Mekke Fethi Ekseninde Fetih Ahlakı

FETİH RUHUNU İYİCE ANLAMAK VE TEKRAR KUŞANMAK ZORUNDAYIZ…

Mekke’nin Fethi Gecesi’ni Sefaköy’deki kardeşlerimizle ihya ettik.

Ev sahipliliğini 1453 Fetih Derneği’nin yaptığı program, Sefaköy Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Kur’an’ı Kerim tilaveti ile başlayan programda bir selamlama konuşması yapan Dernek Başkanı Mustafa Er, programa gösterilen yoğun ilgiden dolayı katılımcılara ve davetlerine icabet ettiği için Hocamız’a teşekkür etti.
Daha sonra kürsüye davet edilen Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, “Mekke Fethi Ekseninde Fetih Ahlakı” başlığında bir konuşma yaptı. Fetih ruhunun anlaşılması noktasında çok önemli hususlara değinen Hocamız, Müslüman kimliğinin özgünlüğüne dikkat çekerek, bu gece böyle ortamlarda bulunmanın bile bu kimliğin inşası adına mühim bir adım olduğunu söyledi.

MÜSLÜMAN TAKLİT ETMEZ, TAKLİT EDİLİR…

Hz. Peygamber’in (sas) mesajının en temel özelliğinin, ‘Müslüman kimliğinin inşası ve muhafazası’ olduğunu söyleyen Hocamız, sözlerini şöyle devam ettirdi: “Müslümanların her daim kendilerinden önce vahye muhatap olan bazı toplulukları taklit etme tehlikeleri vardır. Bu tehlikeye Efendimiz (sas) defaatle dikkat çekmektedir. Bilinen bir örneği hatırlamak gerekirse, Ebû Said el-Hudrî’nin şu rivayetini hatırlayabiliriz. Başta Buhari olmak üzere onlarca hadis kitabında geçtiği üzere Efendimiz (sas) bir gün buyurmuşlardır ki: “Sizden öncekilerin yoluna karış karış, kulaç kulaç uyarsınız. Onlar kertenkele deliğine girse, siz de peşlerinden girersiniz” Sahabe dehşet ve merak ile: “Ey Allah Resûlü! Bizden öncekilerden kastın Yahudi ve Hıristiyanlar mı?” dedi. Efendimiz’de (sas) “Evet, başka kim olacak!” diye cevap verdi.” (Buhari, el-İ’tisam, 14; Müslim, İlim, 3)

FETİH RUHUNU KUŞANMAK…

Efendimiz’in (sas) güzel ahlakı tamamlamak için gönderildiğini söyleyen Hocamız, fethinde bir ahlakının olduğuna dikkat çekerek, bu ahlakın nelerden oluştuğunu belirtti. Hocamız dedi ki: “Fetih ahlakının özellikle Mekke fethi ekseninde en temel kotlarını, anahtar kavramlarını, cümlelerini tespit etmeye çalışsak karşımıza şöyle bir tablo çıkar:

Sefer Senden
Zafer Allah’tan
İntikam Nefsinden
Güven Davandan
Ecir Rabbinden…”
Bu beş alana dair çok önemli tablolar ve mesajlar aktaran Hocamız konuşmasını dua ile sonlandırdı.

Program sonrası Hocamız’a, Dernek Başkanı Mustafa Er tarafından bir Kur’an-ı Kerim hediye edildi.

(1922)