Muğla / İnfak Kahramanı: Hz. Ebû Talha Bin Sehl

82 İL 82 SAHABÎ Muğla’da

82 İl 82 Sahabi projesi tüm hızı ile devam ediyor. Projenin 16. programı Muğla Dalaman Belediyesi Kültür Merkezi’nde “İnfak Kahramanı Ebû Talha /Zeyd b. Sehl” başlığında, büyük bir coşku ve katılım ile gerçekleştirildi.

Muğla İl Müftüsü Hasan Başiş, Dalaman Belediye Başkanı Sedat Yılmaz, İlçe Müftüleri, Siyasi Parti İl ve İlçe Başkanları, çevre il ve ilçelerden katılan davetliler ve Muğla halkının yoğun katılım gösterdikleri program, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

İl Müftüsü Hasan Başiş yaptığı selamlama konuşmasında, projenin ne kadar önemli olduğunu, halkımızın sahabeyi tanımakla, dini yaşayışlarının farklılık arz edeceğini belirterek, programı organize edenlere teşekkür etti.

Daha sonra kürsüye Muhammed Emin Yıldırım Hocamız davet edildi. Hocamız, proje hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra neden Ebû Talha’nın Muğla’da anlatılacağı konusunda şunları söyledi: “Hz. Ebû Talha, Hicri 34, Miladi 655’te, Hz. Osman döneminde, İslam orduları ile beraber deniz seferlerine katılır ve bu seferler sırasında gemi içerisinde vefat eder. İslam askerleri onun cesedini denize atmaya kıyamazlar ve tam yedi gün boyunca bir toprak parçası ararlar ki, oraya defnetsinler. En son adını bilmedikleri bir ada önlerine çıkar ve oraya defnederler. O adanın neresi olduğunu kesin olarak bilmiyoruz. Ancak Kıbrıs olmadığı muhakkak, çünkü sahabe Kıbrıs adasını biliyor, Hicretin 28. yılında Kıbrıs seferi olmuş, eğer oraya defnetselerdi, bunu beyan ederlerdi. O günlerde İslam ordusunun gemilerinin nereye kadar gittiği de bellidir. O sınırlar içerisinde konuşursak, Ebû Talha’nın kabri, ya Rodos’ta, ya Girit’te, yada ikisinin arasındaki küçük adacıkların birindedir. Dolayısı ile Ebû Talha’nın kabri Muğla’ya çok yakın bir yerdedir. Böyle olduğu için bizde Muğla’da bir İnfak Kahramanı olan Ebû Talha’yı anlatacağız.”

Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, sözlerine Ebû Talha’nın hayatından bazı tabloları anlatarak devam etti. Onun Müslüman oluşunu, Ümmü Süleym ile evlenmesini, gazve ve seriyyelerde gösterdiği başarıları ve Allah yolunda nasıl infaklarda bulunduğunu örneklerle anlattı.

Zaman zaman duygulu anların yaşandığı programda Hz. Ebû Talha hakkında bilinmesi gereken birçok husus izleyicilerle paylaşıldı. Ebû Talha’nın, Peygamberimiz’den 25 tane hadis rivayet ettiğini belirten Hocamız, bu hadislerden bir tanesini aktardı. Aktardığı hadis şöyleydi: “Bir gün arkadaşlarımızdan bazıları ile oturmuş sohbet ediyorduk. O esnada Efendimiz (sas) geldi, selam verdi, hepimiz selamını aldık. Sonra bize dedi ki: ‘Ne yapıyorsunuz burada?” Dedik ki: “Ya Resulullah! Oturmuş sohbet ediyorduk!” Efendimiz dedi ki: “Bir arada oturduğunuz meclislerin hakkını veriniz!” Merakla dedik ki: “Ya Resulullah! Meclisin hakkı nedir ki?” Dedi ki: “Meclisin hakkı üçtür. Gözü yummak, yani arkadaşlarının kusurunu görmemek, selama güzelce karşılık vermek ve güzel söz söylemek!”

Muhammed Emin Yıldırım Hocamız sözlerini, Ebû Talha’nın hayatından çıkarılıp, hayatlara taşınması gereken mesajlardan, beş tanesini paylaşarak bitirdi. O beş madde şunlardı:

1- Gözden çıkardığın mallardan değil, sevdiğin şeylerden infak et ki, gerçek manada iyiliğe ve kâmil manada imana erebilesin.
2- Ticaretindeki yatırımlarında öyle alanları seçki, dünya döndükçe sana kâr sağlayabilsin ve hiçbir alış-verişin kazanamayacağı kadar sana kazanç getirebilsin.
3- Mümin kardeşlerini nefsine tercih et ki, yaşamak için değil, yaşatmak için yaşayasın; Rabbinin takdir ve sevgisini kazanabilesin.
4- Sana verilen nimetlerin, hepsinin birer emanet olduğunu unutma ki, emanetin gerçek sahibi verdiğini senden alınca isyan etmeyesin, kadere rıza gösterebilesin.
5- Yaşına, cinsiyetine, sağlığına yada bahanelere sığınmadan Allah yolunda cihad et ki, kabrinin yeri belli olmasa bile, kıyamete kadar gelecek tüm müminlere ilham kaynağı olabilesin.
Projenin 17. programı 10 Haziran 2012’de Batman’da, “Cömertlik Deryası Abdullah b. Cafer” ile devam edecek

(3183)