Sivas / Yaşayan Şehit: Hz. Talha B. Ubeydullah

82 İl 82 Sahabî projesinin 45. programı yiğidoların şehri Sivas’ta yapıldı. Sivaslıların yoğun bir ilgi gösterdiği programda, izleyicilerin çoğu ayakta veya sahne kenarlarında oturmak zorunda kaldı.

Sivas İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği’nin ev sahipliliğini yaptığı program, Sivas Kültür Merkezi Konferans Salonu’nun da gerçekleştirildi. İstanbul Bayrampaşa Yeşil Cami Kur’an Kursu hocalarından Hafız Necati Öztürk’ün, Kur’an’ı Kerim tilaveti ile başlayan program Dernek Başkanı Samet Şimşek’in selamlama konuşması ile devam etti.

Neden Yiğitlik Deyince Hz. Talha Anlatılmalı?

Daha sonra kürsüye Muhammed Emin Yıldırım Hocamız davet edildi. Hocamız: “Yiğidoların şehrinde Asrı Saadet’ten bir yiğidi anlatmanın heyecanı içerisindeyim” dedi ve neden Hz. Talha’nın anlatılacağına şöyle değindi: “Rabbimiz, Ahzab 23’de, Uhud gazvesinin hemen arkasından indirdiği bu önemli ayette, yiğitliğin bir tarifini verdi. O ayetlerin nazil olmasının üzerinden iki yıl geçmemişti ki, Efendimiz (sas) o tarifin en güzel Hz. Talha’ya uyduğunu söyledi. Şimdi Rabbimiz tarifi vermişse, tebyin görevinin sahibi olan Efendimiz’de, ‘bu tarif en güzel Talha’ya uyuyor’ demişse, biz artık yiğitlik deyince aklımıza gelen ilk isim elbette o olmalı ve yiğidoların şehrinde elbette Hz. Talha anlatılmalı…”

Bereketli Bir Hayat

Hz. Talha’nın çok bereketli bir hayatının olduğunu söyleyen Muhammed Emin Yıldırım Hocamız sözlerine şöyle devam etti: “Talha b. Ubeydullah demek, hele hele bunu bir, bir buçuk saate sığdırmak öyle kolay mı? Bir hayat düşünün, 20 yaşına kadar piru pak yaşasın, cahiliyenin o ahlak dışı her türlü adımına rağmen ticaret adına çok güzel bir kamet ortaya koysun. 20 yaşında iman şerbetini içsin ve tam 23 yıl Resulullah’ı bir gölge gibi takip etsin. Fasılasız 23 yıl; Resulullah ondan defaatle memnun olsun. Herkese bir lakap verirken, Talha’ya en az beş lakap versin, bir gün Talhatü’l Hayr desin, bir gün Talhatü’l-Feyyad desin, bir gün Talhatü’l Cüd desin, bir gün Talhatü’l Cevvad desin ve bir gün Şehidü’l-Hayy desin ve ondan memnun ve razı olarak gitsin. Sonra Hz. Ebû Bekir döneminde 2,5 yıl kendisine yakışan bir tavır ortaya koysun. O savrulanların çok olduğu kaygan zeminde Hz. Talha yine dimdik yiğitlere yakışan bir istikamet ile sabitkadem kalsın. Sonra Hz. Ömer’in hilafet günleri gelip çatsın. 10,5 yılda o fetih günlerinde olması gereken ne ise onu ortaya koysun. Sonra Hz. Osman’ın hilafet günlerine erişsin. 12 yıllık o uzun sürecin acısı ile tatlısı ile her olayına karışsın, Hz. Osman’ın şehit edilmesinin ardından gözyaşı döksün ve Hz. Ali’ye biat etsin. Hz. Ali’nin hilafet günlerinde bir kardeş kavgası olan Cemel’e katılsın. Sonra pişman olsun, sahabice bir tevbe ile Rabbine şehit olarak yürüsün. Tam 66 yıllık bir ömür ve bunun 46 yılı iman yolunda, nasıl anlatayım size Allah aşkına bu hayatı?”

Yaşayan Şehit

Hz. Talha’nın Müslüman olmasını, Mekke’nin 13 yıllık zorlu hayatını, Medine’ye gelişini, Bedir’e katılışını ve Uhud günü Hz. Peygamber’i nasıl memnun ettiğini örneklerle anlatan Hocamız, çok güzel tabloları katılımcılarla paylaştı. Allah Resulü’nün (sas) ona bir gün: “Şehidü’l-Hayy/ Yaşayan Şehit” dediğini anlattığı tablo dinleyenlere farklı duygular yaşattı. Bir insanın şehid gibi yaşamasının ona böyle güzel bir ifade kazandırttığını söyleyen Hocamız, “şehit, ölürken dirilen; şehidü’l-hayy ise ölmeden dirilendir” dedi.

Bir Kardeş Kavgası Olan Cemel’den Şahadete…

Hz. Talha’nın nasıl şehit edildiğini de anlatan Muhammed Emin Hocamız, bir kardeş kavgası diye nitelendirdiği Cemel Vakası’nada kısmen değindi ve bu hadise sırasında Hz. Talha ile Hz. Zübeyr’in nasıl örnek tavırlar ortaya koyduğunu anlattı. Onun şehit edildiğini duyup kanlı bedenin başına gelen Hz. Ali’nin: “Ey Talha! Yıldız dolu şu semanın altında seni toprağa serili görmek bana çok ağır geldi” demesini, sonrasında ise eli ile Talha’nın yüzünde ve sakalında oluşan tozları temizleyerek, oğlu Hz. Hasan’a hitaben: “Keşke baban, yirmi yıl önce ölseydi de bu günleri görmeseydi” sözleri gözyaşlarının akmasına sebep oldu.

Hz. Talha’dan Alınacak Çok Ders Var

Sözlerini Hz. Talha’nın hayatı üzerinden alınacak mesajlara getirerek sonlandıran Hocamız, çok önemli beş mesajı dinleyenlerle paylaştı. Hocamızın paylaştığı beş madde şunlardı:

1.Hayırlı işlere öncü olmak, en önemli hedefin olsun ki, takip edilecek iyi çığırların rehberi ve kapanmayan amel defterlerinin sahibi olabilesin.
2.Yaptığın her işi ihlâs üzere yapmak, en önemli hassasiyetin olsun ki, işin neticesinde pişman olmayasın, “evet, benim içindi” müjdesine nail olabilesin.
3.Cömertlik ahlakının en önemli parçası olsun ki, Peygamberinin her gün Allah’a sığındığı cimrilikten uzak durarak, cennetin kapısını açan bir anahtarın sahibi olabilesin.
4.Sahavet hayatının en önemli vasfı olsun ki, vermeye doymayasın; hep sahabice daha ötesini, daha ötesini arzulayarak çağın Talhası olabilesin.
5.Şehadet sevdası dualarının en önemli konusu olsun ki, hayatın imanına şahidlik etsin, yaşarken bile şehid diye isimlendirme şerefine nail olabilesin.

Projenin 46. programı, 11 Nisan 2013 Perşembe günü, “Evini İslam’a Açan Yiğit: Hz. Erkam” başlığında icra edilecek. Daha fazla bilgi için 0 212 544 76 99 nolu telefonu arayabilir; www.82il82sahabi.com, www.siyervakfi.org adreslerini ziyaret edebilirsiniz. Yapılan tüm programları ise www.siyertv.com adresinden izleyebilirsiniz.

(6809)