Eskişehir / Şehadet Aşığı: Hz. Abdullah Bin. Cahş

82 İL 82 SAHABİ Eskişehir’de…

Ev sahipliliğini kısa adı Kök-Der olan Kur’an Kursları ve Öğrencileri Koruma Derneği’nin yaptığı program, Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde halkın yoğun bir ilgisi ile yapıldı.
Furkan Tıraşçı’nın Kur’an’ı Kerim tilaveti ile başlayan program Kök-Der Başkanı Cengiz Kesimli’nin selamlama konuşması ile devam etti.

Daha Sonra kürsüye davet edilen Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, Eskişehir’de Şehadet Aşığı Abdullah b. Cahş’ın neden anlatılacağını belirterek sözlerine başladı. Dedi ki: “Şehirlerin en eskisinde, sahabenin eskimez bir duası ve isteği olan şehadet, bir şehadet aşığı Abdullah b. Cahş üzerinden anlatılmalıdır.”

Abdullah b. Cahş’ın hayatını değişik tablolarla anlatan Hocamız, bir müminin şehadete sevdalanmasının imanının kalitesi ile alakalı olduğunun altını çizdi. Abdullah olmak, yani Allah’a kul olmak bir Müslümanın en büyük vazifesi olduğunu belirtti. Konuşmasının sonunda ise Abdullah olmak ile alakalı 10 maddeyi paylaştı. O maddeler şunlardı:

1. Abdullah olmak, Allah’tan başkasını ilah ve Rab, İslam’dan başkasını din ve yol olarak edinmemektir. (Furkan, 25/17)
2. Abdullah olmak, Rabbini kendisine şah damarından daha yakın olarak görmek/bilmek, başkasından bir şeyler isterken, Allah’tan ister gibi istememek ve duayı sadece ve sadece O’na has kılmaktır. (Bakara, 2/186)
3. Abdullah olmak, dinin direği, müminin miracı, cennetin anahtarı ve gözlerin nuru olan namazı, hakkı ile ikame etmek ve onu hayatın esası yapmaktır. (İbrahim, 14/31)
4. Abdullah olmak, Allah’ın kendisine bahşettiği tüm nimetlerden, gizli-açık O’nun yolunda infak etmektir. (İbrahim, 14/31)
5. Abdullah olmak, Şeytan ve yandaşlarının hiçbir şekilde etkisine girmemek ve onların telkinlerine kulak asmamaktır. (Hicr, 15/42)
6. Abdullah olmak, Allah’ın Ğafûr/çok bağışlayan ve Rahim/çok merhamet eden bir Rab olduğunu hiç unutmadan yaşamaktır. (Mü’minûn, 23/ 109)
7. Abdullah olmak, ihlâsı kulluğun esası, özü ve temeli kılarak, ihsan şuuru ile muhlislerden olmaktır. (İsra, 17/65)
8. Abdullah olmak, fısktan ve fasıktan, nifaktan ve münafıktan, küfürden ve kâfirden yüz çevirip, asla onlarla dost olmamaktır. (Kehf, 18/102)
9. Abdullah olmak, yolunun rehberleri olan büyüklerin (nebiler/ resuller, sıddıklar/ sadıklar, şehitlerin ve salihler) ayak izlerini takip ederek, onların iman adına söyledikleri her şeyi kayıtsız ve şartsız kabul edip, teslim olmaktır. (Taha, 20/77)
10. Abdullah olmak, Abdullah b. Cahş gibi şehadetin sevdalısı ve aşığı olarak, bir ömür duaların başına onu koymak, ölümlerin en güzeli olan şehadete kavuşmak için hayatını imanına şahit kılmaktır.

Çok farklı duyguların yaşandığı programa, Odunpazarı İlçe Müftüsü İsmail Hakkıdere, İl Müftü Yardımcıları Ali Osman Orul ve Orhan Tosun, birçok sivil toplum kuruluşu temsilcisinin de katıldığı gözlendi. Program dualarla son buldu.

(1769)