Siyer Dersleri Müfredatı

Suffa Meclisleri Güzel Bir Heyecan İle Başladı…

Suffa Meclisleri projesinin ikinci senesi, yapılan muallimler toplantısı ile başladı. Kardeşlerimize daha iyi hizmet vermek amacı ile kurulan komisyon hakkında bilgi verildikten sonra Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, kürsüye davet edildi.

Hocamız, sohbet meclislerinin önemine dikkat çekerek sözlerine başladı. Muallim ve talebe sorumluluğuna dair bazı mesajlar veren Hocamız, daha sonra bu sene işlenecek olan Siyer Dersleri’ne dair bazı açıklamalar yaptı. Derslerin hangi usul ve uslüp ile anlatılması gerektiğini söyleyen Hocamız, müfredatın içeriğine dair de bilgiler verdi. Çok istifade ettiğimiz o bilgilerin arkasından Hocamız, ideal talebe nasıl olmalı noktasında, beş madde bizlerle paylaştı. O maddeler şunlardı:

1- İşin temelinde selim bir niyetin, her daim onu muhafaza etmeye gayret eden bir muhasebe duygun, seni doğruya ve hayra yönlendiren bir rehberin olsun ki, gerçek manada talebe olabilesin.

2- İlme karşı derin bir iştiyak ve hırsın, ihsan şuurundan kaynaklanan sarsılmaz bir ihlâsın, şartlara takılmadan düzenli ve istikrarlı bir çalışman olsun ki, gerçek manada talebe olabilesin.

3- Öğrendiğin hakikatleri başkalarına anlatmak için değil, nefsine uygulamak için talep etmeli, her duyduğuna kendini muhatap saymalısın ki, gerçek manada talebe olabilesin.

4- İlmin artıkça haşyet ve amel hassasiyetin artmalı, büyüklenme ve kibir adına duygularını kontrol altına almalısın ki, gerçek manada talebe olabilesin.

5- Gözünü haramlardan, kulağını dedikodulardan, yüreğini kötü duygulardan arındırarak safi bir dimağ ile Kur’an ve Sünnet rahlesinin önüne otur ki, gerçek manada talebe olabilesin.

Yeni dönemimizin hepimiz için hayırlara vesile olmasını Rabbimizden niyaz ediyor, tüm muallim ve talebe kardeşlerimize başarılar diliyoruz.

(890)