Hayâ ve Edep Timsali Hz. Osman (ra) | Şanlıurfa

Muhammed Emin Yıldırım Hocamız geçtiğimiz günlerde Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Şanlıurfa’da düzenlenen programa katıldı.

Kur’an’ı Kerim tilaveti ile başlayan programda yapılan selamlama konuşmalarının ardından söz, Muhammed Emin Yıldırım Hocamıza tevdi edildi. Katılımın çok yoğun olduğu gözlenen programda Hocamız, Hayâ ve Edep Timsali Hz. Osman (ra) efendimizi anlattı.

Rebiülevvel ayı ve veladet gecesinin Allah Resûlü’nün (sas) cihana teşrif ettiği mübarek bir zaman dilimi olduğunu belirterek sözlerine başlayan Hocamız şunları aktardı: “Bu güzel mevsimi ihya etmeye çalışacağız ama bizim ihyamız yalnızca mevlid, salavat, şiirle sınırlı kalmamalı. Veladet gecesi bizlerde yeniden bir sünnet şuuruna vesile olmayacaksa, bu geceleri hakkıyla ihya etmemiş oluruz.”

Hz. Osman’ın (ra) hayâ ve edep adına değerlerin öğrenileceği önemli bir isim olduğunu belirten Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, “Hayâ ve edebi kaybettiğimiz bu çağa, onun dünyasından edep, haya ve iffet taşımalıyız.” dedi.

Hayâ ve iffet kavramlarından bahsedildiğinde akıllara sadece kadınların geldiğine dikkat çeken Hocamız, “Kadın ve erkek iffet konusunda eşittir. İffetsizlik kadın için de erkek için de bir zuldür.” dedi.

İffetin hukukullaha ve hududullaha riayet ederek yaşamak olduğunu belirten Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, Hz. Osman’ın (ra) her şeye sahip olduğu halde iffetsizliğe kapı aralamadığını belirterek şunları söyledi: “Eğer biz de Hz. Osman’ın (ra) izlediği yolu takip edeceksek, ortama ayak uydurmayacak, ortam ve çağ ne kadar kötü olursa olsun karanlık bir dünyada aydınlıkça yaşamanın yolunu bulacağız.”

Hayatın en bereketli zaman dilimlerinin 15-40 yaşları arası olduğunu ve bu zamanların şeytanın da tuzaklarını işlettiği zamanlar olduğuna değinen Hocamız, “Şeytan tuzaklarını gözden başlatır. Onun için Rabbimiz Nur sûresinde önce erkeklere sonra kadınlara gözlerini harama karşı yummalarını söylüyor.” dedi.

Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, Hz. Osman’ın (ra) hayatı üzerinden aktardığı anektodlarla bizlere hayâ ve edep konusunda önemli mesajlar verdiği konferansını, konferans sonunda yapmış olduğu dua ile nihayete erdirdi.

(722)