Veladet Gecesi / Ş.Urfa

Veladet Gecesi’nde Urfa’daydık…

Veladet Gecesi’ni Urfalı kardeşlerimizle ihya ettik. Abdulaziz Kutluay Hocamızın rehberliğinde kurulan Urfa Siyer Derneği’nin açılışının ardından akşam saat: 19.00’da, Mozaik Kültür Merkezi’ndeki programa geçtik.

Program Kur’an’ı Kerim tilaveti ile başladı. Dernek Başkanı Ahmet Dedecan Hocamızın konuşmasının ardından Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık bir selamlama konuşması yaptı.

Daha sonra kürsüye Abdulaziz Hoca davet edildi. Urfalıların Aziz Hoca diye hitap ettikleri Hocamız, Siyer’in öneminden bahsederek, Siyer Araştırmaları Merkezi’nin çalışmalarını takdirle anlattı ve Siyer konusunda daha çok gayretler ortaya konması gerektiğini belirtti.

Son olarak Muhammed Emin Yıldırım Hocamız kürsüye davet edildi. Hocamız, “Gün Mevlid Gecesi olduğu için konuşulması gereken tek şey Efendimiz (sas) olmalıdır” diyerek,

Hz. Peygamber’in (sas) nasıl anlaşılması gerektiği konusunda çok önemli bir konferans verdi. Hocamız dedi ki: “Bizler kitap okurken önemli olan yerlere mühim anlamında bir mim harfi koyarız.

Bende size bugün Hz. Peygamber’İn hayatından hayatlarımıza aktarmamız gereken beş tane mim ile başlayan kavram vermek istiyorum. Bunlar; Marifet, Muhabbet, Merhamet, Muvazenet ve Mükellefiyet’tir.”

Muhammed Emin Hocamız, daha sonra bu beş kavramı örneklerle açtı ve:

“Bu gece bizlerinde hakikate doğduğu gece olsun, bu gece bizlerinde gerçek manada doğduğu gece olsun” dedi.

Çevre il ve ilçelerden de katılımın gözlendiği programa Urfalılarda çok yoğun bir ilgi gösterdiler. Salona sığmayan katılımcılar, salona dışında kurulan sinevizyonlarla programı takip ettiler. Kanal Urfa’nında canlı olarak verdiği program en son Hocamıza çeşitli hediyelerin verilmesi ile son buldu.

(3292)