Nebevi Şuurdan Medeniyet İnşasına

Program Siyer Vakfı Kurucusu Muhammed Emin Yıldırım Hocamızın “Nebevi Şuurdan Medeniyet İnşasına” konulu konuşmasıyla devam etti. Hocamızın konuşmasından bazı anekdotlar ise şu şekilde:

“İmtihanlarımızı biz belirlemiyoruz. Onun için ne coğrafyamızdan ne de karşı karşıya kaldığımız imtihanlardan şikâyet etme hakkımız yok. Bizim bir tek derdimiz var. O da: “Allah’ın razı olduğu kulluğu yerine getirebilmektir!”

“Ortalık yanıyorsa ‘ortalık yanıyor’ diye bağırmanın bir manası yok. Bir kova su alıp o yangını söndürmeye yönelik adım atma sorumluluğumuz var.”

“Önce bizim şu soruyu kendimize sormamız lazım: ‘Sahabe’nin (ra) o bambaşka ufku yakalamaları için Allah Resulü (sas) ne yaptı ki; birileri deve çobanı, birileri okuma yazma bilmeyen o insanları bu seviyeye taşıdı?’

Allah Resulü (sas), Kuran’ın nuruyla karşısındaki muhatapların; akıllarını, ruhlarını, kalplerini, bedenlerini ve eylemlerini 5 temel kavramla inşa etti.

Tevhid ile Akıllarını
Tevekkül ile Ruhlarını
Takva ile Kalplerini
Teslimiyet ile Bedenlerini
Temsiliyet ile Eylemlerini inşa etti.”

“Takva diyoruz, nerede kalplerimizde takva? Allah (cc) deyince titreyen, hesabı düşünen, Allah’tan kork deyince o gün uykuları kaçan insanlar bizim için kitaplarda kaldı. Suphanallah, Maşallah diyoruz ama hak yiyoruz. Avrupa’daki 50 milyon Müslüman hakikaten iman adına ‘Nebevi Şuuru’ kuşansalardı, o yerler şimdi bambaşka bir halde olacaktı.”

“Sağımıza solumuza baktığımız zaman, ‘Şu abine dikkat et, şu abinden sahabenin kokusu geliyor.’ ifadelerini duyamamamız, temsiliyet makamının hakkını veremediğimiz içindir.”

“Büyük hedeflere küçük adımlarla varılır. ‘Hedefe konuşmakla değil, koşturmakla varılır’ ilkesi en temel ilkedir. Bu dergiler de hedefe ulaşmak için atılan küçük adımlardır.”

(472)