Giresun / İslam’ın Kalesi: Hz. Safiyye Bint Abdulmuttalib

82 İl 82 Sahabî projesinin 35. programı Giresun’da, “İslam’ın Kalesi Safiyye bint Abdülmuttalib” başlığında yapıldı. Yoğun bir katılımın olduğu program, Bulancak Belediye Otogar Konferans Salonu’nda, Ab-ı Hayat Derneği’nin ev sahipliliğinde gerçekleşti.

Sahabe Bizler İçin En İdeal Örneklerdir

Kur’an’ı Kerim tilaveti ile başlayan program, Dernek Başkanı Yakup Kırdemir’in selamlama konuşması ile devam etti. Sahabe’nin Müslümanlar için ne kadar önemli olduğuna dikkat çeken Kırdemir, projenin Giresun ayağını organize etmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti ve: “Sahabe bizleri için en ideal örneklerdir, onların yolu izlenmelidir” dedi.

Kale Gibi Bir Hanım

Daha sonra kürsüye davet edilen Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, neden Giresun’da Hz. Safiyye’nin anlatılacağına dikkat çekerek sözlerine başladı. Dedi ki: “Gerçekten Hz. Safiyye annemizi bir cümle ile özetlemek mümkün olsaydı onun için söylenecek en güzel cümle: “Kale gibi bir hanım” olmalıydı. Birazdan hayatını anlatmaya başladığımda neden böyle dediğimi daha iyi anlayacaksınız. O kale gibi dimdik durarak, yıkılma tehlikesinin ortaya çıktığı anlarda ‘bu iş kadına, erkeğe bakmaz, bu iş erkek işi, kadın işi değil, bu iş genç, ihtiyar işi de değil; iman işidir’ dercesine meydana atılmış ve imanına layık bir duruş ortaya koymuştur. Madem Safiyye annemiz bir kaledir; hem de İslam’ın bir kalesidir, o halde kalesi ile meşhur bir ilimiz olan Giresun’da o anlatılmalıdır dedik. Bundan dolayı bu güzel ilimizde, bu güzel annemizi anlamaya çalışacağız inşallah…”

Hz. Peygamber’e (SAS) Hala Olmak

Hz. Safiyye’nin hayatının çeşitli sayfalarını anlatarak konuşmasına devam eden Hocamız, onun nasıl yeğeni olan Efendimiz’i (sas) savunduğunu, amcalarına ve akrabalarına karşı nasıl O’nun arkasında durduğunu anlattı. Safa Tepe’sinde, Efendimiz’in (sas) halasına söylediği söz ise adeta dinleyenleri sarstı. O sözde Peygamberimiz (sas) buyurmuşlardı ki: “Ey Zübeyr’in annesi ve ey halam Safiyye! Nefsini Allah’tan satın almaya çalış; yeğenim peygamber diye bana güvenme, vallahi yarın Allah katında senin içinde hiçbir şey yapamam!”

Uhud’da Safiyye Olmak

Hz. Safiyye’nin Uhud Savaşı’ndaki metanetini anlatırken Hocamız, dinleyenler gözyaşlarını tutamadılar. Efendimiz’in (sas) ve Hz. Hamza’nın şehit edildiklerini duyan ve iki parça kefeni sırtına alarak Uhud’a gelen Hz. Safiyye’yi engellemesi için Efendimiz’in (sas) Hz. Zübeyr’i annesine gönderdiğini söyleyerek, o tabloyu şöyle anlattı: “Ey Zübeyr! Koş ve anneni durdur. Dayın Hamza’yı o halde görmesin!” Hz. Zübeyr koştu, annesine yetişti ve: “Dur anne! Nereye gidiyorsun böyle?” dedi. Annesi dedi ki: “Kardeşim Hamza’yı bulmaya, elimde onun için getirdiğim parçalarla onu kefenlemeye gidiyorum.” Zübeyr: “Anne! Allah Resulü senin şu an Hamza’yı görmeni istemiyor” dedi. Safiyye validemiz, durdu ve oğlu Zübeyr’e dönerek dedi ki: “Git Allah Resulü’ne söyle haberim var kardeşim Hamza’nın başına gelenlerden, ona müsle/organlarının kesilip çıkarıldığını biliyorum. Bize düşenin sabır etmek olduğunu da biliyorum. Ama ben Hamza’mı kendi ellerimle kefenlemek istiyorum.” Zübeyr b. Avvam gitti ve annesinin söylediklerini Efendimiz’e aktardı. Allah Resulü: “O zaman bırakın gitsin” dedi. Safiyye validemiz, Hz. Hamza’nın paramparça edilmiş cesedinin başında oturdu, önce dilinden dökülen: “İnna lillahi ve inna ileyhi raciun/Şüphesiz biz Allah’tan geldik ve şüphesiz dönüşümüz O’nadır.”ayeti oldu, sonra ses titredi ve gözlerden yaşlar boşandı…”

Safiyye Varken Surlar Geçilmez

Hendek Gazvesi sırasında Yahudilerin Hassan b. Sabit’in evinde kalan Müslüman hanımları ve çocukları esir alma planlarının nasıl ters teptiğini anlatan Hocamız, “Hz. Safiyye varken surlar geçilmez” dedi ve bu çağın insanına nasıl Hz. Safiyye’nin yolunun izleneceğine dair çok önemli mesajlar verdi. Özellikle kulluk, annelik, akrabalık, kardeşlik ve dava adamlılık alanlarında Hz. Safiyye’den alınması gereken çok güzel örneklikler olduğunun altını çizdi.

Program bölgenin tanınmış hocalarından Nuri Genç’in duası ile son buldu. Projenin 36. programı, 22 Ocak 2013 Salı günü, “Peygamber’in Nazlı Gülü: Hz. Hafsa” başlığında, gül şehri Isparta’da yapılacak.

Daha fazla bilgi için 0 212 544 76 99 nolu telefonu arayabilir; www.82il82sahabi.com veya www.siyervakfi.org adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

(2975)