Konya / Adalet Timsali: Hz. Ömer Bin Hattab

82 İL 82 SAHABÎ Konya’da…

82 İl 82 Sahabî projesi tüm heyecanı ile devam ediyor. Projenin 10. programı, Konya’da, “Adalet Timsali Hz. Ömer” başlığında yapıldı.

Ribat Eğitim ve Kültür Vakfı’nın ev sahipliliğinde yapılan program, Alaaddin Kültür Merkezi’nde, Konya ve çevre illerden gelenlerin çok yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, projenin amacını anlatan tanıtım filminin izlenmesi ile devam etti. Daha sonra kürsüye davet edilen Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, proje ile alakalı kısa bir bilgi verdikten sonra Hz. Ömer’in neden Konya da anlatılacağına değindi. Hocamız, “Konya ülkemizin yüzölçümü olarak en büyük kentidir. Dolayısı ile büyük bir ilde, büyük bir sahabî anlatılmalıydı. Ayrıca hilafeti döneminde Hz. Ömer Konya’ya 10-12 kişilik bir irşad ve tebliğ heyeti göndermiş bu topraklar da bir yönüyle onun vesilesi ile ilk olarak imanla tanışmıştır. Bundan dolayı Hz. Ömer, Konya’da anlatılacaktır” dedi.

Daha sonra Hz. Ömer gibi büyük bir sahabî’nin kısa sürede anlatılamayacağını ve anlaşılamayacağını ifade eden Hocamız, sözlerine şöyle devam etti: “Hz. Ömer için bugün biz, onun hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar başlığında bir ders yapacak ve şu beş soruya cevap bulmaya çalışacağız:

1- Hz. Ömer, gerçekten kendi elleri ile kız çocuğunu toprağa gömdü mü?
2- Hz. Ömer, gerçekten kırkıncı Müslüman mıydı?
3- Hz. Ömer, gerçekten sadece Efendimiz’i öldürmek için çıktığı yolda mı dirildi, iman etti?
4- Hz. Ömer, gerçekten İslami sahada istediği gibi maslahat öncelikli bir duruş mu ortaya koydu?
5- Hz. Ömer, gerçekten sadece celal sıfatının sahibi biri miydi?”

Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, bu beş soruya çok önemli ve gayet anlaşılır bilgilerle cevaplar verdi. Sözlerini Hz. Ömer’in şahsiyetinin anahtar kavramlarının, “Samimiyet, Farukiyet, Adalet, Kuvvet ve Rahmet” olduğunu belirterek, bu beş kavram üzerinden şu beş mesajı duymalı ve hayatlarımıza taşımalıyız” diyerek bitirdi. O beş mesaj şunlardı:

1- Samimiyet kalbinin esası olsun ki, salihlerin duasını alabilesin.
2- Farukiyet aklının esası olsun ki, hakkın yanında yer alıp, batılın karşısında durabilesin.
3- Adalet eylemlerinin esası olsun ki, hak edene hak ettiğini verebilesin.
4- Kuvvet elinin esası olsun ki, hakkın ikamesi adına otorite sağlayabilesin.
5- Rahmet hayatının esası olsun ki, merhamet gösterip, merhamet bulabilesin.

Programa katılan Muhterem Abdullah Büyük Hocamız projenin önemine binaen yaptığı teşekkür konuşmanın ardından Muhammed Emin Yıldırım Hocamız’a bir hediye takdim etti.

(5038)