Afyon / İslam’ın Mesihi: Hz. Ebu Zer El Gifari

82 İL 82 SAHABİ Afyon’da…

Konferans salonlarından kapalı spor salonlarına taşan sahabi projesinin 12. programı Afyon’da gerçekleştirildi.

Çok büyük bir katılım ile yapılan program Bahçeli Evler Cami Müezzini Yavuz Selim Yasan tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Kur’an- Kerim tilavetinin ardından İl Müftüsü Mustafa Kaya bir konuşma yaptı. ” Hepimiz, biriz, bir’deniz, kardeşiz ” diyerek sözlerine başlayan Müftü Mustafa Kaya; daha sonra 82 İl 82 Sahabi projesinin önemine değindi ve kendi illerinde sahabeden Hz. Ebû Zer’in anlatılmasından memnuniyetini ifade etti.

Daha sonra kürsüye davet edilen Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, “İslam’ın Mesihi: Ebû Zer el-Gıfârî” başlığında, o büyük sahabinin hayatını anlattı. Afyonkarahisar’ın bereketli bir coğrafyada bulunduğunu aktaran Hocamız: “Afyonkarahisarlılar, bu toprakların kıymetini hak ettiği oranda biliyorlar. Bildiğinizin bir resmidir, bu gün burada olmanız. Çok eski bir yerleşim yeridir burası. Ortaçağ’ın İslam tarihi kitaplarında biz buranın adını çokça duyuyoruz. Bu topraklar, Hicret’in 23. yılı İslam ve ezanla buluştu. Hz. Ömer şehit olup İslam’ın o büyük idaresini Hz. Osman’a emanet ettiği zaman, içlerinde Hz. Ebû Zer ‘in de bulunduğu İslam orduları buraya geldi ve burayı ezanla imanla tanıştırdılar. Hicret’in 23. yılı demek, Peygamber Efendimizin vefatının üzerinden 12 yıl geçmiş olması demektir. 12 yıl geçmeden Anadolu’da ki birkaç yer daha, İslam ile tanışmıştı. Hicret’in 49. yılı içlerinde sahabilerin olduğu o güzel ordu, belirlenen hedef olan Kostantiniye’ye yani bugünkü adıyla İstanbul’a yürüdükleri zaman durakları Afyonkarahisar’dı. Niye bu cofrafya da iman adına bir canlılık her zaman vardır, biliyor musunuz? Çünkü bu topraklara imanın tohumunu eken Sahabi-yi Kiram Efendilerimizdir. Sizler o gün ekilen tohumun meyvelerisiniz. Onların ektikleri tohumlar bugün meyve veriyor. Yarın o meyvelerin daha da olgunlaşacağına inanıyoruz. ” dedi.

Hocamız, konuşmasını Hz. Ebû Zer’in hayatından örnekler ve tablolar aktararak sürdürdü. Sözlerini Hz. Ebû Zer’in kendisine ilke edindiği bir hadisi aktararak son verdi. Dedi ki: “Hz. Ebû Zer diyor ki: ‘Halilim/Dostum bana şu yedi şeyi tavsiye etti:

1-Zayıf ve miskin olanları sevmemi
2-Kendimden daha düşkünlere bakıp, daha iyi durumda olanlara imrenmememi
3-Hiç kimseden bir şeyler istemememi
4-Akrabalarım ile onlar ilişkiyi kesseler bile ilişkimi sürdürmemi
5-Ne kadar acı olsa da hakikati söylememi
6-Allah yolunda hiçbir kınayıcının kınamasından korkmadan hakkı haykırmamı
7-La havle ve la kuvvete ilah billah sözünü dilimden hiç düşürmemeyi”

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise Afyonkarahisar Belediyesi olarak Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine katkıda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Programın sonunda Başkan Burhanettin Çoban, İl Müftülügü’nce Organize edilen Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine katkıda bulunan Sivil Toplum Kuruluşlarına teşekkür ederek karanfil takdim etti.
Karahisar tv ve Konya tv’nin canlı olarak yayınladığı program, yaklaşık 2,5 saat sürdü. Programa, Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Azmi Yeşil, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar İl Müftüsü Mustafa Kaya, AK Parti İl Başkanı Mehmet Zeybek, işadamları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

(3473)