Erzurum / Erzurum’un Fatihi: Hz. Habib b. Mesleme

82 İl 82 Sahabî projesi tüm hızı ile devam ediyor. Projenin 23. programı Erzurum’da, “Erzurum’un Fatihi Habib b. Mesleme” başlığında icra edildi.

Abdurrahman Gazi Vakfı’nın ev sahipliğini yaptığı program, Büyükşehir Belediyesi Kültür Sitesi Konferans Salonu’nda yapıldı. Kur’an’ı Kerim tilaveti ve selamlama konuşmasının ardından, projenin tanıtım filmi izlendi. Daha sonra kürsüye Muhammed Emin Yıldırım Hocamız davet edildi.

Sahabenin Erzurum’a Ektiği İman Tohumları

Kendisi de Erzurumlu olan Hocamız, hemşerilerim diyerek salonu selamlayarak konuşmasına başladı. Erzurum’da sahabe izlerine dair çok önemli bilgiler veren Hocamız, “Hicretin 24. yılında İslam ordularının o günkü adı Kâlîkala olan Erzurum’a geldiğini ve ordunun 6000 veya 8000 kişiden oluştuğunu, bu kadar erken bir dönemde, bu sayıda olan ordunun içerisinde birçok sahabe olabileceğini” belirtti.

Haccac b. İlât es-Sülemî’nin Kabri Erzurum’da

Sahabeden Haccac b. İlât es-Sülemî hakkında bilgiler veren Hocamız, onun birçok kaynağın verdiği bilgilere göre Erzurum’da yaşayıp, burada da vefat ettiğini söyledi. Kabrinin şu an için bilinmediğini belirten Hocamız, üzerinde daha fazla araştırmalar yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Muhabbet Diyarına Sevgi Tohumunu Eken Sahabî

Daha sonra sözlerine Habib b. Mesleme’nin hayatını anlatarak devam eden Hocamız şöyle dedi: “Erzurum öteden beri muhabbet adamları yetiştiren bereketli bir yerdir. Solakzade Sadık Efendi, Sakıp Efendi, Halis Emek Hoca, Ömer Nasuhi Bilmen, Alvarlı Efe Hazretleri ve daha niceleri… Bu muhabbet adamlarını yetiştiren bu toprağa imanın mesajlarını getirip eken, adı da sevgi anlamına gelen Habib b. Mesleme’dir.”

Erzurumlu Onu Çok İyi Tanımalıdır

Habib b. Mesleme’nin sahabe içerisinde nasıl bir konumu olduğunu Hocamız şu beş madde de özetledi:

• O, sahabe içerisinde cihad aşkı ile öne çıkmış bir isimdi.
• O sahabe içerisinde sabikundan olan diğer sahabilere karşı müthiş bir sevgi besleyen bir isimdi.
• O sahabe içerisinde elinde birçok imkan olmasına rağmen zühd üzere yaşamayı tercih eden bir isimdi.
• O sahabe içerisinde birçok kabiliyeti olmasına rağmen, yine de büyüklerin nasihatlerine ihtiyaç duyan bir isimdi.
• O sahabe içerisinde duaları müstecab olan/kabul olunan bir isimdi.

Bize Verdiği Mesajlar

Konuşmasının sonunda Habib b. Mesleme’nin bugünü dünyasına verdiği mesajlara değinen Hocamız, şu beş maddeyi izleyenlerle paylaştı:

1- Derdinin ve aşkının kalitesini yükselt ki, risalet davasının mensubu olabilesin.
2- Kişi sevdiği ile beraberdir diyen peygamberinin sözünü hiçbir zaman unutma ki, kalbinin ibresini iyi ayarlayabilesin.
3- Zühdü kendine bir elbise olarak edin ki, dünya avuçlarının arasında olsa bile, ahiret eksenli yaşayabilesin.
4- Takip ve taklit ettiğin adımlar, büyüklerin ayak izleri olsun ki, varacağın menzilde saadete erebilesin.
5- Kanaati kendine en büyük azık olarak edin ki, helal ile yetinebilesin; harama karşı duyarlı ol ki, elini dua için kaldırdığında rahmete kavuşabilesin.

Prof. Dr. Mustafa Ağırman: “Proje çok önemli ve çok güzel”

Programın kapanış konuşmasını A.Ü. İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ağırman yaptı. Ağırman, Muhammed Emin Yıldırım Hocamızı yaptığı çalışmalarından dolayı kutladı ve 82 il
82 sahabi projesinin önemine dikkat çekti.

(2738)