Mersin / Teslimiyet Kahramanı: Hz. Rümeysa Bint Milhan

82 İl 82 Sahabî projesinin 24. programı Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre Sarayı’nda büyük bir coşku ve heyecan ile yapıldı.

Hafız Bilal Ömeroğlu’nun Kur’an’ı Kerim tilaveti ile başlayan program, programın organizesini yapan Akdeniz Eğitim Sağlık ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Yusuf Yalçınkaya’nın selamlama konuşması ile devam etti. Projenin tanıtım filminin izlenmesinin ardından kürsüye Muhammed Emin Yıldırım Hocamız davet edildi.

Neden Mersin’de Ümmü Süleym

Konuşmasına Neden Mersin’de Ümmü Süleym’in anlatılacağının sebebine dikkat çekerek başlayan Hocamız, şöyle dedi: “Peygamberimizin sünnetlerinden biri de sevenleri birbirlerinden ayırmamaktı. Sahabeden bazılarının birbirlerine olan sevgilerini bilen Efendimiz, onların kabirlerinin de birbirlerine yakın olmasını isterdi. Mersin’de ayak izleri bulunan Miktad b. Amr’ın değil de Ümmü Süleym’in anlatılma nedeni de budur. İstedik ki, Miktad b. Amr’ı, Hz. Ebû Zer’e, Ammar b. Yasir’e yakın bir yerde yani Uşak’ta anlatalım. Ümmü Süleym’i ise Kıbrıs adasında metfun olan kardeşi Ümmü Haram’a yakın bir yer olan Mersin’de anlatalım.”

Mersin’de Sahabe’nin Ayak İzleri

Muhammed Emin Yıldırım Hocamız daha sonra Sahabenin cihad aşkına dikkat çekerek onların nasıl dünyanın dört bir tarafına uzandıklarını anlattı. Mersin’de de ayak izlerinin bulunabileceğini belirten Hocamız, şöyle dedi: “Sahabenin tebliğ ve davet aşkının bir neticesi olarak Efendimiz’in vefatının üzerinden sadece 17 yıl geçtikten sonra, asıl hedef olan Kostantinye’ye varmak için Sahabe, önce Kıbrıs adasını gündemine aldı. Hicretin 28. yılı içlerinde Ümmü Haram, Ubade b. Samit, Hz. Ebû Zer, Ebu’d-Derda, Miktad b. Amr yada diğer ifade ile Miktad b. Esved ve daha onlarca sahabî, bugün Lübnan içerisinde kalan Akka limanından gemilerle Kıbrıs’a gelip, orayı fethetmişlerdir. Dönüş yolunda ise bir rivayete göre Silifke, Anamur limanlarına gelip bu topraklarda bir müddet durmuş, sonra Şam’a dönmüşlerdir. Allahu âlem, belki de halkın Muğdat Camisi dedikleri yer, sahabenin bir müddet konakladığı yerdir, orada Miktad b. Esved’e nispet edilen kabir belki onun bir makamı, belki o sefer sırasında vefat etmiş başka bir sahabinin kabridir.”

Teslimiyet Kahramanı Ümmü Süleym

Muhammed Emin Hocamız, daha sonra Ensar’ın hanımları içerisinde istisnaî bir yeri olan asıl adı ile Rümeysa bint Milhan, ancak bilinen künyesi ile Ümmü Süleym validemizin hayatına dair bazı tabloları izleyenlerle paylaştı. Doğumu, Müslüman oluşu, ilk eşi Malik b. Nadr ile aile hayatı, çocukları Bera ve Enes ile olan münasebeti ve daha onlarca hadiseyi anlattı.
Özellikle Ümmü Süleym’in çocuklarını yetiştirmesi, Hz. Enes’i Efendimiz’e hediye edişi, sonraki süreçte Ebû Talha ile evlenmesi ve ona karşı itaati çok önemli mesajlar taşımaktaydı.

Hayatın Birçok Alanında İdeal Bir Örnek

Hocamız, konuşmasının sonlarında Ümmü Süleym’in, bugünün Müslümanlarına ideal bir Müslüman, bir evlat, bir eş, bir anne ve bir muallim olarak çok şey söylediğini belirtti ve özellikle bu mesajların neler olduğunu çok net cümlelerle paylaştı.

Ümmü Süleym’in Üzerinden Alıncak Mesajlar

Hocamız, her dersinde yaptığı gibi bu dersinde de Ümmü Süleym üzerinden alınması gereken beş temel mesajı bizlerle paylaştı. O mesajlar şunlardı:

1- Teslimiyet, ideal bir Müslümanın olmazsa olmaz vasfıdır, onu istenilen düzeyde hayatına hâkim kıl ki, gerçek manada iman ehli olabilesin.
2- Ana-babaya ve kardeşlere ihsan ideal bir evladın olmazsa olmaz vasfıdır; onu istenilen düzeyde hayatına hâkim kıl ki, Allah’ın sınırlarını aşmayasın, Allah’ın hukukuna riayet edebilesin.
3- Hanım isen itaat, erkek ise meşveret, ideal bir eşin olmazsa olmaz vasfıdır; onu istenilen düzeyde hayatına hâkim kıl ki, evini cennet kılabilesin.
4- Muhabbet ideal bir annenin olmazsa olmaz vasfıdır; onu istenilen düzeyde hayatına hâkim kıl ki, evladını gözünden bile sakınsan, Allah’ın davasına kurban olarak verebilesin.
5- Aşk ideal bir muallimin olmazsa olmaz vasfıdır; onu istenilen düzeyde hayatına hâkim kıl ki, Peygamber sevdası ile yoğrulan talebeler yetiştirebilesin.

Mersin İl Müftüsü Ali Melek: Sahabe Bizim Tek Örneğimizdir

Programın sonunda kürsüye Mersin İl Müftüsü Ali Melek davet edildi. Melek, projeden ve programdan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, herkese teşekkür etti.
Siyer Araştırmaları Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, proje Kasım Ayında da tüm hızı ile devam edecek. Adapazarı, Muş, Antalya ve Erzincan sıradaki iller…

(3414)