Artvin / Kadisiye’nin Kahramanı: Hz. Ebû Mihcen Es Sakafî

82 İl 82 Sahabi Artvin’de…

82 İl 82 Sahabî projemiz tüm hızı ile devam ediyor. Projenin 80. programının adresi Artvin idi. Artvin’de, ‘Kadisiye’nin Kahramanı’ üst başlığında, pek tanınmayan bir Sahabî olan Ebû Mihcen es-Sekafî anlatıldı. Artvinlilerin yoğun ilgi gösterdikleri program, Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Sahabe İnsanlığın Zirve Halidir

Ev sahipliliğini, Diyanet-Sen ve Memur-Sen Artvin Şubesi’nin yaptığı program, Kur’an’ı Kerim tilaveti ile başladı. Programda bir selamlama konuşması yapan Diyanet-Sen Artvin Şube Başkanı Osman Özaydın, 82 İl 82 Sahabî projesinin önemine değindikten sonra, Sahabe’nin insanlığın zirve hali olduğunu söyledi ve bu önemli projeden dolayı Siyer Araştırmaları Merkezimize ve Muhammed Emin Yıldırım hocamıza teşekkür etti.

Tanımadığımız Ama Tanımamız Gereken Bir Sahabi

Projenin tanıtım filminin izlenmesinin ardından kürsüye Muhammed Emin Yıldırım hocamız davet edildi. Hocamız, projenin içeriği hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra Sahabe’nin din binasındaki yerine dikkatleri çekti. Sahabe hakkında çok ciddi bir birikimin olduğunu belirten Hocamız: “Eğer biz Hz. Peygamber ile beraberliği sadece bir yıl olan Ebû Mihcen es-Sekafî’yi (ra) bile birkaç saatte ancak anlatabiliyorsak, diğer meşhur olan Sahabî efendilerimiz hakkında birikimin ne kadar olduğunu tahayyül edebilirsiniz.” dedi. Muhammed Emin hocamız: “Ebû Mihcen es-Sekafî çok tanımadığımız, ama kesinlikle tanımamız gereken bir Sahabî’dir.” diyererek; onun üzerinden alınması gereken mesajlara dikkat çekti.

Sahabe Bize İnsanlığı Öğretir

Ebû Mihcen es-Sekafî (ra) üzerinden birçok mesajın alınacağına dikkat çeken Hocamız, özellikle beş temel husus üzerinden bu mesajların neler olduğunu anlattı. Hocamız şöyle dedi: Kadisiye’nin kahramanı olan Ebû Mihcen es-Sekafî, Taif’te başlayıp Azerbaycan’da biten hayatı ile bize çok ama çok şeyler öğretmektedir. Ancak özellikle biz onun hayatının üzerinden şu beş temel mesajı alacağız:

1. Beşeriyetlerin İzharı
2. Zaafiyetlerin Islahı
3. Kabiliyetlerin İnşası
4. Mesuliyetlerin İdraki
5. Rehberiyetlerin İhyası

İnat, Küfür ve Zaafiyetlerden İmana Yürüyüş

Ebû Mihcen es-Sekafî’nin hayatına ait çok orijinal ve önemli tabloları katılımcılarla paylaşan Muhammed Emin Yıldırım hocamız, bugünün dünyasında insanlarla iletişimde dikkat edilmesi gereken hususlara da dikkatleri çekti. Ebû Mihcen es-Sekafî’nin İslam’a karşı oldukça düşman olduğunu, içerisinde büyük bir inat ve öfke beslediğini, yine birçok cahiliye insanı gibi zaafiyetlerinin kurbanı olduğunu, ama tüm bunlara rağmen Hz. Peygamber’in (sas) engin hoşgörüsü ve tebliğdeki isabetli yaklaşımları, onun dizlerinin bağını çözdüğünü ve imana taşıdığını anlattı.

İkinci Bir Bedir Olan Kadisiye’deki Kahramanlığı

Kadisiye savaşının İslam tarihindeki yerine dikkatleri çeken hocamız, daha sonra bu savaş sırasında Ebû Mihcen’in nasıl bir halde olduğunu ve sonrasında nasıl İslam ordusunun zafer kazanmasına vesile olduğunu anlattı. Sözlerinin sonunda onun hayatı üzerinden alınması gereken derslere dikkat çeken hocamız, çok önemli mesajlar paylaştı.

O mesajlar şunlardı:
1. İster tarihte yaşamış bir şahsiyet olsun, ister şu an yaşayan biri olsun, kiminle bir iletişim kurarsan kur, onun bir beşer olduğunu unutma ki, yanlış düşüncelere ve yanlış yollara sapmayasın, hayal kırıklıklarına düşmeyesin.

2. İnsanın aciz bir varlık olduğunu, zaafiyetlerinin varlığını, hiç ummadığın zamanlarda ve zeminlerde ummadığın tavırlar gösterebileceğini unutma ki, bu eksikleri ıslah edebilesin, hem kendinin, hem başkalarının sıkıntılarını giderebilesin.

3. Allah’ın her insana farklı nitelikte kabiliyetler bahşettiğini, ihsanı ilahiyyenin her insanda bir şekilde tecelli ettiğini unutma ki, hem kendine hem başkasına haksızlık yapmayasın, verilen nimeti, nikmete/belaya çevirmeyesin.

4. Yaratış amacının kulluk olduğunu, kulluğun ise insana mükellefiyetler ve mesuliyetler yüklediğini unutma ki, vazifelerini aksatmayasın, zaafiyetlerinin kurbanı olmayasın, bahanelere sarılarak kendini felakete sürüklemeyesin.

5. “Her bilenin üstünde daha iyi bir bilen vardır” (Yusuf, 76) ilahi fermanını, hayatının eksenine yerleştirmeli, halini ve haddini hiçbir zaman unutma ki, rehbersiz kalmayasın, ihtiyacın anında sana uzanacak ellere hasretlik çekmeyesin.

Projenin 81. Programı Bayburt’ta, Son Program İse Bilecik’te

Katılımcıların dikkatle izlediği programın sonunda Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, kısa bir teşekkür konuşması yaptı.
Siyer Araştırmaları Merkezi’den yapılan açıklamaya göre projenin 81. programı 5 Mart 2015 Perşembe günü Bayburt’ta, 82. programı ise Mart ayı içerisinde Bilecik’te yapılacak.

Daha fazla bilgi için www.82il82sahabi.com

(6843)