Kardeş Olmayı Sahabeden Öğrenmek

Siyer Vakfımızın Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde okumakta olan öğrencileri tarafından kurulan Siyer Araştırmaları Kulübü’nün açılış programı yapıldı.

27 Şubat 2018 tarihinde Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Fatih Yerleşkesinde yoğun katılımla gerçekleşen program Kur’an’ı Kerim tilaveti ile başladı.

Kulüp üyesi Haşim Mahdumi’nin selamlama ve proje tanıtım konuşmasının ardından sözü Kulüp Danışmanı Doç. Dr. Layeth Suud devraldı.

Kulübün sene boyunca düzenlemeyi planladığı projeler hakkında yapılan bilgilendirmenin ardından söz, “Kardeş Olmayı Sahabeden Öğrenmek” konulu konuşmasını yapmak üzeri Muhammed Emin Yıldırım Hocamıza tevdi edildi.

Kardeş olma bilincinin yerleşmediği yerde taassubun hüküm süreceğini değinerek sözlerine başlayan Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, ümmet olabilmek için kardeş olmanın gerekliliğini vurguladı.

Hilkatte, nesepte, sütte ve imanda olmak üzere 4 tane kardeşlik hukukuyla mükellef olduğumuzu belirten Hocamız, bugün asıl üzerinde durmamız gerekenin iman kardeşliği olduğunu söyledi ve şunları belirtti: “Ya bizler kardeşlikle var olacağız, ya da birer birer yok olacağız. Eğer bugün Suriye’de, Doğu Türkistan’da, Guta’da kardeşlerimiz bu zulmü görüyorsa bu meseleyi anlayamadığımız için.”

Muhammed Emin Yıldırım Hocamız sözlerine, farklılıklarımıza değil ortak paydalarımıza bakarak tek ümmet olmanın gayretini vermemiz gerektiğini belirterek son verdi.

FSMVÜ Siyer Araştırmaları Kulübü açılış programı, Kulüp Başkanı Mehmet Zeki Nart’ın Muhammed Emin Yıldırım Hocamıza hediye takdimi ile nihayete erdi.

(533)