6. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması Basın Lansmanı

Siyer Vakfımızın organize ettiği ve bu yıl 6.sı düzenlenecek olan Uluslararası Alemlere Rahmet Kısa Film ve Senaryo Yarışmamızın besmelesi bugün yapılan basın lansmanı ile çekildi.

Kültür sanat, sinema ve medya camiasından kıymetli isimlerin de katılımıyla gerçekleşen programda yarışmanın takvimi, danışma kurulu, ödül kategorileri ve miktarları açıklandı.

Selamlama konuşmalarını yapmak üzere sahneye davet edilen Siyer Vakfı Başkanımız Mehmet Kaya şunları aktardı: “Her ortamda ve her fırsatta dile getirmeye çalıştığımız bir felsefemiz var: Rabbimizin, Kur’an’da ‘üsve-i hasene’ olarak gösterdiği Efendimiz (sas) hayatın her alanında eksiksiz ve ideal örnektir. Kıyamete kadar insanlığı ilgilendirecek tüm meselelerde Efendimiz’in (sas) mübarek hayatlarından örnek alacağımız bir karşılık bulmamız mümkün. Siyer Vakfı olarak bu bakış açısıyla 2010 yılında çalışmalarımıza başladık. Cenâb-ı Hakk’ın inayetiyle gerçekleştirdiğimiz nice etkinliklerden biri de 2014 yılında ilkini düzenlediğimiz Uluslararası Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışması oldu.”

Her sene belirlenen tema üzerinden başvuru alınan yarışmanın bu seneki temasının da Aile olarak belirlendiğini belirten Kaya şunları söyledi: “Aile serlevhası altında en ideal baba, en ideal eş, en ideal komşu gibi nice sorunun cevabını Efendimiz’in (sas) hayatında aramaya çalışacak, yarışma kapsamında o mesajları ekranlara yansıtmaya çalışan eserler göreceğiz. Ümit ediyoruz ki, Efendimiz’in (sas) aile yapısından mesajları bu çağın insanının daha iyi anlayacağı bir şekilde ekrana yansıtan güzel çalışmalar gelecek.”

Kaya’nın konuşmasının ardından İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı İdris Serçe selamlama konuşmalarını yaptı. Cahiliye döneminde kız çocuklarının toprağa gömüldüğünü belirten Serçe şunları aktardı: “Bu uygulamayı ortadan kaldıran İslam ve Hz. Muhammed (sas) için o çocuk güneştir. O anne için Hz. Muhammed (sas) aydır, yıldızdır. Hz. Muhammed (sas) ailelerin geleceğini kurtaran bir kahramandır. O’nun tanıtılması için düzenlenen bu yarışmada emeği geçen herkese gönülden teşekkür ederim.”

Lansmanda yapımcı, senarist ve yönetmen Mesut Uçakan ve Nazif Tunç’a da söz verildi.

Mesut Uçakan: “Sinema dendi mi yüreği titreyen kişileriz. Bir kısa film yarışmasının Alemlere Rahmet Efendimiz’in (sas) üzerine kurulu olması çok büyük bir mana taşıyor. Siyer Vakfının bu sinema aşkının sönmemesini diliyorum.”

Nazif Tunç: “Tertemiz bir niyet ve doğru bir istikamet ile yola çıkmış bu yarışma ile Siyer Vakfı, nasıl yürümemiz gerektiğine dair bize çok güzel bir örnek sergiliyor. Bizler, çıktığımız yolda kararlılıkla yürümek ve niyetimizi ilk günkü gibi temiz tutmak, korumak zorundayız. Bizim doğu edebiyatımız, doğu sanatımız hak ve hakikat arayışıdır. Sinemamız da bu arayışı keşfettiği gün, asıl ulaşması gereken yere ulaşmış olacaktır.”

Selamlama konuşmalarının akabinde 6. Uluslararası Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışması Proje Koordinatörü Cemil Nazlı ve Danışma Kurulu’ndan İhsan Kabil, Bünyamin Yılmaz, Gülcan Tezcan, Yeşim Tonbaz Güler davet edilerek konuşmalarını yaptılar.

İhsan Kabil: “İnsanın yetişmesindeki en temel etkendir aile. Hayatlarımızda bu kadar önemli bir yere sahip aile kurumunun bir kısa film yarışması tarafından ele alınıp işlenecek olması çok kıymetli.”

Yeşim Tonbaz Güler: “6. yılını gerçekleştirecek bu yarışma, ilk günkü gibi aynı heyecan ve istikrarla devam etmesi bakımından çok kıymetli bir organizasyon. Öte taraftan yarışmanın sadece bir yarışma olarak değil üretim sürecine verdiği destek ve atölye çalışmalarıyla birlikte gerçekleştirilmesi de çok önemli.”

Gülcan Tezcan: “Sinemanın ve görsel sanatların genç nesli yönlendirmede ne denli önemli olduğunu anlamamız açısından bu yarışma çok önemli. Özellikle gençlerin ilgi göstereceği bir yarışmada aile temasının seçilmesi çok isabetli bir karar.”

Bünyamin Yılmaz: “Sinema alanında yarışma, festival gibi etkinliklerin uzun süreli işler olmasında ya da gelenekselleşme sürecinde problemler yaşandığını biliyoruz. Dolayısıyla uluslararası olarak gerçekleştirilen ve 6.sı düzenlenen, yani ileriye doğru ivmelenen bir yarışmaya sahip olmamız çok anlamlı. Ekranlarda ailenin değersizleştirildiği şu dönemde ailenin önemini doğal bir şekilde insanlara anlatmamız gerekiyor.”

Yarışmanın bu sene belgesel kategorisinde de eser kabul edeceği müjdesini veren Proje koordinatörümüz Cemil Nazlı, yarışma hakkında teknik bilgileri misafirlerle paylaşarak, yarışmanın son katılım tarihi, ödül miktarları ve ödül kategorilerine dair bilgilendirmelerde bulundu.

Toplamda 100.000 TL Ödül

Hz. Peygamber’e (sas) ithaf edilmiş olmasıyla Türkiye’de ve dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan ve uluslararası olarak tertip edilen yarışmada bu sene dereceye girecek olan eserlere toplamda 100.000 TL ödül dağıtılacak.

– Ulusal En İyi Kısa Film Ödülü: 25.000 TL
– Ulusal En İyi Kısa Belgesel Ödülü: 10.000 TL
– Ulusal En İyi Kısa Animasyon Ödülü: 10.000 TL
– Ulusal En İyi Kısa Senaryo Ödülü: 5.000 TL
– Uluslararası En İyi Kısa Film Ödülü: 25.000 TL
– Uluslararası En İyi Kısa Belgesel Ödülü: 10.000 TL
– Uluslararası En İyi Kısa Animasyon Ödülü: 10.000 TL
– Uluslararası En İyi Kısa Senaryo Ödülü: 5.000 TL

Son Başvuru 31 Ekim

31 Ekim 2020 tarihine kadar başvuruların kabul edileceği yarışmanın gala haftası etkinlikleri 1-5 Aralık, Gala ve ödül töreni ise 5 Aralık 2020 tarihlerinde yapılacak. Katılımcıların başvurularını 31 Ekim 2020’ye kadar www.alemlererahmetfilm.com internet sitesi üzerinden yapmaları bekleniyor.

(154)