1- Neden Hassan b. Sâbit ve Neden Sinema

Hassan B. Sâbit Sinema Akademisi Başladı

Hassan b. Sâbit Sinema Akademimiz, Muhammed Emin Yıldırım Hocamızın dersi ile başladı. Yoğun bir katılım ve heyecan ile başlayan programımızda Hocamız, çok önemli mesajları ve hususları katılımcılarla paylaştı.

Sinema Bir Tebliğ Aracıdır

Tebliğin bütün peygamberlerin asli vazifesi, gönderiliş gayesi ve varlık nedeni olduğunu belirten Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, peygamberlere iman eden müminlerinde bu görevi devam ettirmeleri gerektiğini belirtti. Muhatapların mükerrem varlıklar olan insanlardan, mesajın mükemmel olan Kur’an ve Sünnet’ten, metodun ise her an yenilenen ve yenilenmesi gereken araçlardan olması gerektiğini söyleyerek, sinemanın önemli bir tebliğ aracı olduğunun altını çizdi.

Neden Hassan b. Sâbit?

Hz. Peygamber’in (sas) dünyasında birçok şair olmasına rağmen böyle bir sinema akademisine neden Hassan b. Sâbit’in isminin verildiğine dikkat çeken Hocamız şöyle dedi: “Hz. Peygamber (sas) hiçbir Sahabi’ye ve şairine: ‘Allah’ım! Sen Hassan’ı Ruhu’l-Kudüs ile destekle!’ dememiştir. ‘Hadi Hassan! Onlara bir şeyler söyle, Cebrail seninle beraberdir!’ dememiştir. ‘Yemin ederim ki, Busra ile San’a arasında beni bu kadar sevindirecek bir dil yoktur!’ dememiştir. ‘Hassan’ın sözleri oktan daha tesirlidir!’ dememiştir. Bütün bu sözleri kazanan Hz. Hassan’dır; o bu sözleri kabiliyeti olan dilini ve mahir olduğunu sanatını; İslam için kullandığından dolayı almıştır. İşte bizde bu çağın Hassan’larını yetiştirmek için, ondan ilham almak için, onun ismini seçtik.”

Neden Sinema?

Müslümanların sinema alanında yetersizliğine dikkat çeken Hocamız, neden Müslümanlar bu alanda olmalı sorusuna şöyle cevaplar verdi:

“Tebliğ ve irşadın en önemli araçlarından biri olduğu için.
Medeniyetimizin müktesebatını hale ve istikbale taşıyabilmek için.
Kurgu ve yalanlarla değil, gerçek ve doğrularla insanları tanıştırabilmek için.
İnsanların zihninde oluşturulan olumsuz imajları yıkıp, hakikatlerle onları buluşturmak için.
Müslümanların bu dünyaya söyleyecekleri çok ama çok sözlerinin olduğunu ortaya koymak için.”

Bu Alanda Nelere İhtiyacımız Var?

“Bu alanda beş temel meseleye ihtiyacımız var!” diyen Hocamız, ihtiyaçları şöyle sıraladı:
1. Derin bir aşka
2. Güçlü bir yüreğe
3. Özgün bir dile
4. Kapsamlı bir fıkha
5. Medeniyetimize yaslanan bir hikmete”

Programın sonunda katılımcıların sordukları sorulara cevaplar verildi. Akademinin 2. programı Serdar Akıbıyık’ın, “Müslümanların Sinemaya İlgisizliklerinin Nedenleri” konusu ile devam edecek…

(1655)