Sual: Selamun aleyküm. Hocam ben iki üç hafta önce sözlendim ve sözlümle telefondan sadece mesajlaşıyoruz; tabi çok seviyeli bir şekilde. Zaten islam için bir araya gelen insanlarız ama bizim telefondan mesajlaşmamızın ne kadar doğru olduğunu öğrenmek istiyorum. Bizim bu şekilde görüşmemiz caiz mi değil mi? Soruma cevap verirseniz çok sevinirim. Şimdiden Allah razı olsun.

Cevap: Aziz Kardeşim;

Bu güzel hassasiyetinin devam etmesi için dua ediyor, tüm gençlerimize de örnek olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Sorunuza gelince;

1- Nişan evliliğin ilk adımıdır; ilan olsa bile nikah kıyılmayana kadar, eşler arası yasaklar devam eder.

2- Bu süre zarfında haddi aşmamak üzere telefonda konuşmak, mesajlaşmak caizdir. Ama her an kayma tehlikesi bulunduğundan dikkat edilmesi gerekir.

3- Nişan süresini eğer ortada ciddi bir mazaret yoksa uzatmamak en doğru olandır.

4- Evlilik tarihi belli ise ve fazla fasıla arada yoksa nikahı kıymak daha doğrudur, evlilik hazırlıklarını rahat yapabilme adına bu adım atılabilir.

5- Nişan ve nikah olsa bile, örfen evlilik gerçekleşmemişse, helal olan eşlerin birbirleri ile mesafelerini korumaları, iftar sofrasına oturmuş bir oruçlunun ezanı beklemesine benzer. Onun ezanı düğündür; inşallah o zamana kadar sabretmesi iki taraf içinde saadetin kaynağı olacaktır.

Selam ve dua ile…

Muhammed Emin YILDIRIM

(1073)

Sözlümle Mesajlaşmam Caiz mi?