Aydın / Evini İslâm’a Açan Yiğit: Hz. Erkam B. Ebî’l Erkam

82 İl 82 Sahabî projesinin 46. programı Efeler Diyarı Aydın’da yapıldı. “Evini İslam’a Açan Yiğit: Erkam b. Ebî’l-Erkam” başlığında, İslam tarihinde çok önemli yeri olan Darü’l-Erkam’ın sahibi olan farklı bir simanın anlatıldığı programa ilgi çok fazlaydı. Çevre il ve ilçelerden gelen katılımcılar salonu ağzına kadar doldurdular.

Yıldızların İzini Sürüyoruz

Ev sahipliliğini Aydın İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği’nin yaptığı program Aydın İl Kültür Müdürlüğü Konferans Salonu’nun da gerçekleşti. Kur’an’ı Kerim tilaveti ile başlayan program, Dernek Başkanı Muzaffer Sönmez’in selamlama konuşması ile devam etti. Sönmez, böyle güzel bir programa ev sahipliği yaptıkları için çok mutlu olduklarını söyledi ve Sahabe neslinin önemini, “onlar bizlerin yıldızları, bizde o yıldızların izlerini sürüyoruz” diyerek belirtti.

Tarihe Evi İle Geçen Sahabî

Daha sonra kürsüye Muhammed Emin Yıldırım Hocamız davet edildi. Hocamız, neden Aydın’da Hz. Erkam’ın anlatıldığını söyledikten sonra sözlerine şöyle devam etti: “Erkam b. Ebî’l Erkam der demez, aklımıza gelen ilk şey, bir evdir; tarihe Darü’l-Erkam diye geçen, o nebevî medrese ve mekteptir. O büyük insan 17- 18 yaşlarında Müslüman oluyor, 23 yıl bila fasıla Resulullah ile beraber olma şerefine nail oluyor, Resulullah’ın vefatından sonra tam 44 sene daha yaşıyor, dört Raşid halife devrini, Emevi devrinin bidayetini yaşıyor, yüzlerce hadiseye şahit oluyor, yüzlerce hadisenin başkahramanı oluyor… Ama bugün biz Hz. Erkam der demez, aklımıza gelen tek şey Erkam ve Evi’dir. Bir ev ile tarihe geçmiştir, bir ev ile adını ölümsüzleştirmiştir, bir ev ile Allah ve Resulü’nü memnun etmiştir, bir ev ile kıyamete kadar gelecek olan tüm Müslümanlara bir ev ile neler kazanılabileceğinin örneğini ortaya koymuştur…”

Nasıl Evler Darü’l-Eekam Olur?

Konuşmasına Hz. Erkam’ın hayatının çeşitli devrelerini anlatarak devam eden Muhammed Emin Hocamız, dinleyenlere: “Şu iki soruyu hep aklımızda tutalım: “Nasıl Erkam gibi yiğit olunur?” ve “Nasıl evler Darü’l-Erkam olur?” Bu iki soruya çok önemli cevaplar veren Hocamız, “Her evin Darü’l-Erkam olma potansiyelinin olduğunu” söyledi ve bunun yollarına dair bazı ip uçları verdi. Peygamberimizin, Darü’l-Erkam’da nasıl bir usul üzere talebelerini yetiştirdiğini anlatan Hocamız, ” Peygamberimiz, orada bulunan sahabenin kalplerini imanla, akıllarını ikna ile ruhlarını ahlakla inşa etti” dedi.

Vefa Sultanından Vefa Dersleri

Hz. Erkam’ın Medine’ye hicret ettikten sonraki hayatının bazı sayfalarını da anlatan Hocamız, Peygamberimiz’in (sas) ona karşı vefasını anlattığı sahne, salonda duygulu anların yaşanmasına sebep oldu. Muhammed Emin Hocamız dedi ki: “Allah Resulü (s.a.v.) hicretin ilk günlerinde bu yiğide karşı bizleri hayran bırakan büyük bir vefa örneği sergiledi. Daha Medine’de kendine ait bir ev bile yokken, Efendimiz (s.a.v.) Benî Züreyk mahallesinden bir ev ve yanında bir miktar arazi satın alarak Erkam b.Ebi’l-Erkam’a hediye etti. Adeta Allah Resulü (s.a.v.) Erkam’a şunu der gibiydi: ‘Sen o gün evini İslam için, risalet davası için açtın. Bugün İslam Medine’de devlet olduysa, bu davayı omuzlayacak yiğitler yetiştiyse, bunda senin evinin katkıları inkâr edilemeyecek kadar çoktur. Bu davaya sahip çıkana ben de sahip çıkarım. İşte ben de seni unutmuyor ve senin o günkü vefana, bir vefa ile mukabelede bulunuyorum.’ Vefanın sultanı olan Efendimiz (s.a.v.) her zaman olduğu gibi, o günde kendine yakışanı yapıyor ve daha kendine ait bir evi yokken Erkam’a Medine’de bir ev hediye ediyordu.”

