Hayata Anlam ve Değer Katan Bir Gece / Kadir Gecesi H.1437 – M.2016

Siyer Vakfımızın her yıl Kadir Gecesi’ni ihya edebilme adına Ramazan ayının 27. Gecesi düzenlediği Kadir Gecesi özel programı bu sene de yoğun bir katılım ile icra edildi.

İstanbul’un farklı semtlerinden katılımın sağlandığı program Kur’an’ı Kerim tilaveti ile başladı. Kur’an’ı Kerim tilavetinin ardından gecenin dersini yapmak üzere Muhammed Emin Yıldırım Hocamız kürsüye davet edildi.

Bu çağın hastalıklarından birinin de sözü zayi etmek olduğunu belirterek sözlerine başlayan Hocamız, “Zannediyoruz ki çok konuştuğumuz zaman insanları ikna edebiliriz. Zannediyoruz ki tebliğin yolu sadece sözdür. Bazen susmak konuşmaktan daha fazla tesir eder.” Dedi.

Sahabe efendilerimizin yaşadıkları hayatlarıyla bize vaaz ettiğini söyleyen Hocamız, “Sahabenin hayatında söz yok amel var, yaşanmış bir hayat var.” Dedi.

Ümmet-i Muhammed’in insanlığın mayası olduğuna dikkat çeken Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, “Maya bozulursa eğer insanlığın tamamı bozulur. Şu an maya bozulduğu için insanlığın dengesi sarsılmış durumda. Müslümanlar dünyadan İslam ahlakı olarak çekildiği için dünya bu kadar karanlığa mahkûm oldu. Eğer dünyayı tekrar aydınlatmak istiyorsak bu konuda iç muhasebemizi iyi yapmalıyız.” Dedi.

Efendimiz’in (sas) Kadir Gecesi’ni sahabe efendilerimize bildirmeye karar vermesi ama Allah tarafından bir şekilde unutturulmasını bizlere aktaran Hocamız, “Belki Kadir Gecesinin tarihi rivayetler üzerinden tespit edilebilir, ama mesele bir tarih meselesi değil. Mesele zaman değil o zamandaki manadır.” Dedi.

Kadir Gecesinin 1000 aydan hayırlı, ömre bedel bir gece olduğunu vurgulayan Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, “Eğer Kadir gecesi hayatımıza yön vermeyecekse, geçirilen bir Kadir Gecesinin ardından hayatımız değişmeyecekse, o gece sadece ibadetle ihya edilmiş bir gece olarak kalır.” Dedi.

Kadir Gecesi’nde nazil olan Kur’an’ın ayetlerini kendimiz için değil başkalarına yakıştırarak okuduğumuzu söyleyen Hocamız, Kur’an’ı okurken bize nazil oluyormuş gibi okumazsak Kadir Gecesini “Kader” gecemize çeviremeyeceğimizi belirtti ve “Allah’ın kitabı ile aramızdaki münasebeti bundan sonra sadece okumak ile değil, okuyup, anlayıp, yaşayıp, kavrayıp, yaşatmakla sorumlu olduğumuzu unutmadan yürüme adına bir ızdıraba girmeliyiz. Böyle bir ızdırap olursa eğer kadir gecesi kader gecemiz olur.” Dedi.

İlmin yalnızca Allah adına ve Allah namına öğrenilmesi gerektiğini vurgulayan Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, “Allah’ın kitabından ne okursanız, Resûlullah’ın kutlu sözlerinden neye muhatap olursanız, hayır adına hasenat adına kimden gelirse gelsin iyilik noktasında bir söze muhatap olursanız, sağınıza solunuza bakmayın ve bana söyleniyor diyerek kadir gecesi olarak o anları edinin. O anları kader gecesine dönüştürün.” Diyerek sözlerini tamamladı.

Muhammed Emin Yıldırım Hocamızın yapmış olduğu dersin ardından sabaha kadar süren programımız, yatsı namazı, teravih, tesbih ve teheccüd namazları, sabah namazına kadar yapılan ezkar ve evradlar ile devam etti.

Sabah namazının cemaatle kılınması ve ardından Muhammed Emin Yıldırım Hocamızın yaptığı dua ile program nihayete erdi.

(2991)