Tokat / Peygamberin Havarisi: Hz. Zübeyr B. Avvam

Tokat’ta Hz. Zübeyr’in Meltemi Esti…

82 İl 82 Sahabî Projesinin 49. programının adresi Tokat’tı. Tokat Elden Ele Derneği ve Bem-Birsen Şubesi’nin ortaklaşa ev sahipliğini yaptıkları program, Tokat Özel İdare Kültür Sarayı’nda yapıldı. Kur’an’ı Kerim tilaveti ile başlayan program, Dernek Başkanı Ekrem Özer’in selamlama konuşması ile devam etti. Özer, projenin önemine ve Sahabe efendilerimizin rehberliğine dikkat çekti.

Neden Hz. Peygamber’in (sas) Havarisi Tokat’ta Anlatılacak?

Daha sonra kürsüye Muhammed Emin Yıldırım Hocamız davet edildi. Konuşmasına neden Hz. Zübeyr’in Tokat için seçildiğine dikkat çekerek başladı. Hocamız dedi ki: “Meşhur seyyahımız Evliya Çelebi yıllar önce Tokat için şunları söylemiş: ‘Gariplerle dostturlar, kin tutmaz, hile bilmez, yumuşak huylu insanlardır.’ Bu güzel özelliklere birde, ‘Allah için kim var?’ diye seslenen sese, sağına soluna bakmadan, ‘ben varım’ diyen biri de eklense; bu tarif, tam da Havarilik tarifidir. Böyle olunca Resulullah (sas) tarafından “Havarim” diye nitelenen o büyük sahabî burada anlatılacaktır.

Hz. Hatice Onun Halası, Annesi İse Efendimiz’in Halasıdır.

Hz. Zübeyr’in hayatının çeşitli tablolarını anlatarak sözlerine devam eden Muhammed Emin Hocamız, “Onun annesinin Hz. Safiyye olduğunu, Hz. Safiyye’nin ise Hz. Peygamber’in çok sevdiği halası olduğunu” belirtti. Ayrıca, Hz. Hatice annemizin, Hz. Zübeyr’in halası olduğunu, böyle iki taraftan yakınlığın olmasının ona çok şeyler kazandırttığını ifade etti. Hz. Zübeyr’in doğumu, gençlik dönemi hakkında da bilgiler veren Hocamız, onun çok zor şartlarda yetiştiğini, adeta sıkıntılarla yoğrulup, büyük bir dava için hazırlandığını söyledi.

“Ben İman Edenlerin Beşincisiyim!”

Sözlerine Hz. Zübeyr’in nasıl iman ettiğini anlatarak devam eden Hocamız, onun iman edenlerin beşincisi olduğunu kendi sözü üzerinden aktardı. 13 yıl Mekke döneminde iman adına ciddi bedeller ödediğini belirttikten sonra, onun Habeşistan yolculuğunu, evliliğini ve Medine’ye hicretini tablolarla anlattı. Hicret sonrası Efendimiz’in (sas) onu, doğruluğu Kur’an tarafından tescillenen Ka’b b. Malik’e kardeş kılmasını ve o günden sonraki Medine hayatının nasıl başladığına dikkat çekti.
Bedir’de Zübeyrleşen Melekler

Hicretin 2. yılı cereyan eden Bedir Gazve’sine Hz. Zübeyr’in nasıl katıldığını anlatan Hocamız, o gün Efendimiz’in (sas) şöyle dediğini söyledi: “Bedir’e katılacak meleklerin alametleri ve nişanları vardır. Siz de kendinize birer alamet ve nişan edinin.” Peygamberimizin bu sözünü duyar duymaz, Hz. Zübeyr’in sarı bir sarık bulup, onu kendine alamet olarak belirlediğini söyleyen Hocamız, sözlerine şöyle devam etti: “Hz. Zübeyr’in başına sardığı o sarı sarık nasıl Resulullah’ı memnun etmişse: ‘Bedir’de Meleklerin sarı sarıklarla Zübeyr’in suretinde bize yardım etmek maksadı ile indiklerini gördüm’ diyecekti.”

“ Her Peygamberin Havarisi Vardır. Benim Havarim İse Zübeyr’dir.”

Bedir’den sonra Uhud ve Hendek Gazvelerine de Hz. Zübeyr’in katıldığını söyleyen Hocamız, Hendek Gazvesi sırasında aldığı Havari unvanını anlattı. Hocamız dedi ki: ” Hendek günü üç kez üst üste Efendimiz (sas) Kurayzaoğulları’ndan bir haber almak için gönüllü istedi ve üçünde de aynı ses “Ben!” deyip ayağa kalktı ve bu işe gönüllü oldu. Allah Resulü üç kez aynı göreve talip olan Hz. Zübeyr’den öyle memnun olmuştu ki, kıyamete kadar unutulmayacak bir söz söyleyip, ona bir lakap/unvan verdi. Efendimiz o anda dedi ki: “Her Peygamberin bir havarisi vardır. Benim havarim ise Zübeyr’dir.”(Buhari, Cihad, 40; Müslim, 1879; Tirmizi, 3745) Zübeyr, o günden sonra artık Havariyü’r-Resul/Peygamber’in Havarisi olmuştu. İlk ve son kez Allah Resulü böyle bir ifade dillendiriyor ve bunu da yiğitler yiğidi Zübeyr b. Avvam için kullanıyordu.”
Halifeler Dönemi’nde Hz. Zübeyr

Onun Dört Halife Dönemi’ni yaşadığını belirten Muhammed Emin Hocamız, o zorlu süreçlerde nasıl büyük işler başardığını örneklerle anlattı. En son bir kardeş kavgası olan Cemel Vakası’na katıldığını, savaş başlamadan da Hz. Ali’nin ona hitaben sözlerinin üzerine, o meydanı terk ettiğini, ama yolda cahil bir cani olan Amr b. Cürmüz tarafından namaz üzerinde şehit edildiğini söyledi. Bu tablolar salonda duygulu anların yaşanmasına sebep oldu. Ondan Alınacak Çok Ders Var
Sözlerine Hz. Zübeyr’in hayatından alınacak derslerin neler olması gerektiği konusu ile bitiren Hocamız, çok önemli mesajları dinleyenlerle paylaştı. Muhammed Emin Hocamızın paylaştığı mesajlar iki şunlardı:

1- İhlâsı hayatının esası kıl ki, yaptığın her işi sadece Allah için yapabilesin ve işin neticesinde saadete erebilesin.

2- Dostlarını sadıklardan seç ki, dünyadan cennete uzanabilesin.

3- Yüreğinde hiçbir insana karşı kin tutma ki, kalbini kirletmeyesin.

4- İnandığın değerlere karşı derin bir muhabbet duy ki, aşk ve sevda insanı olabilesin.

5- Hayır adına yapılacak işlere adam arandığında, sağına soluna bakmadan “ben” deyip meydana atıl ki, Havarilerden sayılabilesin.

Daha fazla bilgi için 0 212 544 76 99 nolu telefonu arayabilir; www.82il82sahabi.com, www.siyervakfi.org adreslerini ziyaret edebilirsiniz. Yapılan tüm programları ise www.siyertv.com adresinden izleyebilirsiniz.

(4663)