Ailenin Kuşatılması | (Berlin – Almanya)

Siyer Vakfımızın Hicri 1441 Aile Yılı Projesi münasebetiyle Muhammed Emin Yıldırım Hocamızın “En Büyük Nimet Aile” serlevhası altında yapacağı konferanslardan beşincisi Almanya’nın Berlin şehrinde gerçekleştirildi.

İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı’nın düzenlemiş olduğu ve yoğun ilginin gözlendiği programda konuşan Muhammed Emin Yıldırım Hocamız “Ailenin Kuşatılması” başlığı altında aileyi saran tehlikeleri anlattı.

Çok kıymetli ve nadide bir elmas parçasına sahip olan birinin onu korumak için inanılmaz önlemler alacağını söyleyen Hocamız aileyi de bir elmasa benzeterek şunları aktardı: “Elmas kıymetlidir ancak hırsızı, elde etmek için plan kuranı da çok olur. Tıpkı bir elmas değerinde olan ailenin de hırsızı, onu zedelemeye, yıkmaya çalışanı da o derecede çoktur.”

Tüm bir insanlığın, cennette yaratılmış olan Adem ile Havvanın çocukları olduğunu belirten Hocamız, Adem ile Havva’nın cennetten dünyaya gönderildiklerinde, şeytanın da onlarla birlikte dünyaya gönderildiğini, bu dünya hayatının bir kuralı olarak mallarımızla, evlatlarımızla, eşlerimizle imtihan edileceğimizi ve kıyamete kadar düşmanımız olan şeytanın en memnun olduğu şeyin ailelerin dağılması olduğunu söyledi ve ailelerimizin kuşatılmasına dair bizlere bilgiler verdi. Hocamızın konferansından notlar şu şekilde:

Ailelerimiz 5 Temel Kuşatma Altında

– Aidiyetler
– Nefisler
– Aileler
– Arkadaşlar
– Dış Etkenler

Nefislerin Kuşatması

Nefislerimizi terbiye edemezsek eğer bizim en büyük imtihanımız ve bize her zaman kötü ve menfi olanı emreder. Nefislerimiz bize 10 şeyi telkin ediyor:

– Cehalet 
– Benmerkezcilik 
– Rollerin yer değiştirmesi
– Suizan 
– Şehvetperestlik 
– Yalan 
– Yüksek Beklenti 
– İnat
– Takım olamama
– Kanaatsizlik

Ailelerin Kuşatması

– Benimsememe
– Büyük Görmeme
– Bütünleşememe
– Beğenmeme
– Beklentide Aşırıya Gitme

Nefislerin ve ailelerin kuşatmasını yuvalarımızdan def edecek yegâne ilaç sevgidir. Seversek eğer kusurlar küçülür, sevgi azalırsa kusurlar büyür.

Arkadaşların Kuşatması

– Kötü Telkinler
– Azalan Hassasiyetler
– Gereksiz Meşguliyetler
– Olumsuz Örnekler
– Malayani İşler

Aidiyetlerin Kuşatması

– Tercihlerin mutlak doğru gibi dayatılması
– Geleneklerin dinin önüne geçmesi
– Yakınların evin içine girmesi
– Hizmet alanlarının ortak havuzlara dönüşmemesi
– İşlerin aile hukukunu zedelemeye başlaması

Dış Etkenlerin Kuşatması

– Ailenin itibarsızlaştırılması
– Medyanın olumsuz etkileri
– Sosyal medyanın hayatı kuşatması
– Sosyal çevrelerin menfi tesirleri
– Helal ve haramın yerini keyif ve konforun alması

Muhammed Emin Yıldırım Hocamız sözlerinin sonunda şunları aktardı:

“Sizler şu an Yesrib gibi bir coğrafyada, Habeşistan gibi bir yerde yaşıyorsunuz. Yesrib nasıl Medine’ye dönüştü?

1- Aile kurdular
2- Aile ile korundular
3- Aileler kurulmasına vesile oldular.

Hz. Nuh (as) dönemindeki gibi tufanların yaşandığı bir zamandayız. Bu tufanlardan ancak Nuh’un gemisine binerek korunabiliriz. Bu zamanın gemisi ise evlerimizdir. Evlerimizi bir kurtuluş gemisine çevirirsek dünya bozulsa ne yazar?”

En Büyük Nimet Aile programlarının beşincisi Muhammed Emin Yıldırım Hocamızın program sonunda yapmış olduğu dua ile nihayete erdi.

(624)