Medine Melteminden Gençlere Mesajlar | Sabahattin Zaim Üniversitesi

Muhammed Emin Yıldırım Hocamız geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir konferans için Sabahattin Zaim Üniversitesindeydi. Sabahattin Zaim Üniversitesi öğrencilerinin düzenlediği programda konuşan Hocamız, genç kardeşlerimizle “Medine Melteminden Gençlere Mesajlar” konusu üzerinde durdu.

Efendimizin (sas) hayatıyla, Kur’an’ın ifadesiyle en güzel örnek olduğunu belirterek sözlerine başlayan Hocamız, “Müslüman olarak bizler hangi zamanda ve nerede yaşarsak yaşayalım, Allah’ın razı olacağı bir hayat sürmek istiyorsak, Peygamberin (sas) hayatını örnek alarak yürümek zorundayız.” dedi.

Medine meltemini arkalarına alarak yürümüş olan sahabe (ra) efendilerimizin o zamanın süper güçleri olan devletlerin karşısında hiçbir acziyet hissetmediklerini vurgulayan Hocamız, bizlerin 250 yıldır batı karşısında duyduğumuz bu mağlubiyet psikolojisinin Medine meltemine yaslanmayışımızdan kaynaklandığını belirtti.

İslam tarihindeki birçok zorlu dönemin Medine meltemine yaslanmış yiğitlerin sayesinde aşıldığını verdiği örneklerle anlatan Hocamız, “Biz bugün kaybettik o meltemi. Kimimiz batıya, kimimiz farklı ideolojilere yaslanmış durumda ancak Medine meltemine yaslanmış insanlar bir avuç olduğu için bugün ümmet bu halde…” dedi.

Mükellefiyetlerimize körü körüne takıldığımız için imanımızdaki zaafiyetlerimizin farkına varamadığımızı belirten Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, sahabe (ra) efendilerimizin sahip olduğu ve bizim de kuşanmamız gereken 5 özelliği bizlere aktararak sözlerini noktaladı.

1- Sahih imam
2- Selim kalp
3- Salih amel
4- Sadık dost
5- Sebatı kuşanmış bir beden

(709)