Kütahya / Cennetin Özlediği Sahabi: Hz. Ammar Bin Yasir

82 İL 82 SAHABİ Kütayha’da

82 İl 82 Sahabî projesinin 15. programı Kütahya’da yapıldı. Kütahya İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği’nin ev sahipliğini yaptığı program Kütahya Kapalı Spor Salonu’ndan gerçekleşti.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, Dernek Başkanı Mustafa Önsay’ın selamlama konuşması ile devam etti. Daha sonra kürsüye davet edilen Muhammed Emin Yıldırım, Kütahya’nın nasıl bir İslam şehri olduğunu anlattıktan sonra neden Kütahya’da Ammar b. Yasir’in anlatılacağını şöyle ifade etti: “Kütahya ilimiz Malazgirt Seferi’nden sonra hep bir İslam şehri olmuştur, inşallah kıyamete kadar da böyle kalacaktır. O yıllardan sonra gerek Selçuklu dönemlerinde, gerek Germiyanoğulları zamanlarında, gerekse Osmanlı dönemlerinde burada birçok mescid ve cami inşa edilmiştir. Mescidlerinin ve camilerinin çok olduğu bu ilimizde istedik ki, yeryüzünün en değerli üç mescidinden biri olan Mescid-i Nebevi’nin inşaat ustası olan Ammar b. Yasir’i burada anlatalım. Ayrıca bazı mülahazalarla Afyon’da Hz. Ebû Zer’i, Eskişehir’de Abdullah b. Cahş’ı, anlattık. İnşallah Aralık’ta Uşak’ta Miktad b. Amr’ı anlatacağız. Hz. Ebû Zer’in, Abdullah b.
Cahş’ın, Miktad b. Amr’ın ve Ammar b. Yasir’in birbirlerine karşı muhabbetleri çok farklıdır. Efendimiz (sas) birbirlerini seven bu sahabileri birbirlerinden hiç ayırmazdı; onun ayırmadıklarını bizde ayırmayalım dedik, bu dört ismi birlerine yakın bu dört şehirde anlatalım dedik.”

Hocamız, daha sonra sözlerini Ammar b. Yasir’in anne ve babasını anlatarak devam ettirdi. Ammar b. Yasir’in nasıl Müslüman olduğunu, 13 yıl Mekke hayatında gördüğü işkencelerini, anne, babası ve kardeşi Abdullah’ın gözlerinin önünde şehadete yürümelerini, hicretini, Mescid-i Nebevi’nin inşaatı sırasında aldığı müjdeyi, cihadı ve ilmi mücadelesini çok farklı örneklerle izleyicilerle paylaştı.

Efendimiz’in (sas) onun hakkında söylediği: “Cennet şu üç kişiye müştaktır; yani üç kişiyi özlemektedir: Ali, Selman ve Ammar!” sözünden ilham alarak konuşmasının serlevhasını “Cennetin Özlediği Sahabî” diye belirlediğini söyleyen Hocamız, cennet bir insanı nasıl özler sorusuna cevaplar verdi.

Ammar b. Yasir’in kendi sözlerine dair birçok rivayeti kaynaklarda görmekteyiz diyen Hocamız, o sözlerden bir tanesini aktardı. Buhari’nin Sahih’inde geçen o söz şu idi: “Üç şeyi her kim bir araya getirebilirse, hakiki imanı elde etmiş olur.

1- Kendi aleyhine de olsa insafı elden bırakmamak
2- Selamı hiç kimseden esirgememek
3- Yoklukta da varlıkta da sadaka vermek, infak etmek”

Hocamız, sözlerini şöyle bitirdi: “Satır aralarında Ammar b. Yasir’in bize söylediği çok önemli mesajlar vardı; muhakkak onlar dikkatinizi çekmiştir. Ben o mesajlardan beş tanesini sizlerin nazarlarına vermek, yüreklerinize ve zihinlerinize emanet etmek istiyorum.

Bu mesajlar şunlardır:

1- Allah’ı ve Resulü’nü sevindirecek, memnun ve razı edecek salih amellerin sahibi ol ki; cennet seni özlesin, sana kavuşacak günün hasreti ile beklesin.
2- Her daim hakkın ve hakikatin yanında yer al ki, adın hakikat ile anılsın; dost-düşman herkes seni hakikatin mihenk taşı olarak tanısın.
3- İmanının hakikatlerini sadece dilde bırakmayıp, yüreğinin derinliklerine iyice yerleştir ki, kemiklerine, iliklerine kadar iman kesilesin; yatanlardan değil, iman davası uğruna koşanlardan olasın.
4- Ne elde ettiğin makama, ne kaybettiğin dünyalığa takılma ki, gerçek manada zahitliği elde edesin, büyüklerin azığı olan zühdü hayatına hâkim kılasın.
5- Kendi aleyhine de olsa insafı elden bırakma, selamı hiç kimseden esirgeme, yoklukta da varlıkta da infakına devam et ki; Ammar gibi risalet davasının memuru, hayatın ise mimarı olabilesin.

(3844)