5- Müslümanlar ve Sinema / Ulvi Alacakaptan

İslami Bir Sinema Değil Müslümanca Bir Sinema / Ulvi Alacakaptan

Hassan bin Sabit Sinema Akademisi bu hafta ünlü tiyatro oyuncusu Ulvi Alacakaptan’ı ağırladı. ‘’Müslümanlar ve Sinema’’ başlığı altında gerçekleştirilen seminerde konuşan Alacakaptan, İslami bir sinema tanımının çok doğru olmadığını bunun yerine müslümanca bir sinemanın daha doğru olduğunu söyledi. Bunun sebebini ise İslami bir sinema denildiği zaman yapılan birçok çalışmanın İslam zırhına büründürüldüğünü ve bundan İslam’ın zarar gördüğünü söyleyerek açıkladı. Yer almış en önemli sorunun rol ve oyuncu ayrımının yetersizliği olduğunu vurgulayan Alacakaptan, bunların birbirinden tamamen farklı şeyler olduğunu sahnede kötü bir karakteri canlandıran birisinin gerçekte de kötü birisi olarak tanımlanamayacağını belirterek bu duruma sitem etti.
Müslümanların sinema sektöründe içine düşmüş oldukları en büyük yanlışın Amerikan filmleri gibi bir film yapma istekleri olduğunu belirten Alacakaptan, bunun asla mümkün olamayacağını söyledi. Bunun sebebinin ise filmlerinde cinsellik ve şiddeti çokça işlemeleri olduğunu söyleyen Alacakaptan, Müslümanca bir filmde bunların asla kullanılamayacağını belirterek Müslümanların yapacakları filmlerin kendine özgü bir dil ve duruşunun olması gerektiğini de sözlerine ekledi. Amerikan filmlerini ciddi bir şekilde masaya yatıran Alacakaptan, onlar tarafından çıkarılan filmlerin kendi kültürlerini yansıtmadığını, filmlerin tamamıyla halkın eksik kalan yönlerini tatmin etme amaçlı olduğunu vurguladı.

Oldukça verimli geçen seminerde Ulvi Alacakaptan, Müslümanca bir film çekmenin belli başlı sorunları olduğunu söyleyerek bunların; Sinemanın kendisi,seyirci,para, İslamiyet ve sinemayı iyi bilen bir danışman eksikliği olduğunu söyleyerek konuşmasını tamamladı.

(1006)