Gençliğin Helal İle İmtihanı | İstanbul Zübeyde Hanım Kültür Merkezi

Muhammed Emin Yıldırım Hocamız geçtiğimiz günlerde Gimdes’in Helal Gıda konusunda düzenlemiş olduğu programa katıldı.

İstanbul Fatih Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde yapılan programa katılım oldukça yoğundu. Ekseriyetle genç kardeşlerimizin katıldığı programda Muhammed Emin Yıldırım Hocamız “Gençliğin Helal ile İmtihanı” serlevhası altında helal yeme konusunu anlattı.

Helal gıdanın önemine dikkat çeken Hocamız, bu konunun hem bizim nefislerimizle hem de nesillerimizle alakalı bir mevzu olduğunu belirtti.

Efendimiz’in (sas) helal gıda konusu üzerinde ısrarla durduğunu belirten Hocamız, Efendimiz’in (sas) ve Sahabenin (ra) hayatlarından helal lokma hassasiyeti üzerine örnekler verdi.

Bedenimiz sağlıklı bir şekilde inşa olmazsa diğer alanlardaki inşa sürecinin de sağlıklı bir şekilde yapılamayacağını söyleyen Hocamız, “Eğer yeyip içtiklerimiz konusunda helal ve tayyib olan çizgiyi koruyamazsak, sadece tarihle övüneceğiz, bir daha tarih yazma sorumluluğumuz olduğunu aklımıza getirmeyeceğiz.” dedi.

Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, Efendimiz’in (sas) “Öyle bir zaman gelecek ki insanlardan harama bulaşmamış kalmayacak.” hadisini nazarlara verdi ve helal lokma hassasiyeti konusunda atılacak 4 adımı dinleyicilerle paylaşarak sözlerini nihayete erdirdi.

– Marifet ufkunu hayatımıza yansıtmalı, bilmekle yükümlü olduğumuz şeyleri irfan boyutu ile kavramalı…
– Hassasiyet duygusunu hayatlarımıza hakim kılmalı.
– Temsil ve tebliğ etme sorumluluğumuzu unutmamalı.
– Sabır ve sebat azmini kuşanmalı.

(540)