Doğu ve Batı Arasında Kurban İbadeti

Doğu Ve Batı Arasında Kurban İbadeti

Zilhicce Geceleri programlarının üçüncüsü, uzun yıllar Amerika’da yaşamış olan Prof. Dr. Yusuf Ziya Kavakçı Hocamızla yapıldı.

Yönetim Kurulu üyemiz Cemil Nazlı kardeşimizin sunduğu programda, Hocamızın hem kısa da olsa hayat hikayesini, hatıralarını, Amerika’da geçirdiği yıllarda karşılaştığı ilginç hadiseleri duyma imkanı bulduk.

Yusuf Ziya Kavakçı Hocamıza şu sorular soruldu:

1. Kıymetli Hocam Hoşgeldiniz.. Sizi çok iyi tanıyoruz ama rica etsek kendinizi bizlere tanıtır ve kısa bir hayatınızı bizlere anlatır mısınız?

2. Kıymetli Hocam uzun yıllar ABD’nin Texas eyaletinde yaşadınız acaba orada kaç Kurban Bayramı geçirdiniz? Nelere şahit oldunuz?

3. Orada Kurban kesebildiniz mi? Müslümanlar Kurban ibadetlerini nasıl ifa ediyorlar? Bu konuda geçmişte yaşadığınız unutamadığınız hatıralarınız varsa bizlerle paylaşır mısınız?
4. Kıymetli Hocam özel de yaşadığınız bölge olan Texas’ ta genel itibari ile de ABD de Kurban ibadetine yaklaşım nasıl ?

5. Bütün dünya da olduğu gibi ABD’de de Yüce dinimiz İslam ile ilgili olumsuz farklı algılar oluşturulmaya çalışılıyor. ’’İslamafobi’’ denilen bu algı politikasının ABD’de etkileri nelerdir? Bu konuda yaşadığınız, karşılaştığınız şeyler var ise bizlerle paylaşmak ister misiniz?

6. Müslümanlar bu önyargıyı kırmak için ne gibi çalışmalar yapmaları gerekir?

7. Şu an ABD ‘de Müslümanların durumları nedir? Nüfus, okul, medrese, mescid ve İslami faaliyetler açısından bir değerlendirme yapabilir misiniz?

8- Hocam, sizin asıl alanınız fıkıh, biraz fıkhı bir soru sorsak; “Müslümanların, gayri müslimlerle bir arada yaşamaları fıkhına dair neler söylenebilir? Bu meseleyi ne kadar biliyoruz? Neleri kesinlikle bilmek durumundayız?

Bu sorulara çok farklı açılardan cevap veren Hocamız, en son İsra Sûresi’nin 80. ayetini okuyarak ve okutarak sohbetini sonlandırdı. Ayet şöyleydi:

وَقُل رَّبِّ أَدْخِلْنِي مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِي مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَل لِّي مِن لَّدُنكَ سُلْطَانًا نَّصِيرًا

“Ve şöyle niyaz et: Rabbim! Gireceğim yere dürüstlükle girmemi sağla; çıkacağım yerden de dürüstlükle çıkmamı sağla. Bana tarafından, hakkıyla yardım edici bir kuvvet ver.”

(1378)