Samsun / Mücadele ve Vakar Örneği: Hz. Esma bint Ebû Bekir

82 İL 82 SAHABÎ Programı Samsun’da…

82 İl 82 Sahabî projesinin ikinci programı 25 Ocak 2012 Çarşamba günü Samsun, Canik Kültür Merkezi’nde “Mücadele ve Vakar Örneği Hz. Esma bint Ebû Bekir” üst başlığı ile icra edildi.
Kur’an-ı Kerim’in okunması ile başlayan program, Çağrı Derneği Başkanı Taşkın Taşkın’ın açılış konuşması ile devam etti. Daha sonra kürsüye davet edilen Samsun İl Müftüsü Hayrettin Öztürk, projeyi tebrik edip, başarısı için temennilerde bulundu.

Projenin tanıtım filminin arkasından kürsüye Hocamız, Muhammed Emin Yıldırım geldi. Hocamız, sözlerine projenin amaç ve önemine vurgu yaparak başladı. Neden Samsun ilinde Hz. Esma’nın seçildiğini ise şöyle belirtti: “Esma validemizin şahsiyetinin anahtar kavramları mücadele ve vakardır. Bu iki kavram, tüm mümin ve müminelerde kifayet miktarı olmak zorundadır. Bundan dolayı dedik ki, öyle bir ilde Esma validemizi ve onun şahsiyetinin anahtar kavramlarını gündeme getirelim ki, oradan inşallah tüm topraklarımıza bu kavramlar ve mesajlar yayılsın. Bu vesile ile Türkiye coğrafyasının en üstünde ve en ortasında olan Samsun ili seçildi.”

Daha sonra Hz. Esma’nın hayatından örnekler anlatan Hocamız, Hz. Esma’nın, Hz. Zübeyr ile kurduğu evlilik hayatında ideal bir ailenin hangi temeller üzerinde yükselmesi gerektiğini belirtti: “İdeal bir ailede sekinet, ilim, davet, mücadele, infak, şehadet, vakar, ve iman hakim olmalı, evde bu meseleler konuşulmalı ki, orada yetişecek çocuklarda bu atmosferden etkilenerek yetişmeli…”

Hz. Esma’nın mücadele azmi ile nasıl Peygamber Efendimiz’den “zatu’n-nitakayn/ çift kuşaklı” lakabını kazandığını anlatan Hocamız, onun ilimde de önemli bir seviye elde ettiğinin altını çizdi. Peygamber Efendimiz’den 58 tane hadis rivayet ettiğini ve onlarca hadisede bulunduğunu, Dört Halife Dönemini ve Emevilerin zorlu yıllarını yaşadığını örneklerle anlattı.
Hz. Esma’nın hayatına ve hayatından bu güne birçok mesajı güncelleyerek aktaran Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, konuşmasının sonunda, Esma gibi olmanın mümkün olabileceğini belirterek, bunun yollarına dair beş temel noktaya dikkatleri çekti. Dedi ki:

1) Esma olmak; sağa sola arkaya, kim var diye bakmadan risaletin davasına hizmet etmektir.
2) Esma olmak; hiçbir bahaneye takılmadan Allah yolunda mücadele etmektir.
3) Esma olmak; vakarı hayatının esası kılarak kulluk yolunda yürümektir.
4) Esma olmak; yeri ve zamanı gelince geriye tek kalan beldeki kuşaksa onu da Allah adına ve Allah namına feda edebilmektir.
5) Esma olmak kurban olmak, kurban etmek, kurban nesiller yetiştirmektir.

Program Canik İlçe Müftüsü Şakir Pinal’in duası ile son buldu.

Canik İlçe Belediye Başkanı Osman Genç, birçok sivil toplum kuruluşu, Samsun ve civar illerden gelen halkımızın yoğun bir ilgi gösterdiği program halkın büyük bir memnuniyet ve tebrik mesajları ile nihayete erdi.

(4431)