Karaman / Şehadet Sevdalısı: Hz. Bera b. Malik

Rezzak Olan Allah’tan (cc) Rızk Olarak Şehadeti İsteyen Sahabi

82 İL 82 SAHABİ, projesi tüm hızı ile devam ediyor. Projenin 9. programı Erdem-Der’in ev sahipliliği ile Anadolu’nun tarihi ve güzel şehri Karaman’da, Yunus Emre Kültür Merkezi’nde yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi.

‘’Şehadet Sevdalısı Bera b.Malik” başlığında Asrı Saadet’in farklı bir siması olan Hz. Bera’nın anlatıldığı program, Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Erdem-Der Başkanı Halil Acarlı’nın açılış konuşmasının ardından kürsüye davet edilen Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, 82 İl 82 Sahabi projesi ile alakalı kısa bir bilgi verdikten sonra Hz. Bera’nın niçin Karaman’da anlatıldığını anlattı. Birbirinden güzel saydığı üç sebepten biri şu idi: “Karaman’ın kelime anlamı; esmer, zayıf ama yağız delikanlıdır. Bera’da tam böyle biridir; bundan dolayı burada o anlatılacaktır.”

Daha sonra sözlerine Hocamız, Bera b. Malik’in hayatını anlatarak devam etti. Babasını, annesini, soyunu ve kardeşi Enes b. Malik’i çeşitli yönleri ile anlattıktan sonra, onun nasıl bir şehadet sevdalısı olduğunu örneklerle anlattı. Bu arada salonda çok duygulu anlar yaşandı.

Şehadetin onun dünyasında farklı bir yeri olduğunu söyleyen Hocamız; “Hepimiz Rezzak olan Allah’tan çoğu zaman rızık adına çok şey istemişizdir. Ama Bera hep şehadet istedi ve en sonunda da isteğine kavuştu.” dedi.

Bera b. Malik’in Hendek Gazvesi’nin ardından tüm gazve ve seferlere katıldığını belirten Hocamız, onun cihad meydanlarındaki korkusuz halini ve hesap yapmadan, arkasına bakmadan nasıl kahramanlıklar ortaya koyduğunu farklı örneklerle anlattı. Hiç şüphesiz salondaki herkes Bera b. Malik’in Yemame savaşında söylediği şu söz ile sarsıldı: “Ey Müslümanlar! Bugün sizin için Medine diye bir yer yoktur. Bugün sadece Allah ve Cennet vardır.” Muhammed Emin Hocamız, bu sözlerin ardından gemileri yakan komutan Tarık b. Ziyad’ın ilham kaynağının neresi olduğuna dikkat çekti.

Cihad meydanlarından, başka meydanlara koşan Bera b. Malik’in en son İran’ın Tüster şehrinde nasıl özlediği şehadete erdiğini anlatan Hocamız, en son onun hayatından hayatlara taşınması gereken beş temel mesaja dikkat çekti. O mesajlar şunlardı:

1- Ada, Ümmü Süleym gibi evlatlarını Peygamberin Mektebine, biri Enes gibi âlim, biri Bera gibi Mücahid olsun.
2- Yürü arkana bakmadan risalet davasının zorlu yollarını, adımların küçük, işlerin az olsa bile, Allah bereketini ihsan etsin.
3- Bul kendine Halid gibi bir yol rehberi ve hayat arkadaşı, eksiğini tamamlasın, noksanını gidersin ve sana cennetin kokusunu hissettirsin.
4- Yaşa şehit gibi hayatını, imanın hayatına, hayatın imanına şahitlik yapsın; söyleminle hayatın birbirini tamamlasın.
5- İste, Rezzak olan Allah’tan şehadeti, bugün olmazsa yarın, yarın olmazsa öbür gün ama bir gün mutlaka, gelip sana kavuşsun.

Program hakkında daha fazla bilgiye www.82il82sahabi.com ve www.siyertv.com ‘dan ulaşabilirsiniz.

(3424)