Ebter Olan Kim?

Ebter Olan Kim?

Ehli Beyt Mektebi’nin ve dönemin son dersinde Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, “Ebter Olan Kim?” başlığında, hem Hz. Peygamber’in soyunun nasıl devam ettiğini, hem iki senedir devam eden Ehli Beyt Mektebi derslerinin genel bir değerlendirmesini, hem de gelecek dönemde yapılacak dersi ve çok güzel projelerin, çalışmaların bilgisini verdi. Siyer Enstitüsü’nün bahçesinde yapılan bu son ders, çok farklı heyecanların yaşanmasına sebep oldu.

Dersten Cümleler:

– Ehli Beyt Mektebi derslerinin serlevhası olan ayetler:

1- Tathir Ayeti: Ahzab, 33
2- Meveddet Ayeti: Şura, 23
3- Salâvat Ayeti: Ahzab, 56
4- Mübahele Ayeti: Ali İmran, 61

– Kevser Sûresi
1. (Resulum!) Kuşkusuz biz sana Kevser’i verdik.
2. Şimdi sen Rabbine ibadet et ve kurban kes.
3. Asıl ebter olan yani soyu kesik olan, şüphesiz sana kin besleyendir.

– “Kasım’ın sütü yarım kaldı, sütünü bile tamamlayamadan vefat etti!”

– “İnşallah o sütünü cennette tamamlayacaktır.”

– “Bırakın o soyu kesik adamdan korkmayı. Allah onun adını zaten unutturacak, o ölünce soyu olmadığı için adı da unutulup gidecek!”

– Derslerin genel bir değerlendirmesi:

1- Büyük bedeller ödeyen bir silsile, Ehli Beyt
2- Değerlerin tekelleşmesini önleyen bir silsile, Ehli Beyt
3- Tarihi iddiaların ispatı olan bir silsile, Ehli Beyt
4- Hz. Peygamber’e karşı sevginin işareti olan bir silsile, Ehli Beyt
5- Dinin intikal ve muhafazasında belli bir vazife yüklenmiş olan bir silsile, Ehli Beyt

– 1- Büyük bedeller ödeyen bir silsile, Ehli Beyt:

– Ehli Beyt imamlarının/neslinin en fazla sıkıntı çektikleri iki zümre: Sultanlar ve Dostlar…

– İmam Zeynelabidin: “Ey İnsanlar! Bizi İslam sevgisi ile sevin. Vallahi sizin bu sevginiz

– 2- Değerlerin tekelleşmesini önleyen bir silsile Ehli Beyt:

– 21 nesil boyunca Efendimiz’in (sas) anneleri, nineleri, Efendimiz’in hanesine giren 14 tane hanımı/annemizi ve Nesli Muhammedi olan Fatıma’nın evlatlarının evlendiklerin hanımların bir değerlendirilmesi…

– 3- Tarihi iddiaların ispatı olan bir silsile Ehli Beyt:

وَالَّذِينَ جَاؤُوا مِن بَعْدِهِمْ يَقُولُونَ رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلًّا لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

“Onlardan sonra gelenler şöyle derler: ‘Ey Rabbimiz! Bizi ve bizden önce iman eden kardeşlerimizi bağışla! İman eden kardeşlerimize karşı kalplerimizde kin bırakma! Şüphesiz sen rauf ve rahimsin.”

– Hz. Ali’nin Hz. Fatıma’dan olan 3 erkek, 2 kız çocuğundan başka; 11 erkek, 16 kızı olmuştu. Çocuklarının içinde Ebu Bekir, Ömer, Osman vardı.

4- Hz. Peygamber’e karşı sevginin işareti olan bir silsile Ehli Beyt:

– “Allah’ı sevmek, imanın hakkıdır. Peygamber’i sevmek, Allah’ın hakkıdır. Ehli Beyt’i sevmek ise Peygamber’in hakkıdır.”

– Allah’ı sevmek, imanın hakkıdır. (Bakara, 165)

– Peygamber’i sevmek, Allah’ın hakkıdır. (Ali İmran, 31)

– Ehli Beyt’i sevmek ise Peygamber’in hakkıdır.” (Şura, 23)

– “Ben kimin mevlası yani dostu isem Ali’de onun mevlası dostudur. Allah’ım sen Ali’ye dost olana dost, düşman olana düşman ol!”

– “Size kendimden sonra Allah’ın kitabı ile birlikte birde Ehli Beytimi bırakıyorum. Allah’tan korkun ve Ehli Beytime sahip çıkın.”

– “Şüphesiz ben size iki ağır ve önemli (sekaleyn) emanet bırakıyorum. Bunlar Allah’ın kitabı ve benim Ehl-i Beyt’imdir. Bu ikisi Kevser Havuzuna gelinceye kadar birbirlerinden asla ayrılmayacaklardır.”

– Hz. Hasan’ın oğlu Hasan el-Müsenna’nın, “Ben kimin mevlası yani dostu isem Ali’de onun mevlası dostudur. Allah’ım sen Ali’ye dost olana dost, düşman olana düşman ol!”sözünü değerlendirmesi…

5- Dinin intikal ve muhafazasında belli bir vazife yüklenmiş olan bir silsile Ehli Beyt:
“Yıldızlar yeryüzündeki insanlar için yollarını bulmaları ve denizlerde boğulmamaları için bir güvencedir. Ehli Beytim de ümmetim için ihtilaflara düşmemeleri için bir güvencedir.” (Hâkim, el-Müstedrek, c.3, s. 150)

– “Kale Ya Nuh! İnnehu leyse min ehlik! İnnehu amelün ğayri salih/ Allah dedi ki: ‘Ey Nuh! O asla senin ailenden değildir. Çünkü onun yaptığı iş kötü bir iştir…”

– “Sahabe içerisinde münafık ve mürted var mıydı? Vardı ise bunlar kimlerdi?” Böyle bir soruyu soran ya cahildir, ya haindir…

– Yeni dönemin dersi: Muhteşem Ahlak…

– Büyük bir müjde: Siyer Yılı…

– Yazı nasıl değerlendirelim?

– “Allah tek bir ok sebebiyle üç kişiyi cennete koyar: Onu bir mücahid alsın ve kullansın diye yapan, onu atan ve onu atana ulaştıran.”

(3194)