· “Ben oğullarıma Harun peygamberin çocuklarına koyduğu isimler gibi isimler verdim. Onun oğullarının isimleri Şebber, Şubeyr ve Mübeşşir’di; benim oğullarımın isimleri ise Hasan, Hüseyin ve Muhassin’dir.” Efendimiz’in kurduğu bağı gördünüz mü? Aklında Ali’ye biçilen rol Harunluk olduğu için her örneklendirmeyi de bunun üzerinden yapıyor Efendimiz (sas)…

· “Efendimiz’in sevmediği bir ismi bende sevmem, onun koymadığı bir ismi bende koymam!”

· “Erkek çocuğunun idrarından dolayı yıkamak gerekmez, su dökmek kâfidir. Ama kız çocuklarının idrarının yıkanması gerekir!”

· “Küçük adam orda mı? Benim oğlum orada mı?”

· “Allah’ım! Ben onları seviyorum, senin de onları sevmeni ve onları sevenleri de sevmeni niyaz ediyorum!” (Buhari, hadisi)

· “Bunlar benim reyhanlarım, çiçeklerim, güllerimdir. Ben onları seviyorum, sizde onları sevin!”

· “Ne güzel bir bineğiniz var?” Efendimiz (sas) dedi ki: “Binicilerde çok güzel, biniciler de…”

· “Ben Resulullah’ın öptüğü yeri öpmek istedim. Vallahi! Kaç kez Efendimiz’in burayı öptüğünü gördüm.”

· “Hüseyin bendendir, bende Hüseyindenim; Hüseyin bendendir, bende Hüseyindenim! Allah’ı seven Hüseyin’i sever! Hüseyin torunlardan bir torundur!”

· “Allah ne kadar doğru buyurmuş; Teğabun Süresine diyor ya: “Mallarınız evlatlarınız sizin için hiç şüphe yok ki birer imtihan vesilesidir… Onlara olan sevgim beni aşağıya indirdi…”

· “Cennetlik gençlerin seyyidine/efendisine bakmak isteyen şuna baksın!”

· “Ey Allah’ım! Onlara merhamet etmeni niyaz ediyorum, çünkü ben onlara merhamet ediyorum.”

· “Bunlar benim oğullarım, benim kızımın oğulları! Ey Allah’ım ben onları seviyorum, senin de onları ve onları sevenleri sevmeni niyaz ediyorum.” (Buhârî, Menâkıb, 27; Tirmizî, Menâkıb, 31)

· “Ya Rabbi! Eğer iki torunum denizde iseler inayet kayığın ile sahile ilet. Eğer sahrada iseler hidayet rehberinle evlerine dönder.”

(2741)