Hz. Erkam’dan Alınacak Dersler

Konuşmasının sonunda, Hz. Erkam gibi olmanın ve evleri Darü’l-Erkam kılmanın yollarına ait çok önemli mesajları dinleyenlerle paylaşan Hocamız, konuşmasının başında sorduğu: “Nasıl Erkam gibi yiğit olunur?” ve “Nasıl evler Darü’l-Erkam olur? sorularına beşer maddede cevap verdi. Bu maddeler şunlardı:

“Nasıl Erkam gibi yiğit olunur?”

1- Erkam gibi yiğit olmak, “Evim evindir Ya Resulullah!” diyecek kadar cesaret ister, bu cesareti ortaya koyacak imanın var mı?

2- Erkam gibi yiğit olmak, Firavun zihniyetinin hâkim olduğu toplumlarda Musaca şecaat ister, bu şecaati ortaya koyacak yüreğin var mı?

3- Erkam gibi yiğit olmak, eşine, sevdiklerine hidayetin mesajlarını taşıyacak heyecan ister, bu heyecanı ilk günden son güne kadar, hayatında devam ettirecek istikametin var mı?

4- Erkam gibi yiğit olmak, hayır işlerinden yorulmayacak, salih amellere doymayacak gayret ister, bu gayreti son nefesine kadar devam ettirecek hırsın var mı?

5- Erkam gibi yiğit olmak, doğru zamanda doğru işi yaparak bir ev ile cennetin kapılarını açacak bir adım ister, ihtiyaç anında sağına, soluna bakmadan “ben” diyerek meydana çıkacak azmin var mı?

“Nasıl evler Darü’l-Erkam olur?”

1- Erkam’ın evini değerli kılan ne binası, ne içindeki eşyalarıydı. O evi Darü’l-İslam yapan, içinde okunan ve yaşanan Allah’ın kitabı idi. Kur’an’dan mahrum bir ev nasıl Erkam’ın evi olabilir ki?

2- Erkam’ın evini tarihe altın harflerle yazdıran, o evde Resulullah’ın sesinin ve sedasının olmasıydı. O ses 6. asırdan beridir en gür seda ile yankılanmaya devam ediyor. Peygamberin nefesinden mahrum bir ev, nasıl Erkam’ın evi olabilir ki?

3- Erkam’ın evini risalet davasının potası haline getiren, o evde tevhidin hâkim olmasıydı. Sağlam bir akide yoksa iman hakikatleri tam anlamı ile kavranmamışsa, o ev nasıl Erkam’ın evi olabilir ki?

4- Erkam’ın evini yiğitler yetiştiren bir mektep haline getiren, kavramlara Allah’ın istediği anlamları yükleyen ve hedeflerini bunun üzerine belirleyen talebeler olmasıydı. Kur’an ile aynı dili konuşmayan bir ev, nasıl Erkam’ın evi olabilir ki?

5- Erkam’ın evini kıyamete kadar gelecek tüm müminlere örnek ve model yapan, o evin gündeminin hep ulvi şeylerle olmasıydı. Azığını, kitap, kalem, seccade, gözyaşı, muhabbet ve dua edinmeyen bir ev nasıl Erkam’ın evi olabilir ki?

Projenin 47. programı 18 Nisan 2013 Perşembe günü Düzce’de, “Alim Sahabî Abdullah b. Ömer” başlığında devam edecek.

Daha fazla bilgi için 0 212 544 76 99 nolu telefonu arayabilir; www.82il82sahabi.com, www.siyervakfi.org adreslerini ziyaret edebilirsiniz. Yapılan tüm programları ise www.siyertv.com adresinden izleyebilirsiniz.

(4450)