Siyer Dergileri Tanıtım Programı

Nebevi Şuurdan Medeniyet İnşasına sloganıyla yola çıkan Siyer Dergileri, Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen tanıtım programıyla okurlarıyla buluştu.

1 Ocak 2017 Pazar günü saat 19.00’da başlayan program, yoğun bir davetli topluluğu ile gerçekleşti.

Üsküdar Çinili Camii İmam Hatibi Dursun Şahin’in okuduğu Selâ ve Ezan ile başlayan program, Eminönü Yeni Camii İmam Hatibi Ferruh Muştuer’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti.

Selamlama konuşmalarını yapmak üzere sahneye davet edilen Siyer Vakfı Başkanı Mehmet Kaya misafirlerimize Vakfımızın genel prensip ve çalışmalarından bahsetti.

Vakıf Başkanımız Mehmet Kaya’nın selamlama konuşmasının ardından “Nebevi Şuurdan Medeniyet İnşasına” sloganıyla yayın hayatına başlayan ve 4 farklı dil, 3 ayrı dergi ile okuyucularıyla buluşan Siyer Dergilerinin tanıtım filmi izlendi.

Tanıtım filminin akabinde söz, Siyer Dergileri Yayın Kurulu Başkanı Ömür Yıldırım’a verildi. Dergi kültürünün bilinç, şuur, özellikle de toplumun değişim ve dönüşümü noktasında üstlendiği misyona dikkat çeken Ömür Yıldırım, “Yaptığımız bu çalışma var olanların tekrarından öte, mevcut dergilerde görülen eksik yönleri tamamlama ve yeni bir bakış açısı ortaya koyma amacı taşımaktadır.” dedi.

Ardından sahneye Siyer Araştırma ve Popüler Siyer Dergileri ile ilgili bilgi vermek üzere Siyer Dergileri Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Adnan Demircan davet edildi. Adnan Demircan yapmış olduğu selamlama konuşmalarında “Siyer Dergileriyle, akademik bilginin kalitesini düşürmeden halka ait bir üslup ile anlatımın yoluna girmiş olduk” dedi.

Çocuklara özel olarak, özverili bir çalışma ile yayına hazırlanan Siyer Çocuk dergisi ile ilgili takdim ise Siyer Dergileri Danışma Kurulu Üyesi ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Şaban Öz tarafından yapıldı. En büyük hayallerimizden birinin çocuklarımıza gönül rahatlığıyla okutabileceğimiz bir eser olduğunu söyleyen Şaban Öz “Siyer Çocuk Dergisi ile sonunda bu hayalimize kavuştuk.” dedi.

Söz alan Siyer Yayınları Editörü Muhammet Ali Alioğlu da Siyer Yayınları’nın çalışmalarını misafirlerle paylaşarak “İslam Medeniyetinin; memleketim olan Doğu Türkistan da dahil olmak üzere diğer İslam coğrafyalarına farklı dillerde yayın yapan Siyer Dergileriyle ulaşacak olması bizleri heyecanlandırıyor.” dedi.

Program Siyer Vakfı Kurucusu Muhammed Emin Yıldırım Hocamızın “Nebevi Şuurdan Medeniyet İnşasına” konulu konuşmasıyla devam etti. Hocamızın konuşmasından bazı anekdotlar ise şu şekilde:

“İmtihanlarımızı biz belirlemiyoruz. Onun için ne coğrafyamızdan ne de karşı karşıya kaldığımız imtihanlardan şikâyet etme hakkımız yok. Bizim bir tek derdimiz var. O da: “Allah’ın razı olduğu kulluğu yerine getirebilmektir!”

“Ortalık yanıyorsa ‘ortalık yanıyor’ diye bağırmanın bir manası yok. Bir kova su alıp o yangını söndürmeye yönelik adım atma sorumluluğumuz var.”

“Önce bizim şu soruyu kendimize sormamız lazım: ‘Sahabe’nin (ra) o bambaşka ufku yakalamaları için Allah Resulü (sas) ne yaptı ki; birileri deve çobanı, birileri okuma yazma bilmeyen o insanları bu seviyeye taşıdı?’

Allah Resulü (sas), Kuran’ın nuruyla karşısındaki muhatapların; akıllarını, ruhlarını, kalplerini, bedenlerini ve eylemlerini 5 temel kavramla inşa etti.

Tevhid ile Akıllarını
Tevekkül ile Ruhlarını
Takva ile Kalplerini
Teslimiyet ile Bedenlerini
Temsiliyet ile Eylemlerini inşa etti.”

“Takva diyoruz, nerede kalplerimizde takva? Allah (cc) deyince titreyen, hesabı düşünen, Allah’tan kork deyince o gün uykuları kaçan insanlar bizim için kitaplarda kaldı. Suphanallah, Maşallah diyoruz ama hak yiyoruz. Avrupa’daki 50 milyon Müslüman hakikaten iman adına ‘Nebevi Şuuru’ kuşansalardı, o yerler şimdi bambaşka bir halde olacaktı.”

“Sağımıza solumuza baktığımız zaman, ‘Şu abine dikkat et, şu abinden sahabenin kokusu geliyor.’ ifadelerini duyamamamız, temsiliyet makamının hakkını veremediğimiz içindir.”

“Büyük hedeflere küçük adımlarla varılır. ‘Hedefe konuşmakla değil, koşturmakla varılır’ ilkesi en temel ilkedir. Bu dergiler de hedefe ulaşmak için atılan küçük adımlardır.”

Programımızın sonunda siyer alanında çalışmalar yapan Siyer-i Nebi dergisi adına Mutlu Binici ve Osman Süngü’ye, İstanbul Başakşehir Mehmet Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin emekleriyle çıkarılan Siyer Gazetesi için de Esra Çiftçi Dindar ve öğrencilerine plaketleri takdim edildi.

Program, Bodrumi Cami İmam Hatibi Mahmut Karakış Hocamızın duasıyla sona erdi.

Dergiler hakkında detaylı bilgi için www.siyerdergisi.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Rabbimizden bu ameli salih bir amel olarak kabul etmesini niyaz ederiz.

(421)