Kur’an Yolunda Bir Ömür: Ammar B. Yasir | Samsun 19 Mayıs Üniversitesi

1437 Hicri yılı ‘Kur’an Yılı’ olarak ilan eden ve sekiz farklı üniversitede program yapmayı planlayan Siyer Vakfımız, ‘Vahyin Yetiştirdiği Gençler’ programlarının ikincisini Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdi. “Vahiy Yolunda Bir Ömür, Ammar b. Yasir (ra)’’ başlığıyla yapılan programa üniversite akademisyenleri ve öğrencilerden yoğun bir katılım vardı. Örnek Nesil olan Sahabe-i Kiram’ın iman yolunda ortaya koyduğu azim ve fedakarlıkları anlatılırken duygulu anlar yaşandı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda Siyer Vakfı kurucusu Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, Yasir ailesi üzerinden mü’min gençlerin ömürlerini nasıl değerlendirmeleri gerektiğini anlattı.

• Güçlü bir iman
• Sağlam bir irade
• Derin bir istiğna
• Kesintisiz bir istikrar
• Daimi bir istikamet

Daru’l-Erkam ve Suffa’da değişmez ilkeler bütünüdür, diyen Muhammed Emin Yıldırım Hocamız sözlerine şöyle devam etti: “Ammar (ra) misali Kur’an insanı olmak için Allah’tan başkasına boyun eğmemek lazım. Allah’a yakın olmak, yani ihsan şuuru ile yaşamak.”

Hayatın Hiçbir Yerinde Hava Boşluğu Olmaması Lazım

İstikamet, Allah’ın hayata çaktığı bir çividir. Bir istikamet insanı olanı Ammar b. Yasir (ra), iman ve itikadına tesir edecek bilgileri almak için Daru’l-Erkam’ın ilk talebelerindendir. Buradan taşıdıkları ile ailesi de iman edecek. Onun ailesi iman eden ve şehid olan ilk ailedir. Ammar (ra), iman ettiği ilk yıllardan itibaren imtihanı çok çetin olmuştur. Annesi ve babası gözlerinin önünde şehid edilmiştir.

Yıllarca ağır ıstırap, işkence ve ağır sözlere maruz kalmasına rağmen imanında zerre kadar sapma olmaz. Çok sabırlıdır. Bu yüzden Hz. Peygamber (sas)’in şu duasına mazhar olmuştur: “Allah’ım sen İbrahim’e ateşi serin ve selamet kıldığın gibi Ammar’a da serin ve selamet kıl.”

Hicretle Medine’ye geliyor. Kuba’da inşa edilen mescidin mühendislik hizmetini yürütür ve bizzat emek verir. Mescid-i Nebevi’nin inşasında da yine aynı vazifeyi üstlenir ve emek verir.
Onlar da beşer oldukları için beşeriyete örnek oldular. Onlar da sevinir, üzülür, şakalaşırlardı. Ama her hallerinde ihsan şuuru ile yaşarlardı. Mescid’in inşası sırasında Efendimiz’i sevindirmek için tuğlaları taşırken iki iki taşır. Efendimiz bu hali görünce tarihe geçen şu sözler dökülür dudaklarından: “Seni kardeşlerin değil, baği (isyankar) bir topluluk öldürecek ve son nasibin bir kase süt olacak.”

Rasulullah’tan sonra Ammar b. Yasir (ra), tüm sıkıntılı süreçlerde bir mihenk taşıdır. Hz. Aişe validemiz bu konu ile ilgili şöyle söyler: “Ammar, zor zamanlarda hep zor olanı tercih eder. Hak ve Hakikati seçerdi.”

Kur’an’a Adanmış Bir Ömür

Efendimiz (sas), Ammar’ı Bedir’de annesini ismi ile çağırdı. Bu onunla arasındaki hukuku ortaya koyması bakımından önemlidir. O, Efendimiz (sas)’in methi ile cennetin özleyeceği bir kimse olarak ifade edilmiştir. O yaşlandıkça, gençleşir. Zira “size cennetten davet var” diyerek, müslümanları cihada çağırıp, dağılmaya yüz tutmuş bir orduyu toparlamaktadır. Zühd, onun hayatında öyle yer etmiştir ki, valilikten azledildiğinde üzülmediği gibi şöyle söyler: “Ya Ömer! Beni vali olarak atadığında sevinmedim ki, azlettiğinde üzüleyim.” O, fitne dönemlerinde de Cemel’in şahididir. Müslümanlar ölmesin, kardeş kanı akmasın diye mücadele etmiştir.

Sıffın’da, Hz. Ali (ra) yanındadır. Sıffın günü bir asker ona, bir kase süt ikram eder. O esnada Hz. Ali (ra) ile göz göze gelir. Sanki ayrılık vakti gelmiştir. Birbirlerine sarılırlar ve atını savaşın meydanına sürer. Şehid olur. O an Rasulullah’ın söyledikleri hatırlanır. Bu hadisede kimin haklı olduğu böylece anlaşılmış olur.

Altmış yaşında emeklilik hesabı yapan bizlere Ammar b. Yasir (ra) çok mesaj verir. Çünkü o, bir asırlık ömrünü hak ve hakikate, Kur’an’a adamıştır.

Sıra Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde…

Siyer Vakfı tarafından hazırlanan “Vahyin Yetiştirdiği Gençler” programlarının üçüncüsü Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İçdaş İlahiyat Kongre Merkezi’nde 17 Aralık 2015 tarihinde “Vahiyle Arınan Bir Yiğit: Asım b.Sabit (ra)” başlığı ile devam edecek.

Daha fazla bilgi için 0 212 544 76 99 nolu telefonu arayabilir; www.siyervakfi.org adresini ziyaret edebilirsiniz. Yapılan tüm programları ise www.siyertv.com adresinden izleyebilirsiniz.

(789)