Manisa / Arşı Titreten Sahabî: Hz. Sa’d B. Muaz

82 İl 82 Sahabî projesinin 40. durağı şehzadeler şehri Manisa idi. “Arşı Titreten Sahabî: Sa’d b. Muaz” başlığında, Asrı Saadet’in önemli bir şahsiyetinin anlatıldığı programa ilgi büyüktü. Dakikalar öncesinden programı izlemek için gelenler salonu doldurdu. Ayakta ve sahne önlerinde oturanlar, iki saat boyunca programı büyük bir dikkatle takip etti.

Soykök: B Teveccüh Peygamber Sevgisinin Bir İşareti

Ev sahipliliğini Manisa Mana Araştırma Derneği’nin yaptığı program, Manisa Belediyesi Lale Kültür Salonu’nda yapıldı. Program Kur’an’ı Kerim tilaveti ile başladı. Sonra selamlama konuşması için Dernek Başkanı Mustafa Soykök sahneye davet edildi. Soykök, böyle güzel bir çalışmaya ev sahipliliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını ve bu teveccühün halkın peygamber sevgisinin ne kadar derin olduğunun bir işareti olduğunu söyledi.

Yıldırım: Bu Şeref Sahabenin Şerefidir

Daha sonra kürsüye programın hatibi Muhammed Emin Yıldırım Hocamız davet edildi. Programa gösterilen ilgiden dolayı Manisalılara teşekkür etti ve: “Burada oluşan şeref asla bir hatibe, bir kuruma, bir derneğe mal edilmemelidir. Bu şeref sahabenin şerefidir. Siz buraya bir hatibi dinlemeye değil, vefatı ile arşı titreten Sa’d b. Muaz’ı dinlemeye geldiniz” dedi. Neden Manisa’da Sa’d b. Muaz’ın anlatılacağına ise şöyle değindi: ” Projenin 40. programında Manisa’da, Osmanlı zamanında şehzadeler yetiştiren bu güzel topraklarda, o günkü adı ile Yesrib’in en önemli şehzadelerinden biri olan Sa’d b. Muaz anlatılacaktır.”

O, Ensar’ın Ebû Bekir’idir…

Konuşmasına Sa’d b. Muaz’ın özelliklerini anlatarak devam eden Hocamız, onun çok farklı ve istisnai özellikleri hayatında barındırdığını söyledi. O özelliklerden bir kaçı şunlardan oluşuyordu: “O, Ensar’ın Ebû Bekir’idir. O, Ensar’ın mihenk taşıdır. O, vefatı ile Rahman’ın arşını titreten bir sahabîdir. O, cenazesine 70.000 melek getiren bir bahtiyardır. O, yerinde ve zamanında Allah adına ve Allah namına atılan adımların, Rabbü’-l-Âlemin olan Allah’ı nasıl memnun ettiğinin en güzel örneğidir.”

Bedir’de Peygamber’i Sevindiren Sözleri

Muhammed Emin Hocamız: “O az yaşadı ama çok derin izler bırakarak gitti” dediği, Sa’d b. Muaz’ın sadece 6 yıl süren iman hayatında çok önemli işler yaptığını örneklerle anlattı. Onun Bedir’de yaptığı konuşmayı aktarırken, salonda duygulu anlar yaşandı. Sa’d b. Muaz, Bedir’de Peygamberimiz’e şöyle demişti: “Ya Resulullah! Bizler sana iman ettik, Akabe’de el uzatıp söz verdik. Ne yaparsan yap biz seninle beraberiz. Vallahi ya Resulullah! Bize işaret etsen ve desen ki, dalın şu Kızıldeniz’e bizden hiçbir kimse geri durmayacak, arkalarına dahi bakmadan senin emrini yerine getirme adına denize dalacaktır. Yürü Ya Resulullah! Yürü bizi ancak arkanda bulacaksın, yürü ve bizi Allah’ın bereketine ulaştır.”

Uhud’dan Hendek’e Sa’d

Sa’d b. Muaz’ın Bedir’den sonra Uhud’a, ondan sonra da Hendek Gazvesi’ne katıldığını söyleyen Hocamız, attığı her adım ile Hz. Peygamber’i nasıl memnun ettiğini örneklere anlattı. Onun Hendek’te bir ok ile yaralandığı zaman söylediği sözler ise dinleyenlerde çok farklı duygular estirdi. Demişti ki: “Ey Allah’ım! Eğer Kureyş, bundan sonra yine Senin Peygamberin ile savaşacaksa, beni yaşat! Benim için, Senin Resûlü’ne eziyet edip O’nu yurdundan çıkaran topluluk ile savaşmaktan daha sevimli bir şey yoktur. Eğer onlarla aramızda harp sona ermişse, beni şehitlik makamına ulaştır!”

70 Melek Cenazesinde…

Aldığı yaranın iyice açılması ile şehadet şerbeti içtiğini söyleyen Hocamız, onun vefat haberini Cebrail’in, Peygamberimiz’e getirdiğini ve “vefatı ile Rahman’ın arşı titredi ve bölük bölük melekler onun cenazesi için indiler” diye müjde verdiğini söyledi.
Sözlerinin sonunda da Hocamız, Sa’d b. Muaz’ın hayatının üzerinden alınması gereken mesajlara dikkat çekti ve bu çağın insanının ondan neler öğrenmesi gerektiği konusunda çok önemli hususlara değindi.

Program Muhammed Emin Hocamızın Suriye için yaptığı dua ile son buldu.

Projenin 41. programı, 1 Mart 2013 Cuma günü, “İnfak Kahramanı Annemiz Zeyneb bint Cahş” başlığında Karabük’te icra edilecek.
Daha fazla bilgi için 0 212 544 76 99 nolu telefonu arayabilir; www.82il82sahabi.com, www.siyervakfi.org adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

(3739)