Bilecik / Hz. Ebû Hureyre M. Emin Yıldırım

Üç yıl önce Adana’da Hz. Ebû Bekir ile başlayan yürüyüşümüz, Rabbimize sonsuz hamdler olsun ki, Bilecik’te Hz. Ebû Hureyre ile nihayete erdi.

Bilecik’te, “Nübüvvet Medresesinin Hafızası: Ebû Hureyre” başlığında gerçekleşen programa, çevre il ve ilçelerden de yoğun bir katılım gerçekleşti. Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılan program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Kuruluş Şehrinde Ebu Hureyre

Sözlerine böyle bir projenin, son programına kendilerini kavuşturduğu için Allah’a hamd ederek başlayan Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, neden Ebû Hureyre’nin Bilecik’te anlatılacağına şöyle değindi: “Biz 3 yıl önce illerde hangi Sahabî efendilerimizi anlatalım diye belirlerken, böyle bir projede kesinlikle Hz. Ebû Hureyre anlatılmalıydı; nerede anlatılmalı sorusuna gelince, tereddüt etmeden Bilecik’in karşına onun adını yazmıştık. Sebebi malum; 600 yıl İslam’a bayraktarlık yapmış olan Osmanlı’nın tohumunun atıldığı bu güzel belde de, 14 asırdır inanan her insanın yüreğine nübüvvet medresesinin tohumunu atan Ebû Hureyre anlatılmalıydı. Kuruluş’un şehrinde, Şeyh Edebali’nin şehrinde, Ertuğrul Gazi’nin şehrinde, onlara ve onlardan sonra gelen tüm Müslümanlara ilham kaynağı olan nübüvvet pınarının en güzel ve en gür seda ile haykıran ismi olan Ebû Hureyre anlatılmalıydı.”

Hz. Ebu Hureyre Nasıl Bu Konumu Kazandı?

“28 yılı Yemen’de nübüvvetten mahrum bir şekilde geçen, 4 yıl Efendimiz (sas) ile beraber olan, 46 yıl ise o iklimi diğer insanlara taşıyan, 78 yıllık bir hayatın sahibi olan Hz. Ebû Hureyre’yi nasıl her yönü ile anlatabiliriz ki?” diyen Hocamız, “Hz. Ebû Hureyre nasıl bu konumu kazandı ?” sorusuna şöyle cevap verdi: “Elbette bunun birkaç önemli sebebi var; ancak beş önemli etken, Hz. Ebû Hureyre’ye böyle bir konum kazandırtmıştır. Bunlar; Derin bir sevda, Güçlü bir iştiyak, Kuvvetli bir hafıza, Ciddi bir sorumluluk, Sağlam bir sadakat’tir.”

“Hz. Peygamber’den Defaatle Dua Almıştır.”

Hz. Ebû Hureyre’nin defaatle Hz. Peygamber’den (sas) dua aldığını anlatan Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, o hatıralardan birini şöyle anlattı: “Ebû Hureyre bir gün Hz. Peygamber’e (sas) hafızasından şikâyette bulunmuş, Hz. Peygamber (sas) de ona, elbisesini yere yaymasını ve konuşması bitinceye kadar öylece bırakmasını, sonra toplayıp sırtına tekrar giymesini tavsiye etmişti. Ebû Hureyre (ra), Hz. Peygamber’in (sas) bu tavsiyesine uymuş ve o günden sonra duyduklarını bir daha unutmadığını ifade etmişti.”

Hadis Naklinde Ebu Hureyre’nin Yeri

Ebû Hureyre’nin hadis nakli konusunda çok önemli bir yeri olduğunu ve onun en fazla hadis rivayet eden Sahabî olduğunu belirten Hocamız, sözlerine şöyle devam etti: “Bir elinize İmam Buhari’nin Sahihi’ni alsanız, diğer elinize İmam Müslim’in Sahihi’ni alsanız, yani İslam ilim tarihinin en önemli iki kaynağını, bu iki ana kaynakta, Hz. Peygamber dışında adı en fazla anılan insan kimdir sorusunun cevabı Hz. Ebû Hureyre’dir. Sadece bu iki hadis kaynağımızda değil, geriye kalan diğer kaynaklarımızda Ebû Davud’da, Nesai’de, Tirmizi’de, İbn Mace’de, Muvatta’da, İbn Hibban’ın Sahih’inde, Rüdani’de, Ahmed b. Hanbel’in Müsned’inde, sadece hadis kaynaklarında değil, tefsirlerde, akaid ve kelam kitaplarında, tarih ve siyer kitaplarında, fıkıh ve usul kitaplarında, en fazla adı anılan isim Ebû Hureyre’dir. Dolayısı ile Ebû Hureyre demek, Kur’an demek, hadis demek, sünnet demek, akaid demek, irfan demek, zühd demek, cihad demek, ilim demek, hepsini içine alacak bir şey söyleyeyim; Ebû Hureyre demek din demek, İslam demektir.”

Ebu Hureyre’den Alınacak Dersler

Ebû Hureyre’nin (ra) hayatına dair bazı tablo ve hatıraları dinleyenlerle paylaşan Hocamız, “Hz. Ebû Hureyre’ye neden birilerinin düşman olduğuna dair” çok önemli noktalara değindi. Konuşmasının sonunda ise Ebû Hureyre’den alınması gereken dersler konusunda bazı mesajlara dikkatleri çekti. O mesajlardan birisi şöyle idi: “İslam’a ve onun değerlerine derin bir sevda ile bağlanmalı; kalbin, ruhun, aklın hep bu dava ile meşgul olmalı, sevdiğin değerler uğruna fedakarlıklar yapmalısın ki, gerçek manada sevda kahramanı olabilesin.”

Konuşmasını üç yıllık projenin yürüyüşünde emeği geçenlere teşekkür ve dua ederek sonlandıran Hocamıza, program sonunda Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı hediye takdim etti.

“Ahlakı Kur’an, Davası Furkan”

“İlhamını uyku, yorgunluk, bahane ve rahat nedir bilmeyen bir nesilden almaya çalışanlar, durabilirler mi?” diyen Hocamız, yeni projemizin de müjdesini verdi: “Ahlakı Kur’an, Davası Furkan” başlığında bir yıl boyunca, Kur’an ekseninde çalışmalar, programlar ve etkinlikler gerçekleşecek. Yeni projenin tanıtım toplantısı, 10 Ekim 2015 Cumartesi günü Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak.

Daha fazla bilgi için; www.82il82sahabi.com

(9983)