Nebevî Ufuk’ta Çocuk Terbiyesi | İtalya

Hadis Yılı Projesi kapsamında yapılan Nebevi Ufuk programlarının on dördüncü programı, İtalya’da gerçekleştirildi.

İtalya İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatının düzenlemiş olduğu programda konuşan Hocamız, “Nebevî Ufuk’ta Çocuk Terbiyesi” serlevhasında hepimizin en büyük imtihanı olan çocuklarla münasebetimize ait Hz. Peygamber’in (sas) örnekliğini anlattı.

Allah’ın kuluna vereceği en büyük nimetlerden bir tanesinin çocuk olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, her nimetin değeri nispetinde külfetiyle geldiğini belirterek “Çocuk, varlığıyla da yokluğuyla da bir imtihandır!” dedi.

Peygamberlerin imtihanların en ağırlarını yaşadığına da değinen Hocamız, çocuk imtihanının ilk insan Hz. Adem ile başladığını, insanlığın ikinci atası Hz. Nuh ve iman atamız Hz. İbrahim ve Hz. Yakup’un da çocuklarıyla imtihan olduğunu nazarlara verdi.

“Madem çocuk bir imtihan, bu imtihana sabredersek çocuklarımız bizlere aynen kıldığımız namazlar gibi göz aydınlığı olacak.” diyen Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, bizlere düşenin Efendimiz’in (sas) mübarek hayatlarından babalığı, annelerimizin hayatlarından da annelik meselesini iyice öğrenerek hayatlarımıza yansıtmak olduğunu belirtti.

Çocuk terbiyesinin ilk önce anne ve baba terbiyesinden başladığına dikkat çeken Hocamız, İmam Gazali’nin “Eğri ağacın doğru gölgesi olmaz” sözünü de hatırlatarak, çocuklarımızın bizlerin gölgeleri olduğunu vurguladı.

Çocuk terbiyesinin fiili olarak annenin hamileliği ile başladığını, hanımların bedenen ve ruhen zayıf düştüğü bu dönemi manevi olarak takviye etmek gerektiğine değinen Hocamız, çocuğun doğmasıyla beraber Allah Resûlü’nün (sas) bizlere ilk olarak şu 5 sorumluluğu öğrettiğini belirtti:

1. Tahnik: Çocuğun damağına helal yiyen birinin ağzından tatlı bir şey sürülmesi
2. Ezan: Sağ kulağına ezan, sol kulağına kamet okunması
3. Salihlerden dua alınması
4. Güzel isim koyulması
Her insana isminden bir nasip vardır. Çocuklarımıza farklı isimler koyma çabasını bir kere bırakıp anlamı ve çağrışımı güzel bir isim koymalıyız.
5. Akika kurbanı kesilmesi

Muhammed Emin Yıldırım Hocamız konferansının devamında Allah Resûlü’nün (sas) örnekliğinde çocuklarımızı nasıl yetiştirmemiz gerektiğini 5 kavram üzerinden bizlerle paylaştı.

1. Temsiliyet

Anne ve babalar olarak kendi muhasebemizi yapalım. Namaz, Kur’an hayatlarımızın neresinde? Helal lokma için gayret ettiğimiz kadar, çocuklarımızla ilgilenme adına ne kadar gayret ediyoruz. Anne ve babalar olarak çocuklarımızı temsiliyet ile yetiştirdiğimizi unutmayalım. Namaz vakti girdiğinde işinden, dizisinden kopamayan bir anne baba çocuklarına namazı anlatamaz. Efendimiz (sas) gibi söylediğini yaşayan, yaşadığını söyleyen birer anne baba olursak sözlerimiz tesir edecek.

2. Taharet

Taharetin 3 temel alanı vardır. Allah Resûlü (sas) çocuklarının aklını, zihnini ve fikrini itikadı inşa ederek, duygularını mahremiyeti inşa ederek taharet etti. Son olarak da bedenlerini elbise ve mekanlarını taharet etti.

3. Muhabbet

Torunlarını görünce hutbesine ara vererek onları bağrına basan bir Peygamber’in (sas) ümmeti olarak çocuklarımızla aramızdaki muhabbeti geliştirme adına bir gayretimiz var mı?

4. Merhamet

Çocuklarımız ne yaparsa yapsın, tıpkı Allah Resûlü’nün (sas) çocuklara yaklaşımı gibi onlara merhametle yaklaşmak zorundayız.

5. Mükellefiyet

Çocuklarımıza belli bir yaştan sonra ufaktan başlayarak zamanla büyüyecek sorumluluklar vermeliyiz. Çünkü biz Efendimiz’den (sas) birilerine yaslanarak yaşamanın sünnete aykırı olduğunu öğrendik. Çocuklarımız hazıra konmanın değil, emeğinin karşılığını almanın kıymetini anlamalı.

Muhammed Emin Yıldırım Hocamız konferansın sonunda, konuşulanların hayatlarımıza da yansıtılması adına bizlere bazı sorumluluklar yükledi.

1. Günde 1 defa dahi olsa evde cemaatle namaz kılalım.
2. Haftada 1 defa ailece toplanalım ve Allah’ın (cc) kitabından, Peygamberimizin (sas) hadislerinden bir şeyler okuyalım.
3. Günde 1 kez aile fertleri ile birlikte sofranın başında buluşalım ve sofralarımızı suffaya çevirmeye çalışalım.
4. Bir Mümin olarak çevremizdeki insanlarla Allah için bir bağ kuralım, imandan mahrum olanların gerekirse ayaklarına giderek onları kazanma adına gayret edelim.
5. Camilerimize sahip çıkalım, camilerimizi çocuklarımızla şenlendirelim ve onların bu atmosferde büyümesini sağlayalım.

Konferans Muhammed Emin Yıldırım Hocamızın yapmış olduğu dua ile nihayete erdi.

(902)