Malatya / Allah ile Ticaret Yapan Sahabî: Hz. Suheyb-i Rumî

82 İL 82 SAHABİ Malatya’da

Siyer Araştırmaları Merkezi’nin başlattığı, ‘’82 İL 82 SAHABİ’’ Projesinin 3. programı Malatya’da büyük bir coşku ve heyecan ile yapıldı. 05 Şubat 2012 Pazar günü Malatya Belediye Konferans salonunda gerçekleşen programa, Malatya İl Müftüsü H. Yusuf Gül, ilçe müftüleri, birçok vakıf ve dernek temsilcileri, çevre illerden gelen katılımcılar ve Malatya halkı yoğun bir ilgi gösterdi.

Program, Ahmet Tayyar’ın Kur’an tilaveti ile başladı. Programın organizasyonu üstlenen Malatya Din Görevlileri Birliği Derneği Başkanı Sinan ERASLAN’ın selamlama konuşmasının ardından sahneye davet edilen Malatya İl Müftüsü H.Yusuf Gül, projenin önemine işaret ederek bu çalışmada emeği geçen herkese dua ve teşekkür etti.

Daha sonra sahneye davet edilen Muhammed Emin YILDIRIM, ‘’Allah’la ticaret yapan sahabî’’ başlığında, Asrı Saadetin önemli isimlerinden biri olan Suheyb-i Rûmî’yi anlattı. Proje hakkında kısa bir bilgi veren Yıldırım, Suheyb-i Rûmî’nin neden Malatya’da anlatıldığını şöyle açıkladı: ” Irak’ın Musul şehrinde dünyaya gelen Suheyb-i Rûmî, o yıllarda Bizans’ın saldırıları sonucunda baba ve annesini kaybetmiş, küçük yaşlarda köle olarak bu topraklara getirilip yaklaşık 15 sene kadar Malatya veya civarında yaşamıştır. Çocukluğunun geçtiği topraklar buralar olmasından dolayı,

Malatya’da Suheyb-i Rûmî anlatılacaktır.”

Sahabenin Anadolu topraklarına nasıl büyük gayretlerle imanın mesajlarını taşıdıklarına dikkat çeken Yıldırım, “Hepimizin onları çok iyi tanıyıp, onların kulluk yolunda bizlere gösterdikleri gibi Allah’a kul olma zorunluluğumuz var” dedi.

Suheyb-i Rûmî’nin hayatından tablolar aktaran Yıldırım, İslam uğruna Mekke döneminde çektiği sıkıntıları, bir ömür kazandığı malları sırf Medine’ye gitmek için yolunu kesen Mekkelilere vermesini, zorlu hicret yolculuğundan sonra Kuba’ya varmasını çok önemli mesajlarla anlattı.

Suheyb-i Rûmî’nin Kur’an’dan bazı ayetlerin naziline sebep olduğunu belirten Yıldırım, Hadis rivayeti konusundaki hassasiyetine de dikkat çekti. Efendimiz (sas) ile beraber 23 yıl aralıksız beraber olmasına rağmen, 27 yılda O’ndan sonra yaşamasına rağmen rivayet ettiği hadis sayısının tekrarları ile 30, tekrarsız ise 23 tane olduğunu söyledi.

Onun rivayet ettiği hadislerden bir tanesini ise şöyle aktardı: “Müminin durumu gıbta ve hayranlığa değer. Çünkü her hali kendisi için bir hayır sebebidir. Böylesi bir özellik sadece müminde vardır. Sevinecek olsa şükreder; bu onun için hayır olur. Başına bir bela/musibet gelecek olsa sabreder; bu da onun için hayır olur.” (Müslim, Zühd, 64)
Yıldırım, konuşmasının sonunda Suheyb-i Rûmî’nin hayatı üzerinden bugünün insanın alması gereken beş önemli mesajı paylaştı. O mesajlar şunlardı:

1- İstihdam-ı ilahiyeye inan ki, felaketi saadete çevirebilesin.
2- Ortağını Rabbü’l-Alemin olan Allah yap ki; gerçek manada tüccar olasın.
3- Kendini risaletin davasına siper et ki; Peygamber’i kendinden memnun edesin.
4- Kur’an’a derin bir sevda ile sarıl ki; mihraba geçmeye hak kazanasın.
5- Ölümsüz bir kapının kulu ol ki; Yahya olasın, diri kalasın, diriltesin.

Malatya ve çevre illerin yoğun ilgi gösterdiği program Diyanet-Sen Malatya İl Şube Başkanı Refik METİN’in duası ile sona erdi. Malatya, Vuslat tv’nin canlı olarak verdiği programa www.siyertv.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Merkez den yapılan açıklamaya göre projenin 4. programı, 10 Şubat Cuma günü Gaziantep’te ‘’Antep’in sakini: Cerir B.Abdullah’’ başlığı ile icra edilecek. Programlar hakkında detaylı bilgileri www.siyervakfi.org ve www.82il82sahabi.com adreslerinden alabilirsiniz.

(3735)