Hicri 1439 Hadis Yılı Tanıtım Programı

Siyer Vakfı olarak bir süredir hazırlıklarını sürdürdüğümüz Hicri 1439 Hadis Yılı projemizin tanıtım programını Pazar akşamı Eyüp Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirdik.

En Güzel’in (sas) sözlerini insanlığa duyurma ve O’nu (sas) daha iyi anlama maksadıyla Hadis Yılı’na özel dönem boyunca gerçekleştirilecek olan proje ve programların startı, gerçekleştirilen tanıtım programıyla verilmiş oldu.

Yoğun katılımın gözlendiği programımız, Eyüp Sultan Camii İmam Hatibi Metin Çakar’ın güzel kıraatleriyle Rabbimizin kelamı olan Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ardından okunan yatsı ezanı ile başladı.

Kur’an tilavetinin ardından Sözlerin En Güzeli En Güzelin (sas) Sözleri projelerimizden bahsetmek üzere Siyer Vakfı Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Kaya sahneye davet edildi. Siyer Vakfımızın her yıl farklı bir serlevhanın gölgesinde o seneyi ihya etme adına çeşitli programlar icra ettiğine değinen Mehmet Kaya, Vakfımızın bu yılki temasının “Sözlerin En Güzeli En Güzelin (sas) Sözleri” olarak belirlendiğini ve sene boyunca yapılacak programlarla Efendimiz’in (sas) kutlu mesajlarını kavramaya ve hayatlarımıza taşımaya gayret edeceğimizi belirtti.

Vakfımızın Hadis Yılı boyunca gerçekleştirmeyi planladığı projelere değinen Kaya’nın konuşmasının ardından söz, Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması Proje Koordinatörü Mehmet Kaman’a tevdi edildi.

Peygamber Efendimiz’in (sas) kutlu mesajlarının ve aziz İslam’ın günümüz insanlarına ulaştırılması adına gayret içerisinde olmamız gerektiğini dile getiren Kaman, “Bu gaye ile çağımızın en büyük kitle iletişim araçlarından olan sinemayı önemli bir tebliğ aracı olarak görüyor, 2014 yılında başlatmış olduğumuz Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışmamız ile bunu hedefliyoruz.” dedi.

Yarışma amacının Peygamber Efendimiz’in (sas) hayatını anlatacak filmler yapmak olmadığını vurgulayan Kaman, “Amacımız; O’nun (sas) örnek ahlakını rol model olarak sinema diliyle anlatacak yapımları teşvik ederek, aziz hatırasını tüm yüreklere taşımaya vesile olmaktır.” dedi.

Yarışmaya her geçen gün artan bir ilginin olduğunu kaydeden Mehmet Kaman, yarışma takvimine dair paylaştığı bilgilerle sözlerini nihayetlendirdi.

Siyer Vakfımızın hazırlamış olduğu Hadis Yılı tanıtım filminin misafirlerimizle paylaşılmasının ardından söz, konuşmalarını yapmak üzere Muhammed Emin Yıldırım Hocamıza tevdi edildi.

İnsanlık tarihinin en acı sayfalarından biri olan Kerbela’ya değinerek sözlerine başlayan Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, “Ümmet olarak dünyanın farklı noktalarında Kerbelalar yaşıyoruz. Bugün de muhatap olduğumuz Kerbelalar, En Güzelin (sas) sözlerine sırt çevirdiğimizdendir.” dedi.

Sözlerin en güzelini tekrar anmamızın asla sadece bir vefa gereği olmadığını vurgulayan Hocamız, “Allah Resûlü’nün (sas) sözleri bizleri adam edecek, bizi ayağa kaldıracak, bize kaybettiğimiz o ruhu ve heyecanı tekrar kazandıracak inşallah.” dedi.

Tarih boyunca hiç bir zaman, şu an olduğu kadar değerlerimizle kavgalı hale düşmediğimizi belirten Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, bugün hadislere yaklaşımda 5 farklı tavrın mevcut olduğunu söyledi ve bu tavırlara kısaca değindi.

1. Toptan reddedenler
2. Toptan kabul edenler
3. Kurana arz edelim diyenler
4. İstediğimizi alalım, istediğimizi terk edelim diyenler
5. Nebevi mirasa dikkatlice yaklaşarak ondan istifade etme yoluna gidenler

“Sünnet Müslümanın kimliğidir. Hayatımızdan koparılan her Sünnet, Müslüman kimliğimizden bir parça koparıyor.” diyen Hocamız, Sünnetin Müslüman kimliğimiz ve şahsiyetimizdeki önemi yüzünden özellikle saldırılan bir alan olduğunu vurguladı.

Sünnetin hayatlarımızı şekillendiren bir Peygamber (sas) mirası olduğunu belirten Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, Allah Resûlü’nün (sas) bizi bir hayale, nostaljiye değil hayat veren şeylere çağırdığını söyledi.

Hadislerin bir Müslüman için ne anlam ifade ettiğine değinen Hocamız, “Hadis denilen Peygamberimizin (sas) o kutlu sözleri, Allah’ın (cc) kelamı olan Kur’an-ı Kerim’in hayatta nasıl yaşanacağının en güzel vesikasıdır. Hadis demek; Müslümanca yaşamak, Müslümanca düşünmek, Müslümanca hareket etmek nasıl olur bunun belgelerini Kutlu Nebi’den (sas) almak demektir.” dedi.

Hocamız son olarak bu sene Hadis Yılı projelerimiz ile neleri hedeflediklerimize değindi ve “Gelin, ona buna laf yetiştirmekten kurtulalım ve En Güzelin (sas) sözlerini insanlara ulaştırma adına bir gayret içinde olalım.” diyerek sözlerini nihayete erdirdi.

Programımız Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın yapmış olduğu selamlama ve teşekkür konuşmalarının ardından nihayete erdi.

 

(470)

Kategori: Muhtelif