Yol, Yolcu ve Yolculuk Ahlakı

Komisyonlarımız Çalışmalar İçin Kolları Sıvazladı…

Siyer Vakfımız, 2013-2014 eğitim döneminde, çalışmalarını daha düzenli ve daha verimli bir hale getirme maksadı ile faaliyet alanlarına göre komisyonlar oluşturdu ve bazı var olan komisyonlarını yeniledi.

Vakfımız, bundan sonra çalışmalarını şu komisyonlar üzerinden devam ettirecektir:

• Halkla İlişkiler Komisyonu
• Mali-Danışma Komisyonu
• Eğitim Komisyonu
• Kültür Komisyonu
• Üniversite Komisyonu
• Suffa Meclisleri ve Medrese Komisyonu
• Hikmet Komisyonu
• Gençlik Komisyonu

Yaz döneminde çeşitli düzenlemeler yaparak, hazırlıklarını tamamlayan komisyonlarımız, 21 Eylül 2013 Pazar günü, Muhammed Emin Yıldırım Hocamızın da katıldığı bir toplantı ile faaliyetlerine başladı.

Cemil Nazlı kardeşimizin takdimi ile başlayan program, tüm komisyon başkanlarının kürsüye davet edilmesi ile devam etti. Komisyon başkanı kardeşlerimiz, kendilerini ve komisyondaki diğer çalışma arkadaşlarını tanıtıp, çalışmalarının alanları ile alakalı kısa bilgiler verdiler.

En son söz alan Vakıf Başkanımız Mehmet Kaya, Saf Süresi 4.ayetten örnek vererek, bu ayette geçen “Bünyanun Mersus” “Kenetlenmiş duvar gibi” birbirine kenetlenmiş vaziyette komisyonlarımızın inşallah hizmet vereceğini söyledi. Daha sonra tüm komisyonlar adına Muhammed Emin YILDIRIM Hocamıza Mescidi Aksa maketi hediye etti.
Hediye takdiminden sonra kürsüye Muhammed Emin Yıldırım Hocamız davet edildi. Hocamız; komisyon üyelerimize “Yol, Yolcu ve Yolculuk Ahlakı” ile ilgili çok önemli bir sunum yaptı. Hocamızın sohbetinde değindiği 10 maddeyi öneminden dolayı sizlerle paylaşıyoruz:

1. Derslerde, sohbetlerde, meclislerde söylenen her hayırlı sözü, sorumluluğu kendi üzerine almalı ve gereğini yerine getirmelisin.

2. Aynı pota içinde hizmet eden kardeşlerinin hata, eksik ve kusurlarını telafi etmeli, iyileştirmeye çalışmalı; asla reklam yapmamalısın.

3. Hizmetimizin ve kardeşlerimizin gıybet ve dedikodusunu yapmamalı, bunu yapanlara fırsat vermemeli, buna ne malzeme, ne zemin olmamalısın.

4. Hizmet içerisinde, nede olsa bu işi birileri yapıyor diye sadece seyirci olmamalı, sırtlarında dağ gibi yük taşıyan kardeşlerinden biraz olsun yük almaya çalışmalısın.

5. Hayır işlerini paylaşmalı, her şeyi ben yapayım deyip, tabir caiz ise bazı işleri tekelleştirmemeli, bu işin paylaştıkça bereketleneceğini unutmamalısın.

6. Çalışmalara nefsini karıştırmamalı, nefsin arzu ve isteklerini dava diye sunmamalı, sadece kendi fikirlerini mutlak doğru olarak kabul edip; herkesi kendin gibi düşünmeye zorlamamalısın.

7. Bulunduğun yerin hakkını ödemeye çalışmalı, yapılan işi bir meslek olarak değil, bir vazife olarak görmelisin.

8. Çok fazla kendini dağıtmamalı, her işte ben olmalıyım diye düşünmemeli, çok şey yapma değil, yapılan işin hakkını verme adına ızdırap içerisinde olmalısın.

9. Kardeşlik hukukunu istenilen oranda tesis etmeli, saadeti kardeşinin yanlışında değil doğrusunda aramalı, alkış, taltif, şan şöhret beklememelisin.

10. Ortaya çıkan hayırların hiçbirini nefsine bağlamamalı, “ben yaptım, ben ettim, ben eyledim, ben olmasaydım olmazdı, benim çevrem ile oldu, ben olmasaydım yapamazdınız” dememeli, “ben, ben, ben” demenin şeytani bir haslet olduğunu unutmamalısın.

Toplantı Hocamızın duasıyla sona erdi. Komisyonlarda görev alan tüm kardeşlerimize hayırlı hizmetler ortaya koymaları için dua ediyor, gayretlerinin devamını diliyoruz. İnşallah yakın bir zamanda komisyonların hanımlar ayağının da oluşacağının müjdesini sizlere veriyoruz.

(2096)