Rauf ve Rahim Bir Elçi / Malatya

1437 Hicri yılı ‘Kur’ân Yılı’ olarak ilan eden Siyer Vakfımız, bu proje kapsamında Anadolu’nun sekiz büyük şehrinde yapmayı planladığı, ‘Yaşayan Kur’ân Hz. Peygamber’ programlarının ikincisini Malatya’da gerçekleştirdi. ‘Rauf ve Rahim Bir Elçi’ başlığında yapılan programa ilgi oldukça fazlaydı. Malatya ve çevre illerden gelen katılımcılar program sonuna kadar büyük bir dikkatle yapılan konuşmayı dinlediler.

Programın ev sahipliliğini kısa adı ÖG-DER olan Şuurlu Öğretmenler Derneği ile yine kısa adı DİN-BİR-DER olan Din Görevlileri Birliği Derneği Malatya Şubesi yaptı.

Malatya Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa birçok sivil toplum kuruluşu başkanı ve temsilcileri de katıldı.

Kur’ân-ı Kerim tilavetinden sonra projenin tanıtım filmi izlendi. Daha sonra kürsüye Muhammed Emin Yıldırım hocamız davet edildi.

Dünya Hz. Peygamber’in (sas) Sedasına Muhtaç…

Sözlerine Hz. Peygamber’in (sas) Kur’ân-ı Kerim’de nasıl anlatıldığına değinerek başlayan Muhammed Emin Yıldırım hocamız, “Ne acıdır ki biz İslam’ı, Müslüman olmayanlara anlatacağımız yerde, şu an İslam’ın değerlerini Müslümanları ikna etmek için anlatıyoruz” dedi. Kur’ân’ın birçok özellik ve vasıfla Hz. Peygamber’i anlattığını söyleyen Hocamız, bu vasıfların en önemlilerinden birinin Hz. Peygamber’in Rauf ve Rahim olduğunu beyan eden Tevbe Sûresi’nin 128. ayeti olduğunu belirtti ve bu ayetin nasıl anlaşılması konusunda çok önemli noktalara değindi. “Bugün insanlığın tamamının Hz. Peygamber’in (sas) sesine ve sedasına muhtaç olduğunu” belirten Hocamız, insanlığı kurtaracak yegâne çıkış yolunun, Hz. Peygamber’in mirasına sahip çıkmaktan geçtiğini söyledi.

Esmâü’l-Hüsna ve Esmâü’n-Nebi

“Andolsun, size kendi içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız/düşmeniz O’na çok ağır gelir. O, size çok düşkün, mü’minlere karşı da çok rauf/şefkatli ve rahim/merhametlidir.” (Tevbe, 128) ayeti üzerinde duran Muhammed Emin Yıldırım hocamız, “Allah’ın (cc) kendi iki ismini bu ayette gönderdiği elçisi için kullandığını” belirterek, Hz. Peygamber’de var olan eşsiz şefkat ve merhametin nasıl tezahür ettiğine örneklerle değindi.

Evrensel Rahmetten İstifade Etmeyen mi Var?

Sözlerine Hz. Peygamber’in (sas) çocuklara, gençlere, hanımlara, arkadaşlarına, düşmanlarına, hayvanlara, çevreye ve ümmetine nasıl merhametli davrandığına dair misaller anlatarak devam eden Hocamız, hadis ve siyer kaynaklarında geçen çok güzel, mesaj yüklü ve dinleyenleri bazen duygulandıran, bazen güldüren tabloları paylaşarak devam etti. En son Hz. Peygamber’in (sas) ümmeti için söylediklerine değinen Hocamız, “o eşsiz merhametten hayatlara izler taşımadıkça, yeryüzünde yaşayanlara merhametli davranmadıkça, sema ehlinden merhamet görülmeyeceğini” belirterek sözlerini noktaladı.

Programın sonunda Hocamıza, Hz. Peygamber’in (sas) şeceresini gösteren bir tablo hediye edildi. ÖG-DER Şuurlu Öğretmenler Derneği Başkanı Ramazan Güllüoğlu hediyeyi takdim ederken, kısa bir teşekkür konuşması yaptı.

Sıra Samsun’da…

Anadolu programlarının üçüncüsü 06 Aralık 2015 Pazar günü ‘Senin Şanını Yüceltmedik mi?’ başlığında Samsun’da yapılacak.

Daha fazla bilgi için 0 212 544 76 99 nolu telefonu arayabilir; www.siyervakfi.org adresini ziyaret edebilirsiniz. Yapılan tüm programları ise www.siyertv.com adresinden izleyebilirsiniz.

(949)