Siyer Eğitim Merkezi İnşaatı

Siyer Vakfımız tarafından uzun zamandır hazırlıkları yapılan Siyer Eğitim Merkezi inşaatımızın besmelesi geçtiğimiz günlerde yapılan programla çekilmiş oldu.

Programda konuşan Siyer Vakfı Başkanımız Mehmet Kaya yapılacak olan Siyer Eğitim Merkezi’nin, Siyer Vakfımızın kuruluş amacı olan Efendimizin (sas) kutlu mesajlarını tüm insanlığa duyurma gayretinin bir adımı olduğunu belirtti ve projenin hayata geçirilmesinde maddi manevi katkısı olan herkese şükranlarını sundu.

Ardından konuşmalarını yapmak üzere söz, Siyer Eğitim Merkezi projemizin inşaat çalışmalarını üstlenen BENAR İnşaat Genel Müdürü Orhan Uzunlu’ya verildi. Yapılan projenin bir gönül işi olduğunu aktaran Orhan Uzunlu, böyle bir projenin içinde olmaktan duydukları mutluluğu dile getirdi.

Programda konuşan İnşaat Komisyonu Başkanımız Ali Dalkılıç ise projenin hazırlıklarının başlatılmasından, gelinen aşamaya kadar geçirilen süreç ile ilgili bazı anekdotları misafirlerimizle paylaştı. Hazırlık sürecinde Siyer Vakfına gönül veren herkesin proje için maddi manevi katkı ve dualarını esirgemediğini belirten Ali Dalkılıç, “Bu niyetlerle besmelesi çekilen projenin neticesinde yapılacak Siyer Eğitim Merkezi’mizde, Allah’ın izniyle nice güzel hizmetlerin gerçekleştirileceğine inanıyorum.” dedi.

Akabinde söz Muhammed Emin Yıldırım Hocamıza tevdi edildi. Hocamız sözlerinin başında, bizlerin Rabbimizin rızasını kazanma ve O’nun dinine hizmet etme adına gayret etme derdi ile bir araya geldiği için Rabbimize şükrettiğini belirtti.

Ülkemizin zorlu bir süreçten geçtiği şu dönemde böyle bir projeye kalkışmanın zor olduğunu söyleyenlerin olduğunu aktaran Hocamız, “Eğer biz gerçekten Allah’ın (cc) dini için yapıyorsak, Allah dinini de kullarını da sahipsiz bırakmayacak, bundan zerre kadar şüphemiz yok.” dedi.

Projenin temelinde samimi ehli himmetin infaklarının olduğunu belirten Hocamız şunları aktardı: “Projemizin başlangıcı böyle olduktan sonra, arkasından Rabbimizin yardımının da geleceğinden hiç şüphemiz yok. Rabbimiz bu projeyi kendi dinine yapılmış bir hizmet olarak bizlerden kabul buyursun. En altından en üstüne kadar emekleri olmuş ve olacak olan tüm kardeşlerimizden Allah razı olsun.”

Programımız, inşaat sürecinin kazasız ve belasız tamamlanması niyetiyle tekbirlerle kesilen kurban, Muhammed Emin Yıldırım Hocamızın yapmış olduğu dua ve inşaatımızın ilk fore kazık betonunun dökülmesi ile nihayete erdi.

Yapımına başladığımız üç katı zemin altında, üç katı zemin üzerinde olmak üzere 6 kattan oluşan ve toplamda 2700 m2 kapalı alana sahip olacak Siyer Eğitim Merkezi projemizin kat planları ise şu şekilde:

-3. Kat:

İlmi çalışmaların yapılmasına katkı sağlama amacıyla düzenlenecek olan bu katta; dijital ve basılı eserlerin bir araya toplandığı, İslam müktesebatının büyük bir çoğunluğunu bünyesinde barındıran geniş bir kütüphane kurulacak.

Kütüphanenin yanında İslam tarihinin bugünün insanına daha kolay ve anlaşılır anlatılabilmesi adına hem dijital materyallerden hem de görsel maketlerin toplandığı bir dijital eğitim merkezi oluşturulacak.

Kat, görsel anlatımların yapılacağı cep konferans salonları ve mini toplantı odaları ile zenginleştirilecek.

-2. Kat:

İslam toplumunun kalbi olan Mescid bu kata inşa edilecek.

İçerisinde Suffa Mektebinin şubelerinin bulunduğu, Hadis, Fıkıh, Akaid gibi İslami ilimlerin yanı sıra fen ilimlerinin de kürsülerinin bulunacağı Mescid, tarihte olduğu gibi hayatın tam merkezinde olacak.

-1. Kat:

Her Cumartesi gerçekleştirilen Cumartesi derslerinin yanı sıra, çeşitli konferans, seminer, sempozyum ve panellerin icra edilebileceği 600 kişi kapasiteli çok amaçlı bir konferans salonu inşa edilecek.

Giriş Kat:

Binanın giriş katında kitap, dergi, yazılı ve görsel materyallerin sergilendiği, içerisinde kitap mütalaaları, kitap-yazar buluşmalarının da yapılabileceği, bunun yanında rahatça oturup sohbet ve muhabbet edilebilecek nezih bir ortamın oluşması sağlanacak.

1. Kat:

Siyer Eğitim Merkezi yönetim büroları ve Hz. Peygamber’in (sas) daha doğru anlaşılmasına, tanınmasına ve sevilmesine katkı sağlamak amacıyla faaliyetlerini sürdüren Siyer Vakfımızın çeşitli komisyonlarının sürekli aktif bulunacağı bölümlerden oluşacaktır.

2. Kat:

Hizmet binamızın en üst katı olan bu katımızı, küçük gruplara yönelik sohbet halkalarına ev sahipliği yapabilecek kapasitede salonlar, misafirlerimizin ağırlanmalarına olanak sağlayacak dinlenme odaları ve özel görüşmelerin yapılabileceği toplantı odalarından müteşekkil olacaktır.

Çaba ve gayret bizden, netice ise Rabbimizdendir.

(288)