Hak ve Adalet Peygamberi (sas) | Almanya / Hamburg

Muhammed Emin Yıldırım Hocamız geçtiğimiz günlerde Peygamber Sevdalıları Platformu Avrupa Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen Kutlu Doğum programı için Almanya’nın Hamburg kentindeydi.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, “Hak ve Adalet Peygamberi (sas)” serlevhasında Efendimizi (sas) anlattı.

Tarih boyunca İslam dünyasının zor dönemler geçirdiğini belirten Hocamız, bu zorlukların üstesinden ancak ümmetin vahdetiyle gelinebileceğini vurguladı ve bunun sancısını çeken Nûreddin Zengî’nin Selahaddin Eyyûbi’yi yetiştirmesine, onun da ümmeti Peygamber (sas) sevgisi etrafında toplamasına dair bilgiler aktardı.

Hayatın Her Alanı ve Her Anının Örneği

Zalimlerin en önemli özelliğinin insanın kanıyla ve insanın teriyle geçinmeleri olduğunu söyleyen Hocamız, bugün zalimlerin dünyanın her yerini sömürdüğünü belirterek “Zalimlere dur diyecek bir ses gerekiyor. Vallahi o ses ancak Müslümanlarındır.” dedi.

Hak ve adaletin sanılanın aksine sadece idarecilerin değil bilakis her Müslümanın bulunduğu alanda yerine getirmesi gereken bir sorumluluk olduğunu vurgulayan Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, adalet konusunda 5 maddeyi bizlerle paylaştı ve Efendimizin (sas) ve sahabenin (ra) hayatından örnekler vererek bizleri, üzerine tefekküre davet etti.

1- Adaleti hayatımızın eksenine yerleştirmek istiyorsak eğer, her türlü aşırılıktan, dengesizlikten uzak durarak itidali hayatımıza hâkim kılmalıyız.

2- Adalet; haklara ve hukuka kılı kırk yararcasına hassasiyetle davranmaktır.

3- Mensubiyetler, aidiyetler asla adalet kavramının önüne geçmemeli, asıl olanın ehliyet ve liyakat olduğu unutulmamalı.

4- Adalet; herkese eşit davranmak değil, hak edene hak ettiğini vermektir.

5- Adalet; hakkın ikamesi batılın izalesidir, dolayısıyla tesisi zordur.

Program, konferansın ardından yapılan dua ile nihayete erdi.

(395)