Özgür Kudüs’e Doğru Aksa Sohbeti

Mirasımız derneğinin öncülüğünde kurulan Ashab-ı Aksa genç oluşumu Özgür Kudüs’e Doğru Aksa sohbetleri başlığı altında bir dizi sohbetler zincirini başlattı. Bu sohbetlerin ilki Fatih Zübeyde Hanım Kültür Merkezinde Muhammed Emin Yıldırım hocamızın katılımıyla gerçekleşti.

Açılış konuşmasını Ashab-ı Aksa platformu başkanı Orhan Buyruk gerçekleştirdi. Ashab-ı Aksa’nın kuruluş amacını aktardı. Sonra Mirasımız Derneği adına Numan Balcı selamlama konuşması yaptı. Sonra Muhammed Emin Yıldırım hocamız kürsüye çıkarak konuşmalarını gerçekleştirdi.

Konuşmasına Hz. Peygamber (sas)’in “bineklerinizi ibadet maksatlı üç Mescid için hareket ettiriniz; Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevi, Mescid-i Aksa” hadisini hatırlatarak başladı. Konuşmasına söyle devam etti: Bu üç mescidin sınırları ya doğrudan, yada dolaylı olarak Cenab-ı Hak tarafından çizilmiştir. Kudüs toprakları birçok peygambere yataklık yapmış ve Kur’an’ı Kerimin beyanıyla etrafı bereketli kılınmış bir topraktır. Mirac hadisesinin de vuku bulduğu bu topraklar Sahabe efendilerimiz içinde çok önem arz etmiştir. Ellinin üzerinde sahabenin kabirlerinin burada bulunduğunu hatırlattı. Muhammed Emin Yıldırım hocamız Ashab-ı Aksa olmak için beş tavsiyede bulunarak sözlerini tamamladı. Şu beş maddeyi unutmazsan Ashab-ı Aksadansın diyerek şöyle sıraladı:

1. İmtihanı unutma,

2. Gayreti unutma,

3. Havuzu unutma,

4. Yardımı unutma,

5. Duayı unutma.

Beş maddeyi hatırlattıktan sonra konuşmalarını tamamlayan hocamıza bu gecenin anısına plaket takdimi yapılarak program nihayete erdi.

(1997)