Karabük / İnfak Kahramanı Annemiz: Hz. Zeyneb B. Cahş

82 İl 82 Sahabî projesinin 41. programının durağı Karabük’tü. Karabük, Safranbolu’da kısa adı Sakem olan, Safranbolu Belediyesi Kültür Eğitim Merkezi’nin organize ettiği programa katılım oldukça yüksek oldu. Çevre il ve ilçelerden de gelen misafirler programın yapılacağı Safranbolu Öğretmen Evi Konferans Salonu’nu erken saatlerden itibaren doldurdular.

Kur’an’ı Kerim tilaveti ile başlayan program Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Nejdet Aksoy’un selamlama konuşması ile devam etti. Aksoy, “böyle güzel bir projeye ev sahipliği yapmanın kendileri için büyük bir şeref olduğunu ve özellikle de Hz. Zeynep bint Cahş gibi annelerimizden birini misafir etmekten dolayı çok mutlu olduklarını” belirtti.

Ellerinin Emeği İle Geçinenlere Hz. Zeyneb Örneği

Daha sonra kürsüye Muhammed Emin Yıldırım Hocamız davet edildi. Hocamız, projenin tam yarısına 41. programa kavuşmanın mutluluğunu ve heyecanını taşıdığını söyleyerek sözlerine başladı. Neden Karabük’te, Hz. Zeynep’in anlatılacağına ise şöyle değindi: “Başkalarının emeği ile değil, elinin emeği ve alnın teri ile geçinmeye çalışan insanların çok olduğu bu topraklarda, göz nuru, alın teri dökerek elde ettiği kazancı Allah yolunda infak ederek, bu alanda bize çok şey öğreten bir annemiz olan Zeynep validemiz anlatılacaktır.”

Annelerimiz Medreselerimizdir

Muhammed Emin Hocamız, konuşmasına Hz. Peygamber’in hanımlarının kıyamete kadar gelecek olan tüm Müslümanlara anne olmalarının ne anlama geldiğine dikkat çekerek devam etti. Ahzab Sûresi, 6. ayette bu hakikatin beyan edildiğini ve bunun çok önemli bir anlamı olduğunu söyledi. Dedi ki: “Bizler, onları kendi öz annelerimizden daha aziz bilir ve daha çok severiz. Bu sevginin yanında, bir de annelerimizi kendilerimize birer muallim olarak belirler, ‘annelerimiz medreselerimizdir’ der, onların hayatlarının üzerinden çok şeyler öğreniriz. Çünkü Hz. Peygamber’in hanesine girme şerefini elde etmiş her bir annemiz, bir köprü gibi nice şeyleri bizlere taşımış ve öğretmişlerdir.”

Şerefleri Yüce İmtihanları Ağır

Daha sonra konuşmasına Hz. Zeynep’in hayatını doğumdan itibaren tablolarla anlatarak devam eden Hocamız, onun 13 yıl boyunca Mekke’de iman adına nasıl bir duruş sergilediğini de dinleyenlerle paylaştı. Asrı Saadet’te yaşama şerefine nail olan o bahtiyar insanların, “şerefleri ne kadar yüce ise, imtihanları da o kadar ağırdır” diyerek, onların ağır imtihanlarına dair örnekler verdi. Özellikle Hz. Zeynep ile Hz. Zeyd arasındaki evliliği değinen Hocamız, bu hadisenin sosyal, kültürel ve dini manada nasıl anlaşılması gerektiğini çok önemli mesajlarla anlattı.

Kur’an’da Adı Geçen Tek Sahabî: Zeyd B. Hârise

Hz. Zeynep ile Hz. Zeyd arasında olan evlilik ve arkasından gelen boşanma üzerine inen Ahzab Sûresi 36. ayetin mühim noktalara temas ettiğini söyleyen Hocamız, “Kur’an’ın adını bir ayet olarak andığı tek sahabînin Zeyd b. Hârise” olduğunu belirtti. Boşanma hadisesinden sonra da Hz. Zeynep’in, nasıl Allah tarafından, Peygamberimiz’e nikâhlandığını anlattı.

Nikâhı Göklerde Kıyılan Annemiz

İnen ayetlerin Peygamberimiz’e ne kadar ağır geldiğini belirten Hocamız, cahiliye adetlerinin iptal edilmesinin zorluğunu ve bu konuda toplumda oluşan sıkıntılara dikkat çekti. Hz. Aişe annemizin, Hz. Zeynep için: Hepimizin nikâhı yerde kıyıldı, Zeynep’in nikâhı gökte kıyıldı” dediğini söyleyen Hocamız, o farklı düğünü ve sonrasındaki evlilik hayatını örneklerle anlattı.

Alınması Gereken En Önemli Mesaj: İnfak

Hz. Zeynep annemizin nasıl bir infak kahramanı olduğunu anlatan Hocamız, “bu çağın insanlarına infak noktasında annemiz çok şey öğretir” dedi. Onun âleme verdiği en önemli mesajın ise şu olduğunu belirtti: “İnfak kazandıklarını başkaları ile paylaşmak, vermenin mutluluğunu yüreğinde hissetmek ve nifaka karşı fiili önlem almaktır. Sağ elinin verdiklerine, sol elini şahit tutma ki, hayırlarına riya karıştırmadan amel defterini bereketlendirebilesin.

Projenin 42. programı 8 Mart 2013 Cuma günü Kıbrıs, Lefkoşe’de; “Hala Sultan: Ümmü Haram” başlığında gerçekleşecek.

Daha fazla bilgi için 0 212 544 76 99 nolu telefonu arayabilir; www.82il82sahabi.com, www.siyervakfi.org adreslerini ziyaret edebilirsiniz. Yapılan tüm programları ise www.siyertv.com adresinden izleyebilirsiniz.

(3466)