Bursa / Medine’nin Yiğidi: Hz. Malik B. Teyyihan

82 İl 82 Sahabi projesinin 37. programı yoğun bir katılım ile Bursa’da gerçekleştirildi. Bursa Büyükşehir Belediye’sinin katkıları ile gerçekleşen program, Teyyare Kültür Merkezi’nde yapıldı. Çevre il ve ilçelerden de katılımın çok olduğu program, Kur’an’ı Kerim tilaveti ile başladı.
KAYA: Proje Üç Yıl İçerisinde Tamamlanacak

Selamlama konuşması için kürsüye davet edilen Siyer Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, projenin ortaya çıkış sürecini ve gelinen noktayı anlattı. Üç yıl içerisinde projenin tamamlanacağını söyleyen Kaya, 37. programın böyle coşkulu bir şekilde olmasının memnuniyetini dile getirdi.

Yesrib’den Medine’ye, Bursa’dasn Osmanlı Çınarına…

Daha sonra kürsüye Muhammed Emin Yıldırım Hocamız davet edildi. Hocamız, “Medine’nin Yiğidi: Malik b. Teyyihan” başlığında Hz. Malik’in hayatını çok değişik noktalardan anlattı. Hz. Malik’in rivayet ettiği tek hadis olan selam hadisi ile sözlerine başlayan Hocamız, neden Bursa’da bu sahabînin anlatılacağına şöyle değindi: “Ekilen küçücük bir tohum nasıl çınara dönüşür, bunun en güzel örneği şehir noktasında Medine ve Bursa’dır. Yesrib’i Medine’ye dönüştüren iki yiğit Es’ad b. Zürare ve Malik b. Teyyihan, Bursa’yı Medine’ye dönüştüren, yani medeniyet beşiği haline getiren ise Osman Gazi ve oğlu Orhan Gazi’dir. İşte bu neticelerden dolayı istedik ki, bu güzel topraklarda, Hz. Malik’in analım, bir daha Yesribleşen coğrafyaları Medine kılmanın yolunu ve yöntemini ondan öğrenelim. ”

Heyecanın Olsun Ama Altı İman ve İlim İle Dolsun

Sözlerine Hz. Malik’in doğumunu, gençlik dönemini ve nasıl iman ettiğini anlatarak devam eden Hocamız, Akabe Biatları sırasında Hz. Malik’in çok önemli bir rol üstlendiğini ve orada heyecanların coştuğu bir zeminde, Sahabe’nin dikkatini mühim bir hususa çektiğini söyledi. Hocamız şöyle dedi: “Herkesin biat için heyecanlandığı bir anda künyesi Ebû’l-Heysem olan Malik b. Teyyihan, Yesriblileri çeşitli sözlerle uyardı ve bu işin zorluğuna dikkat çekti, Sonra dedi ki: ‘Ey kavmim! Vallahi bende sizler gibi bu zatın Allah’ın gönderdiği son elçi olduğuna ve doğruluğuna şehadet ediyorum! Kendisi, bu gün, Allah’ın Harem’inde, kavim ve kabilesinin himayesi altında emniyet içinde bulunmaktadır. İyi biliniz ki; O’nu alıp yanınıza götürdüğünüz zaman, bütün Arapları, karşınıza alacaksınız. Eğer siz Allah yolunda savaşmak, mallarınızı ve çocuklarınızı kaybetmek ve her türlü sıkıntıya göğüs germeyi göze alıyorsanız, bu işe evet deyin, yoksa daha işin başındayken hayır deyip evlerinize dönün.’ Bu sözler üzerine Yesribliler yine de biat edeceklerini söyleyerek, hepsi biat ettiler.”

Bedir’de, Uhud’da, Tebûk’ta…

Hz. Malik’in Efendimiz (sas) ile birlikte tüm gazvelere katıldığını söyleyen Hocamız, onun cihad meydanlarındaki kahramanlıklarına dair örnekler verdi. Onun Tebûk Gazvesine geç kaldığını ama sonrasında koşup İslam ordusuna yetiştiğini, nasıl bir muhasebe ile bu işi yaptığını anlattı. Gerçekten o anlarda olan olaylar dinlenilmeye değerdi.

Hz. Malik Bize Neler Öğretir?

Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, Hz. Malik’in, Peygamberimiz ile olan bazı hatıralarını paylaştıktan sonra, onun hayatından alınması gereken derslere sözünü getirdi. Özellikle beş alanda Hz. Malik’in bu çağın insanlarına mesajlar verdiğini söyledi. O beş alan, Heyecan-İlim Dengesi, Dost-Kardeş Sevgisi, Muhasebe-Tevbe Duygusu, Tebliğ-İrşad Aşkı ve Muhabbet-Merhamet Derinliği idi. Muhammed Emin Hocamız, sözlerini dua ile bitirdi.

Projenin 38. programı 3 Şubat 2013 Pazar günü, Gümüşhane’de, Abdullah b. Revaha ile devam edecek.
Daha fazla bilgi için 0 212 544 76 99 nolu telefonu arayabilir; www.82il82sahabi.com, www.siyervakfi.org adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

(2892)