Ailenin Kırılması | Belçika

Siyer Vakfımızın Hicri 1441 Aile Yılı Projesi münasebetiyle Muhammed Emin Yıldırım Hocamızın “En Büyük Nimet Aile” serlevhası altında yapacağı konferanslardan altıncısı Belçika’da gerçekleştirildi.

Belçika İslam Federasyonunun düzenlemiş olduğu programda konuşan Muhammed Emin Yıldırım Hocamız “Ailenin Kırılması” başlığı altında en büyük dertlerimizden biri olan aileyi anlattı.

Tuğyanı ve tufanı çok olan, her türlü ahlaksızlığın sokaklarda oluk oluk aktığı bir zamanda yaşadığımızı belirterek sözlerine başlayan Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, “Böyle bir zamanda yapılacak şey önce kendimizi muhafaza etmek, sonra bize emanet edilen şeylere sahip çıkmak, sonra imandan mahrum insanları imanla tanıştırma adına bir gayretin sahibi olmaktır.” dedi.

Muhammed Emin Yıldırım Hocamız sözlerinin devamında ailenin ne demek olduğuna değindi:

“Aile dediğimiz zaman şunları unutmamalıyız:

– En büyük nimet

Nimet ise eğer külfeti var, nimet ise eğer şükür ister. Peki, biz aile nimetinin şükrünü Allah’ın bizden istediği kadar yerine getirebiliyor muyuz?

– En büyük emanet

Emanet ise eğer sadakat ister. Peki, bizler bu sadakati ne kadar ortaya koyuyoruz?

– En ağır yük

Allah adına bir hanımı nikâhımızın altına aldığımız andan itibaren Kur’an’ın ifadesiyle; çok ağır bir misakın altına imza atmış oluyoruz. Bu ağır yükün değer ve kıymetini bilmediğimiz için aileyi de itibarsızlaştırdık.

– En büyük sorumluluk

Aile, yükünü sırtladığımız büyük bir sorumluluktur.

– Dünyadaki cennet

Mümine dünyada cennet yok ama cennetin kokusunu duyabileceği yerler var. Eğer bizlere emanet edilmiş evlerimizi Allah’ın istediği şekilde tanzim edebilirsek, bizim evlerimizden de cennetin kokusu gelir.

Günümüzde aileyi kuşatan kavramlara kısaca değinen Hocamız, sağlıklı bir aile için ihtiyacımız olan saygı, sevgi, sadakat, salihat, sabır gibi kavramların ailelerin kuşatılması sonucu uğradığı akıbeti bizlerle paylaştı ve bu akıbetin ailelerin kırılmasına kadar uzandığını belirtti.

– Saygı zedeleniyor.
– Sevgi azalıyor.
– Sadakat bitiyor.
– Salihat kalmıyor.
– Sabır tükeniyor.

Evlilik bakım istediğini, sulanmaz, bakımı yapılmaz ve dışarıdan gelen saldırılardan korunmazsa kuruyacağını söyleyen Hocamız, evlilik hayatını mevsimlere benzeterek bu mevsimler üzerinden aile ile alakalı önemli mesajları bizlerle paylaştı.

Evliliğin İlkbaharı

Beklentide itidalsizlik değil, itidal üzere davranmak; baharı yaza çevirir.

Evliliğin ilkbaharı; gençlerin tanışıp, evlenip, evliliğin ilk yılının tamamlanmasına kadar olan süreçtir.

Gerek eş seçiminde, gerek de nişan, düğün sürecinde itidal çizgisinden sapılmazsa evliliklerimizin baharı yaza dönecek.

Evliliğin Yazı

Değiştirmeye değil, değişmeye odaklanmak yazın lezzetini uzatır.

Evliliğin yazı; evliliğin ikinci yılından yedinci yılına kadar olan 5 yıllık dönemdir ve evliliklerin en zor dönemidir. Bu dönemde yapılan en büyük yanlış; eşlerin kendi nefislerini düzelteceği yerde birbirlerini düzeltmeye çalışmasıdır. Yapılan yanlışlar neticesinde yaşanan küslükler sebebiyle evliliğin en güzel yılları, yaz dönemi kışa çevriliyor.

Evliliğin Sonbaharı

Geçmişin acı hatıralarını değil, tatlı hatıralarını anmak; hayatı tatlandırır.

Evliliğin sonbaharı; evliliğin sekizinci senesinden yirmi beşinci yılına kadar olan dönemdir ve evliliğin en güzel dönemidir.

Evliliğin Kışı

Zorlukları tek başına değil, beraberce omuzlamak; kışı bile bahara dönüştürür.

Evliliğin kışı, evliliğin yirmi beş yılından sonraki dönemdir. Evliliğin bu zamana kadar olan dönemleri güzel geçmişse bu evliliğin kışı da güzel geçer.

Muhammed Emin Yıldırım Hocamız konferansının sonunda ailelerin kırılmaması, eğer kırılırsa iş şeriata uygun bir biçimde devam etmesi için dikkat etmemiz gereken 5 maddeyi bizlerle paylaştı.

– Acele etme, istişare et!

Eğer bir karar vereceksen acele etme, ehil olan insanlarla istişare et.

– Sorunların üstünü örtme, tedavi et!

Sorun hangi tarafta olursa olsun üstünü örtme, iyileştirme adına adımlar at.

– Haddini aşma, hakkını ikame et!

Allah adına yaptığımız nikâh bir gün olur da bitme noktasına gelirse o süreçte de haddi aşma Allah’ın ve Resulünün razı olacağı tavrı takın.

– Mağdur etme, vazifelerini idame et!

Olur da bir gün tarafların ayrılma durumu ortaya çıkarsa karşı tarafı mağdur etmeme adına gerekli adımları at.

– Sırları ifşa etme, muhafaza et!

Evliliğin devam ettiği süreçte de bittiği süreçte de her türlü sırrın ifşası haramdır. Bizlere düşen sırları ifşa etmek değil, muhafaza etmektir.

En Büyük Nimet Aile programlarının altıncısı Muhammed Emin Yıldırım Hocamızın program sonunda yapmış olduğu dua ile nihayete erdi.

(623)