Trabzon / Hanımların Sözcüsü: Hz. Esma Bint Yezid

82 İl 82 Sahabî projesinin 61. programı Trabzon’da yapıldı. Trabzon Suffa Meclisleri ve Kamu-Sen Trabzon Şube Başkanlığı’nın beraberce düzenlendiği program, Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Kur’an’ı Kerim tilaveti ile başlayan program, Kamu-Sen Şube Başkanı Coşkun Dilber’in selamlama konuşması ile devam etti. Dilber şöyle dedi: “Şimdiye kadar birçok program yaptık, ama bu program bizlerin için çok farklı ve özel… Çünkü Sahabe’den bir hanımı bugün yetkin bir ağızdan dinleyecek, onun hayatını öğreneceğiz…”

61. Program Trabzon’da…

Daha sonra kürsüye Muhammed Emin Yıldırım Hocamız davet edildi. Hocamız sözlerine şöyle başladı: “Trabzonlu kardeşlerim ne yaptı, yaptılar; “Bize her yer Trabzon” dedirtme adına programı, 61. program olarak yapmaya muvaffak oldular. 82 İl 82 Sahabi projesi, plaka sırasına göre değil, hangi il hazır ise ona göre yapılıyordu. Ama buradaki kardeşlerimiz, ille de 61 olsun dediler, denk getirmek gerçekten çok zordu, ama nasıl gönülden istemişlerdi ki, Allah denk getirdi. İnsanın kendi toprağına karşı böyle bir sevgi beslemesi tabiidir. Bunda yadırganacak bir şey, Trabzonlular bu işte herhalde zirveyi kimselere kaptırmayacaklardır.”

Neden Trabzon’da Hz. Esma?

Trabzon’da Hz. Esma bint Yezid’in neden seçildiğine de değinen Hocamız şöyle dedi: “Her ile bir sahabî efendimizi seçerken Hz. Esma’yı biraz tanıyan bir kardeşiniz olarak direk Trabzon’un karşısına onun ismini yazmıştım. Çünkü, Hz. Esma Sahabe içerisinde hazır cevaplılığı ile konuşma kabiliyeti ile öne çıkmış biridir. Tabi bazı kardeşlerim; “Hocam, 10.000 sahabinin içerisinde erkek mi kalmamıştı da, sen bize hanım bir sahabî seçtin? ” diyerek, biraz şaka yollu, gönül koymuşlardı. Bende onlara diyordum ki; “Siz bir tanısanız Hz. Esma’yı, yüzlerce erkeğe bedel kametini/duruşunu bir bilseniz, onun kadın hali ile nasıl yiğit, kahraman, Kur’an’ın ifadesi ile racül, yani adam gibi adam olduğunu bir bilseniz, asla böyle bir şey demezsiniz. İşte biz bugün bu mecliste böyle bir yiğit hanımı, tabir caiz ise eğer erkek gibi bir hanımı, hanımlara şeref olan bir hanımı, yiğit olmak için cinsiyetin önemli olmadığını aleme duyuran bir hanımı anlamaya çalışacağız.”

Hz. Esma: İlim, Teslimiyet, Vakar, Mücadele ve Sabır

Sözlerine Hz. Esma’nın, Sahabe içerisindeki değer ve konumuna değinerek devam eden Hocamız, “onun bir ilim, teslimiyet, vakar, mücadele ve sabır abidesi” olduğunu söyledi. Hayatının çeşitli safhalarını örneklerle anlatarak, ara ara güncel meselelere de değindi. Hanımların Resulullah ile olan ilişkisi, ilim yolunda nasıl yürüdükleri, nasıl bir öz güven ile akıllarına takılan her soruyu gelip sordukları, iş başa düşünce cihad meydanlarında yerlerini almaları ve daha onlarca meseleyi önemli mesajlarla anlattı.

En Çok Hadis Rivayet Eden Hanım Sahabî

Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, hanımların hadis rivayeti konusundaki yerlerine de değindi. Hz. Aişe annemizin 2210, Ümmü Seleme annemizin 378 hadis rivayet ettiklerini, üçüncü sıradaki ismin ise 81 rivayet ile Hz. Esma olduğunu söyledi. Ancak, Hz. Esma’nın Resulullah’ın evinin dışında en fazla hadis rivayet eden hanım sahabî olduğuna dikkat çekerek, onun rivayet ettiği hadislerden bazı örnekler verdi.

Ondan Alınacak Çok Önemli Mesajlar Var…

Hz. Esma’nın hayatından alınacak çok önemli mesajlar olduğunu söyleyen Hocamız, kadın, erkek herkesin onu çok iyi tanıması ve kendilerine örnek almaları gerektiğini belirtti. Hocamızın, Hz.

Esma üzerinden verdiği mesajlar şunlardı:

1- İlim, kulluk yolunun en temel azığı ve esasıdır. Kiyafet miktarı ilmi elde etmek için gayret içerisinde ol ki, Allah’ı razı edecek amelleri kazanabilesin.

2- Teslimiyet, marifet ve muhabbetin en temel meyvesi ve izharıdır. Allah’ın ve Resulü’nün söylediği her şeye kayıtsız ve şartsız tabi ol ki, imanın tadına varabilesin.

3- Vakar, ihsan ve ihlas şuurunun en önemli gereği ve şartıdır. İmanın temsiliyeti adına vakarı kuşanmalı, edeb, haya ve iffeti hayatında tesis etmelisin ki, bakanlara Allah’ı hatırlatabilesin.

4- Mücadele, iman ettiğin ve tabi olduğun aziz İslam’ın senden istediği bir sorumluluk ve vazifedir. Dine hizmet etmek, belli adamların işi değil, her Müslüman’ın işidir. Bu hakikati doğru anla ki, yatanlardan, çelme takanlardan, boş boş konuşanlardan değil, koşanlardan, gayret edenlerden, ter dökenlerden olabilesin.

5- Sabır, zaferin anahtarı, neticeye ermenin en mühim vesilesidir. Allah adına ve Allah namına, O’nun adına yakışır bir biçimde, direnmeyi hayatının esası kıl ki, muradına erebilesin.

Şubat ayı içerisinde projenin 62. programı Tekirdağ’da, 63. programı ise Kırklareli’nde olacak…

Daha fazla bilgi için 0 212 544 76 99 nolu telefonu arayabilir; www.82il82sahabi.com, www.siyervakfi.org adreslerini ziyaret edebilirsiniz. Yapılan tüm programları ise www.siyertv.com adresinden izleyebilirsiniz.

(3787)