1. Oturum | 4. Siyer Çalıştayı

Siyer Vakfımızın düzenlediği ve “Türkiye’de Siyer Öğretimi Sorunları ve Çözümleri” üst başlığıyla yapılan Siyer Çalıştayları’mızın dördüncüsü Darıca’da icra edildi. Üç gün süren çalıştayda “Siyer Yayınlarında Karşılaşılan Problemler ve Çözüm Önerileri” konusu ele alındı.

5 oturumda gerçekleştirilen çalıştayın açılış oturumu Prof. Dr. Mustafa Fayda’nın açılış konuşmasıyla başladı. Prof. Dr. Adnan Demircan ve Siyer Vakfı Kurucusu Muhammed Emin Yıldırım’ın açılış konuşmalarıyla devam eden oturumda Siyer Yayınları Yayın Kurulu Başkanı Ömür Yıldırım bir önceki çalıştayın uygulama raporunu sundu.

Çalıştayda Doç. Dr. Şaban Öz tarafından “Çocuk Siyer Yayınlarında Karşılaşılan Problemler ve Çözüm Önerileri”, Prof. Dr. Eyüp Baş’ın hazırlamış olduğu “Popüler Siyer Yayınlarında Karşılaşılan Problemler ve Çözüm Önerileri” ve Prof. Dr. Ali Aksu tarafından “Edebi Siyer Yayınlarında Karşılaşılan Problemler ve Çözüm Önerileri” konulu tebliğler sunuldu.

Ülkemizin saygın üniversitelerinden alanının uzmanı akademisyenlerin oluşturduğu çalıştay heyeti tarafından, tebliğ konusu problemler üzerine çözüm önerileri müzakere edildi.

Çalıştayın son oturumunda, üç gün boyunca ortaya konulan çözüm önerileri çerçevesinde Sonuç Bildirgesi’nin hazırlanması ve kamuoyu ile paylaşılmasıyla çalıştay sona erdi.

(429)