Hz. Peygamber’in (sas) İnsan Yetiştirme Usulü

Hz. Peygamber’in (sas) İnsan Yetiştirme Usulü

Mevlid Gecesi Sultangazi Ravza Camisi’nde İhya Edildi…

Mevlid Gecesi’nin coşkusunu, Sultangazi’de bulunan Ravza Cami’sindeki kardeşlerimizle beraber yaşadık. Yoğun bir katılımın olduğu program Abdussamet Altuntaş hocamızın Kur’an tilaveti ve açılış konuşması ile başladı. Daha sonra kürsüye davet edilen Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, “Hz. Peygamber’in (sas) İnsan Yetiştirme Usulü” başlığında bir sohbet verdi.

Neden İslam’ın Düşmanları İslam’dan Korkuyor?

Hz. Peygamber’in (sas) alemlere şahid, mübeşşir, nezir, davetçi ve nur saçan bir kandil olarak gönderildiğini söyleyen Hocamız, sözlerini şöyle devam ettirdi: “Aziz Kardeşlerim, bakın ne diyor büyük İslam âlimi İbn Hazm (v.456/1064):

“Allah Resûlu’nün (sas) sîreti, üzerinde düşünüp taşınana O’nu doğrulamayı kaçınılmaz kılar. O’nun gerçekten Allah’ın elçisi olduğuna, (yaşadığı hayat) şahitlik eder. Şayet Resûlullah’ın (sas) sîreti dışında başka herhangi bir mûcizesi olmasaydı, o sîret tek başına mûcize olarak yeterdi.”

Bu sözlerin sahibi olan İbn Hazm, Resûlullah’ın (sas) hayatındaki mûcizeleri inkâr eden birisi değildir. Siyer ile alakalı o güzel kitabında, hemen ilk sayfalarda, “Resûlullah’ın Allah’ın elçisi olduğuna dair deliller” başlığında, tam otuz yedi tane mûcizeye yer vermiştir.

O, tüm bu mûcizeleri bilen ve kabul eden biri olarak, Efendimiz’in (sas) hayatının tamamının da bir mûcize olduğunu beyan etmiştir. Efendimiz’in o mutahhar, mücella, muazzam hayatının tamamı mucizedir de, özellikle iki alan var ki, biraz daha o alanlar üzerinde durmalıyız.

Nedir o iki alan biliyor musunuz?

1- Efendimiz’in insan yetiştirme sahası
2- Efendimiz’in aile hayatı

İşte İslam düşmanlarını korkutan da budur, onların İslam’ın insan değiştirme ve dönüştürme potansiyelinden korkuyorlar.”

Evler Darü’l-Erkam, Sofralar Suffa Olmalı

Efendimiz’in (sas) nasıl insan yetiştirdiğine dair çok önemli tabloları aktaran Hocamız, Darü’l-Erkam’ın ve Suffa Mektebi’nin önemine ve bugünün dünyasına nasıl taşınabileceğine dair mesajlar verdi.

Hocamız, “Sevgi, Saygı, Sadakat, Sabır ve Sebat olursa inşallah evlerimiz Darü’l-Erkam, sofralarımız Suffa olur” dedi.

Hocamızın konuşmasından sonra Sultangazi İlçe Müftüsü Yusuf Sarıkaya kısa bir konuşma yapıp konuşmalarından dolayı Hocamıza teşekkür ettiler. Yoğun ilgi ile takip edilen Mevlid gecesi cemaatin musafahalaşması ile sona erdi.

(2287)