Furkan Günü’nden Farûkiyet Mesajları | H.1439-M.2018

Kur’an’da Furkan günü olarak geçen ve Bedir Gazvesinin Hicri yıldönümü olan Ramazan ayının 17. Gecesi Siyer Vakfımızın düzenlemiş olduğu Bedir Gecesi programıyla ihya edildi.

Siyer Esntitüsü bahçemizde gerçekleştirilen program Kur’an’ı Kerim tilavetiyle başladı. Yoğun katılımın gözlendiği programda Kur’an’ı Kerim tilavetinin ardından söz, “Furkan Günü’nden Farûkiyet Mesajları” konulu dersini yapmak üzere Muhammed Emin Yıldırım Hocamıza tevdi edildi.

Ders alınmadıktan sonra tarihin anlatılmasının bir kıymeti olmadığını söyleyerek sözlerine başlayan Hocamız, “Artık uyanma zamanıdır. Ümmetin bu kadar derdi varken bizim uyumaya, dedikodu yapmaya, birbirimizle ya da basit meselelerle uğraşarak zamanımızı tüketmeye hakkımız yok.” dedi.

Tarihi, bugünümüz için anlattığımızı belirten Muhammed Emin Yıldırım Hocamız şunları aktardı: “Tarihten beslendiğimizi biliyoruz ama bugüne anlatıyoruz. Kim demiş Bedir tarihte kalmış? Bugün de İslam ülkeleri dar bir boğazda, Müslüman coğrafyalarımız kan ağlıyor, kirlenen namuslarımız, yetim bırakılan çocuklarımız var. Ümmet olarak yeni Bedirlere ihtiyacımız var. Bedir ashabının kıvamında olmadığımızı biliyoruz ama o güzel insanları konuşmamız onlarına kıvama erişmek içindir.”

Enfal Suresi 41. ayette de geçen “Furkan Günü” ifadesinin Rabbimizin bir tanımı olduğunu belirten Hocamız, furkan sıfatının menfi ve müspeti, hak ile batılı birbirinden ayırmak demek olduğunu söyledi. Müminler olarak 250 yıldır kandırıldığımızı ve kandırılmaya devam ettiğimizi, Furkan vasfını kazanırsak Allah’ın nuru ile bakacak ve hak ile batılı ayırt edecek bir kıvamaa geleceğimizi vurgulayan Muhammed Emin Yıldırım Hocamız bu vasfı nasıl kazanacağımızı bizlere aktardı.

“Rabbimiz Enfal Suresi 29. ayette Furkan vasfını nasıl kazanacağımızı bizlere haber veriyor: ‘Ey iman edenler! Eğer Allah’tan korkarsanız O, size iyi ile kötüyü ayırdedecek bir anlayış (Furkan) verir, suçlarınızı örter ve sizi bağışlar. Çünkü Allah büyük lütuf sahibidir.’

Muhammed Emin Yıldırım Hocamız bu sene dokuzuncusunu düzenlediğimiz Bedir Gecesi programımızda Bedir Gazvesinden nice önemli sahneleri nazarlarımıza verdi ve Furkan Günü olan Bedir’den almamız gereken Farûkiyet mesajlarını bizlerle paylaştı:

1- Ey Furkan Günü olan Bedir’den farûkiyet mesajı almaya çalışan talebe! Allah kendisinden hakkıyla korkana, hakkıyla takvayı elbise edinene, takvayı hayatının merkezine yerleştirene Furkan vasfını vereceğini vadediyor (Enfal, 29). Bu büyük mükâfatı elde etmek için ne zaman harekete geçeceksin?

2- Ey Furkan Günü olan Bedir’den farûkiyet mesajı almaya çalışan talebe! Allah âlemlere hidayet kaynağı olarak doğruyu eğriden ayırmanın en açık delillerini içinde barındıran ve asla içinde şüphe, çelişki, haşa yalan olmayan kitabını indirdi (Bakara, 185). Bu büyük sermayeden istifade edebilmek için ne zaman kendini hazır hale getireceksin?

3- Ey Furkan Günü olan Bedir’den farûkiyet mesajı almaya çalışan talebe! Allah âlemleri uyarsın diye, kendisini iyice tanıtsın diye, mülkün gerçek sahibinin kim olduğunu iyice belletsin diye, hükmün, hâkimiyetin kime ait olduğunu insanlara iyice öğretsin diye bu Kur’an’ı indirdi (Furkan, 1-2). Bu değerli kitapla insanları uyarmak için ne zaman ayağa kalkacaksın?

4- Ey Furkan Günü olan Bedir’den farûkiyet mesajı almaya çalışan talebe! Allah, eğer siz hakkıyla furkan vasfını kuşanırsanız, kalplerinizden korkuyu çekip alacak, sizi düşmanın gözünde az, düşmanı da sizin gözünüzde az gösterecek, böylece size zafer ulaştıracak demektedir (Enfal, 44). Bu önemli vaadi tam anlamıyla anlayıp gereğini yerine getirmek için ne zaman seferber olacaksın?

5- Ey Furkan Günü olan Bedir’den farûkiyet mesajı almaya çalışan talebe! Eğer siz Allah’ın yasalarına uygun davranırsanız yardımı hakedersiniz, düşmanınızın kat ve kat fazlası meleklerin yardımına mazhar olursunuz, hiç ummadığınız yerlerden müjdelere muhatap olursunuz (Âl-i İmrân, 123-126). Bu büyük müjdeleri kazanmak için ne zaman elindeki imkânları sonuna kadar kullanacak ve bu ikramlara erişeceksin?

Hocamız konuşmasını ümmet coğrafyamızda yaşanan zulümlerin bitmesi, bizlerin Allah’ın yardımını hak edecek kıvama gelerek yeni Bedirlere erişmemiz adına yaptığı dua ile nihayetlendirdi.

Bedir Gecesi programımız cemaatle kılınan teravih namazı ve Çin hapishanelerinde şehit edilen Alim Abdulehat Han Mehsum için kılınan gıyabî cenaze namazı ile nihayete erdi.

(1030)